Białe lub czarne płytki do łazienki, czy ładnie wyglądają tylko w katalogu?

2 maja 2020, In: Artykuły

Biel i czerń – osobno oraz w zestawie, to ponadczasowa klasyka, która absolutnie nigdy nie wyjdzie z mody. Najczęściej więc wybieramy taką kolorystykę z myślą o łazienkach, które chcemy, by były modne całe lata. Ale czy biel, a tam bardziej czerń to rozwiązania praktyczne czy może tylko dobrze wyglądają w katalogach pięknych wnętrz?

Biel w łazience

Jasne kolory, a biel szczególnie, znacząco powiększają optycznie przestrzeń – łazienka taka jest więc świetnym sposobem na mały metraż. Biała łazienka wcale nie musi być nudną łazienką, a białe płytki jedynie gładkimi, jednobarwnymi kafelkami. Producenci płytek oferują dziś całe bogactwo wzorów i każda, na pozór jedynie biała płytka, może mieć różne faktury, kształty, format lub wzór. Weźmy na przykład biały marmur lub idealnie imitujące go płytki– niby biały, a każda z płytek jest całkowicie inna i tworzy całościowo wnętrze, która wygląda niezwykle prestiżowo, elegancko i ponadczasowo.

Biel absolutnie nie musi być ani nudna, ani ascetyczna- wszystko jest kwestią tego jak zaprojektujemy swoją łazienkę, jakie płytki dobierzemy oraz z jakimi zestawimy je dodatkami. Białe płytki są dziś pełne różnorakich deseni, a desenie te sprawiają, iż biała łazienka wyglądać będzie oryginalnie i niebanalnie.

Płytki o białej barwie mogą mieć chociażby kształt rombów, jodełki czy cegieł, a odpowiedni ich dobór pozwala tworzyć wnętrza klasyczne, eklektyczne oraz oczywiście bardzo nowoczesne. Trzeba pamiętać, iż biel to najlepsze tło dla wielu aranżacji, od naszej wyobraźni zależeć więc będzie to, jaki charakter będzie miała nasza łazienka.

Biel pięknie eksponuje zieleń kwiatów, dodatki w ciemnych lub nasyconych barwach, ale i te pastelowe- na bieli dosłownie wszystko wygląda dobrze, a ona sama w sobie stanowi najbardziej elegancką podstawę dla wszystkiego. Biała łazienka może mieć wymiar bardzo prosty, minimalistyczny i surowy, ale także subtelny, a nawet przytulny- wszystko zależy od tego czym ją uzupełnimy. Jeżeli damy jej kolorów, zieleni roślin i światła świec, osiągniemy bardzo miłe w wyrazie wnętrze, niemal domowy salon SPA.

W sytuacji, gdy chcemy mieć białą, a zarazem przytulną łazienkę, warto postawić na połączenie bieli z drewnem- drewno może być wykończeniem parapetów, blatów przy umywalce czy np. obudowy wanny. Ci, którym zależy na bardzo eleganckiej białej łazience powinni wybrać biały marmur lub jego imitację oraz połączyć to z wyszukanymi i wytwornymi złotymi lub srebrnymi dodatkami.

Czerń w łazience

Bez bieli nie istnieje oczywiście czerń i jest ona też jedynym z bardziej lubianych obecnie trendów łazienkowych, jeśli idzie o kolorystykę. Czerń to jednocześnie klasyka i nowoczesność i jest świetnym sposobem na modną i ponadczasową łazienkę dla tych, którzy nie boją się odważniejszych aranżacji. Czerń nie będzie jednak dobrym wyborem dla każdej łazienki, najlepiej sprawdzi się w większych łazienkach z oknem, należy jej unikać we wnętrzach całkiem małych i pozbawionych światła dziennego.

Czarna łazienka to podstawa, obok wykończeń betonowych, łazienek urządzonych w stylu industrialnym. Przeróżne farby, faktury, formy, desenie pozwalają tworzyć niebanalne wnętrza, nawet z tak neutralnych barw jak szarości czy czerń.

Czerń plus biel

Jeżeli nie możemy się zdecydować, zawsze pozostaje wybór łazienki w czerni i w bieli – to zdecydowanie klasyka. Takie połączenie kojarzy się słusznie z połączeniem damsko- męskiej energii i charakteru i świetnie sprawdzi się w mieszkaniu osób, które lubią zestawienie damskich i męskich, wyrazistych cech. Czarno- białe łazienki najlepiej wyglądają na nieco większych metrażach, ponieważ zazwyczaj unikamy ciemnej kolorystyki w małych łazienkach.

Jednak wiele zależy od oświetlenia- jeśli rozplanujemy je sprytnie i odpowiednio, mała czarno- biała łazienka także będzie prezentować się idealnie. Poza kilkoma źródłami światła, do małej czarno – białej łazienki warto wstawić spore lustro oraz wybrać płytki gładkie, z połyskiem, które dodatkowo odbiją światło i dobrze je rozproszą. Świetnie będzie wyglądała łazienka, której podłoga jest czarno – białą mozaiką, a wnętrze wypełnione jest białą ceramiką i białymi meblami. Jeżeli zaś dla kogoś to zbyt monochromatyczne i nudne, można takową łazienkę uzupełnić o dodatkowy akcent kolorystyczny- dobrze wyglądać będzie tu chociażby piękna złota armatura.