Duża łazienka - aranżacja

Aranżacja dużej łazienki

6 sierpnia 2019, In: Artykuły

Któż z nas nie marzy o przestronnej łazience? Choć w dużych miastach mało kto może pozwolić sobie na taki luksus, szczególnie mieszkając w bloku, to w podmiejskich domach, głównie tych świeżo wybudowanych, właściciele coraz częściej ingerują w projekt, spełniając swoje marzenia o dużej łazience. Posiadanie salonu kąpielowego to sztuka łączenia jej dwóch funkcji – strefy toalety, kąpieli z wyznaczeniem strefy relaksu. Architekci wnętrz podczas aranżowania dużej łazienki mogą puścić wodze fantazji i stworzyć miejsce, które zachwyca swoim wyglądem nie tylko domowników, ale i gości.

Paleta barw w dużej łazience

Zacznijmy od kolorów. Przestronna łazienka nie wymusza na nas stosowania wyłącznie jasnych barw. Oczywiście amatorzy stylu skandynawskiego i minimalizmu we wnętrzach z pewnością postawią na szlachetne biele, niemniej jednak część z nas postanowi zaszaleć.

Na dużej przestrzeni doskonale będą prezentowały się betonowe płyty industrialne, tropikalne drewno (lub drewnopodobne płytki), złoto, orientalne dekory, a także trudne czernie. Aranżując dużą łazienkę w zasadzie jest nawet wskazane by sięgnąć po różnorodność, aby nie stała się ona zimnym, nudnym i mało interesującym pomieszczeniem. Wielkoformatowe, jednokolorowe płytki w każdym zakątku nie specjalnie będą zachęcały do długich, relaksujących kąpieli. Kolory dodatkowo mogą wytyczać nam strefy. Strefę sanitarną (umywalkę, muszlę WC, bidet) możemy wykafelkować stosując inne modele płytek (mogą one różnić się nie tylko odcieniem, ale także formatem, fakturom i wzorem).

Duże łazienki to idealne miejsce by eksponować mozaikę. Można nawet pokusić się o mozaikę, którą kojarzymy ze śródziemnomorskim stylem i stworzyć za jej pomocą obraz.

Duża przestrzeń – dodatkowe możliwości

Aranżowanie dużej łazienki to furtka do wdrażania dodatkowych „stanowisk”, których nie bylibyśmy w stanie zmieścić na niewielkiej przestrzeni. Zaczynając od strefy toalety, możemy pozwolić sobie na dodanie bidetu oraz dodatkowej, drugiej umywalki. Będzie to bardzo pomocne, szczególnie kiedy mamy dużą rodzinę. Kolejnym aspektem jest strefa kąpieli. Nie musimy wybierać między prysznicem a wanną – możemy pozwolić sobie na oba rozwiązania. Wanna może stać się też centralnym punktem naszej łazienki. Warto przyjrzeć się modelom wolnostojącym lub z dodatkowymi funkcjami, jak np. hydromasaż czy jacuzzi. Bez wątpienia pozwoli nam to skutecznie wyciszyć się podczas zażywania kąpieli. Wracając do prysznica – jest on z pewnością bardziej trafionym rozwiązaniem, kiedy w domu mamy osoby starsze lub z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.

Paniom, które malują się w łazience, z pewnością marzy się toaletka z prawdziwego zdarzenia. Z blatem, szafkami, wygodnym krzesłem oraz specjalnym lustrem i oświetleniem. Strefę taką możemy wytyczyć stosując gotowe zestawy lub kontynuując stylistykę zabudowy pozostałej części łazienki.

Wyposażeniem, które również może znaleźć się w projekcie dużej łazienki jest sauna. Oczywiście, salon kąpielowy ma ograniczone miejsce, dlatego możemy zastosować niewielką saunę dwuosobową lub tylarium, w którym zażyjemy kąpieli parowo-ziołowej. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, nie wymaga ona wysokich temperatur. Oscylują one w granicach 45-65 stopni Celsjusza.

Jak dzielić przestrzeń w dużej łazience?

To, że aranżacja dużej łazienki daje możliwość wprowadzenia do niej wielu dodatkowych rozwiązań już wiemy. Przyjrzyjmy się teraz w jaki sposób możemy wydzielić poszczególne strefy. Pierwszym rozwiązaniem jest wprowadzenie ścianek działowych.

Należy pamiętać, że takie ścianki muszą zostać dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią i posiadać odpowiednią nośność. Jeśli planujemy zawiesić na niej szafkę, czy przykleić płytki – poinformujemy o tym wykonawcę. Ścianki pozwolą nam „kategorycznie” wyznaczyć strefy i niestety mogą tym samym pomniejszyć nam wnętrze. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie szklanych parawanów (mogą być mleczne, aby nie zabierać światła) lub luksferów, które znów wracają do mody. Jeśli natomiast zależy nam na otwartej przestrzeni, wdróżmy różnorodne płytki. W strefie relaksu najlepiej zaprezentują się naturalne materiały, które dodadzą przytulności pomieszczeniu i pozwolą nam się wyciszyć. Eksperymentować możemy także z podłogą, która w zależności od stanowiska może mieć urozmaiconą fakturę.

Oświetlenie dużej łazienki

Istotną częścią, która bardzo wpływa na nastrój wnętrza jest oświetlenie. Aranżując dużą łazienkę lepiej zrezygnować z oświetlenia centralnego na rzecz świateł rozproszonych. Również i one mogą wytyczać nam strefy. Jeśli koniecznie chcemy wprowadzić do łazienki wiszące lampy, zróbmy to nad lustrem (zwisające na dłuższym sznurku) oraz nad wanną. Efektownie będzie prezentowała się kryształowa lampa nad wolnostojącą kadzią. Biorąc pod uwagę kolor światła, duża przestrzeń może śmiało zostać otulona ciepłymi barwami.

Ogrzewanie

Duża powierzchnia łazienki wiąże się także z większym zużyciem energii cieplnej. Najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Jednak – to za mało. Ze względu na dużą wilgotność i chłód materiałów musimy pamiętać o zamontowaniu dodatkowego grzejnika. Najlepiej sprawdzi się grzejnik rurowy bądź tradycyjny „ręcznikowiec”.