Jak aranżować kuchnię?

Aranżacja kuchni

31 października 2018, In: Artykuły

Dobry rozkład mebli i sprzętów w kuchni to nie lada wyzwanie. Remont czy wykańczanie kuchni zajmują dużo czasu i wymagają pomysłowości. Koszty jakich możemy się spodziewać są dość duże, bo dobra zabudowa, sprzęty AGD i akcesoria kosztują. Aranżacja kuchni to często zadanie, które wykonujemy więc najczęściej raz na kilkanaście lat. Jak dobrze urządzić kuchnie, aby była modna i funkcjonalna?

Funkcjonalność, czyli ergonomia kuchni

W kuchni spędzamy ogromną część naszego dnia. Można śmiało powiedzieć, iż poza sypialnią, jest to miejsce, gdzie spotykamy się z domownikami najczęściej- przygotowując posiłki, jedząc, rozmawiając. Aby codziennie kuchenne czynności nie zajmowały nam zbyt wiele czasu niż jedynie ten niezbędny do ich wykonania, kuchnia musi być urządzona ergonomicznie. Ergonomia to nic innego niż takie uporządkowanie przestrzeni, by w jak największej mierze służyło ono naszym możliwościom. Ergonomicznie, czyli funkcjonalnie. Mając dobrze urządzoną kuchnie, jesteśmy w stanie zaoszczędzić niemal połowę czasu na przygotowywanie posiłków i 1/3 czasu na ich gotowanie! Jak obrazowo wyobrazić sobie ergonomiczną kuchnię? Otóż powinnyśmy w niej stworzyć tzw. trójkąt roboczy składający się ze zlewozmywaka, kuchenki oraz lodówki. Przedmioty te powinny tworzyć wierzchołki tego trójkąta.

Kuchenne strefy

Każdy z nas wie, ile różnorakich czynności jest do wykonania w kuchni w ciągu dnia lub w miarę zmieniających się pór roku. Aby nasze kuchenne pomieszczenie było funkcjonalne, powinniśmy wyodrębnić w nim 5 stref (strefy będą oczywiście nawzajem się przenikały, tego nie da się uniknąć). Są to strefy: mycia, obróbki, gotowania, przechowywania oraz zapasów. Myśląc o zapasach mówimy o lodówce oraz spiżarce, jeśli taką posiadamy. Do przechowywania posłużą nam naczynia, a strefę zmywania utworzy zlewozmywak, zmywarka oraz kosz na śmieci. Strefa przygotowywania składa się roboczego blatu, sprzętu AGD służącego przygotowywaniu potraw, desek do krojenia. I w końcu strefa gotowania to wszystko to, co wykorzystujemy do końcowego przygotowywania potraw, a więc garnki, patelnie, kuchenka, piekarnik czy mikrofalówka.

I tak idąc od drzwi kuchennych– tuż przy nich powinna stać lodówka oraz szafki do przechowywania, dalej blat roboczy i zlewozmywak. Po przeciwnej do nich stronie (jeżeli mamy kuchnię w zabudowie dwurzędowej) montujemy blat służący ostatecznemu przygotowywaniu potraw- jak np. przyprawianie- oraz kuchenkę. Obok kuchenki po drugiej stronie także warto zamontować blat, który posłuży za miejsce na naczynia zdjęte właśnie z ognia lub wyjęte z piekarnika.

Tworząc funkcjonalną kuchnię trzeba nam także pamiętać o odpowiednich wielkościach blatów roboczych i dopasowaniu ich wysokości do własnego wzrostu, dobrym ich oświetleniu oraz wystarczającej ilości gniazdek z prądem. W kuchni będziemy potrzebowali światła górnego w postaci lampy sufitowej, która doświetli nam górne szafki oraz rzuci światło na całość wnętrza. Bardzo przydatne będzie także światło punktowe umieszczone ponad blatami. Sprawdzą się tu idealnie oczka świetlne (dostępne są np. w formie samoprzylepnej) lub podłużne świetlówki umocowane pod spodem wiszących szafek.

Jak aranżować kuchnię?

Blat roboczy w kuchni – czyli na czym najlepiej pracować

Wchodząc do salonu z wyposażeniem kuchni można złapać się za głowę z zakłopotania wynikającego z mnogości różnorakich rozwiązań. Nie inaczej jest, jeżeli idzie o kuchenne blaty. Wybierać może z wielu opcji. Do wyboru są np. blaty drewniane, kamienne, blaty z laminatu, ze szkła czy z konglomeratu. Czym cechują się poszczególne opcje? Chcąc stworzyć elegancką i ponadczasową kuchnię, od razu myślimy o elementach z drewna. Drewniane blaty bardzo pięknie się prezentują. Dobrze jest wybrać blat z drewna egzotycznego- gatunki egzotyczne są często dużo bardziej twarde niż te rodzime. Blat taki powinien być odpowiednio zabezpieczony lakierem, co da nam gwarancję jego długiego użytkowania. Należy jednak mieć na uwadze, że drewno mimo to może ulegać zarysowaniu i nie jest odporne na wysokie temperatury.

Jeżeli marzy Ci się blat o ciekawych wzorach czy barwach, postaw na blat ceramiczny. W salonach znajdziesz bowiem bardzo wiele różnorakich płytek, z których można układać ciekawe kompozycje. Blat ceramiczny jest odporny na zarysowania, wysoką temperaturę oraz na wilgoć. Trzeba jednak pamiętać, że może on ulegać uszkodzeniom mechanicznym, np. pęknięciom. Ekonomicznym wyborem blatu jest blat laminowany. Blat taki stworzony jest z płyty wiórowej oraz kilkunastu warstw papieru. Blaty laminowane dostępne są w wielu wariantach wzornictwa i to ich największy plus. Minusem jest nieodporność na zarysowania oraz na wilgoć.

Odwrotną wersją cenową do blatów laminowanych będą blaty wykonane z kamienia. Jest to najdroższa wersja blatów kuchennych. Im szlachetniejszy kamień, tym drożej. Blat kamienny jest bardzo odporny na zarysowania, temperatury czy wilgoć. Mankamentem może tu być, poza ceną, to, iż jest zimny w dotyku. Dla tych, którzy stawiają na pierwszym miejscu solidność oraz trwałość, dobrym wyborem będzie blat z kompozytu, inaczej konglomeratu. Jest to syntetyczny kamień, który w porównaniu z jego naturalnym odpowiednikiem nie jest zimny. Kompozyt jest odporny na temperaturę oraz na wilgoć. Producenci oferują oczywiście różne warianty wzornicze tego typu blatów, więc można go dopasować do stylu kuchni oraz mebli. Tworzywo to daje także możliwość odlania z niego zlewozmywaka. Można w ten sposób stworzyć komplet kuchennych powierzchni o tym samym wzornictwie.

Miłośnicy niebanalnych rozwiązań z pewnością zwrócą uwagę na blaty wykonane ze szkła. Blaty takie są jednak dość drogie. Dobrze hartowane szkło będzie odporne w 100% na wysokie temperatury oraz zarysowania. Są to blaty, które poza wysoką ceną nie mają wad. Szkło łatwo umyć, nie pochłania ono także zapachów ani wody.

Kuchnia z aneksem

Kuchnia z aneksem

W większości bloków oddawanych obecnie w stanie deweloperskim dominuje obecnie rozwiązanie jakim jest kuchnia otwarta na salon, będąca tzw. aneksem. Urządzając taką przestrzeń powinniśmy w miarę możliwości zachować zasady opisanie w pierwszej części artykułu i zadbać, by aneks był bardzo funkcjonalny. Salon i kuchnia są tu niemal jednym pomieszczeniem. Styl mebli kuchennych powinien więc nawiązywać do mebli salonowych. Jeżeli aneks ma niewielkie rozmiary, można go optycznie powiększyć przez montaż mebli o lakierowanych, jasnych frontach oraz kładąc kafelki o lustrzanej powierzchni. W przypadku, gdy dysponujemy dość dużą ilością przestrzeni, możemy pokusić się o postawienie wyspy kuchennej pomiędzy salonem, a aneksem. Rozwiązanie takie daje nam sporo dodatkowego miejsca na przechowywanie i przygotowywanie potraw, ale także porządkuje przestrzeń oddzielając od siebie aneks i część salonową. Gdy zaś powierzchni mam zbyt mało na wyspę, możemy zamontować pomiędzy aneksem a salonem ścianki ażurowe lub szklane. Ważne, by były one na tyle przepuszczające światło, by mieć w kuchennej części dobry do niego dostęp.

Kącik jadalny w domu

Kącik jadalniany w domu

Nikt nie lubi jeść w pośpiechu i na stojąco. Nawet w niewielkim mieszkaniu marzy nam się, by np. każdego ranka w spokoju usiąść, zjeść śniadanie oraz w dobrych warunkach przeczytać poranną gazetę. Nie potrzebujemy do tego całej jadali, jeżeli nie mamy na nią miejsca- wystarczy dobrze urządzony kącik jadalniany. Możemy go stworzyć przez przedłużenie blatu roboczego, który potraktujemy jako powierzchnię do jedzenia i dopełnimy ją fajnymi, designerskimi krzesłami. Innym rozwiązaniem jest montaż chowanego blatu w kuchennej zabudowie lub blat składany, który poza czasem na posiłki, jest niemal niewidoczny. Firmy meblarskie dysponują wieloma rozwiązaniami w tych kwestiach, a doradcy mogą nas mocno zaskoczyć jak wiele można zrobić z funkcjonalnie zaprojektowanymi meblami. Dla rozeznania dodamy tylko, iż do swobodnego spożywania posiłków niezbędny jest blat lub stół o szerokości około 1 metra, a by swobodnie odstawić krzesło od stołu i bez problemu się wokół niego poruszać, optymalnie będzie zostawić około 75 centymetrów wolnej przestrzeni.