Biało czarna łazienka

7 sierpnia 2019, In: Artykuły

Biel i czerń – ponadczasowa klasyka. Osobno – neutralna baza, która przyjmie do siebie każdy kolor. W parze – duet idealny. Moda na biało czarne wnętrza jest modą wieczną. Zestawiając ze sobą te dwie barwy wiemy, że uzyskany efekt będzie elegancki i harmonijny. Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, w których prezentują się one fantastycznie. Na co zwrócić uwagę decydując się na biało czarną łazienkę? Oto kilka inspiracji.

Proporcje w monochromatycznej łazience

To proporcje decydują o tym jak będziemy odbierać dane wnętrze. W niewielkich łazienkach z pewnością sprawdzi się przewaga bieli z akcentami czerni, zaś w przestronnych pomieszczeniach – równowaga bądź przewaga głębokiej czerni. Jeśli pójdziemy w kierunku zachowania równowagi, możemy postawić na rozwiązanie, w którym to dół będzie „cięższą” częścią. Na podłodze najlepiej ułożyć ciemne płytki, a następnie przenieść je w górę, do mniej więcej wysokości 1/3 ściany. Ta metoda, szczególnie sprawdzi się kiedy w naszej łazience znajduje się wanna. To jej zabudowa może wytyczać górną granicę czerni bądź też blat umywalki. Jeśli mimo to, czerni wyda nam się zbyt wiele – na podłodze możemy ułożyć szachownicę.

Kupując płytki, warto też pamiętać o tym, że biel kryje się także w innych częściach naszej łazienki. Biała będzie wanna bądź brodzik, umywalka, miska WC i być może bidet. Jakkolwiek – umywalkę, możemy wybrać w innym kolorze, tak ze znalezieniem pozostałych sanitariatów możemy mieć problem. Warto o tym pamiętać, jeśli boimy się o to, że czerń przytłoczy nasze wnętrze. W przypadku, kiedy decydujemy się na prysznic – dobrym pomysłem jest, aby ściany w kabinie miały jeden kolor, ewentualnie przełamany dekorem w drugim odcieniu.

Cieniowanie, a biało czarna łazienka

Biało czarna łazienka to wspaniały duet, ale nie wyklucza on zastosowania innych, pośrednich kolorów! Zamiast idealnie białych płytek, możemy wybrać te, które wyglądem przypominają marmur – na białym tle, będą widoczne ciemniejsze „pęknięcia” i mazie. W kontraście z czarnymi płytkami będą prezentowały się perfekcyjnie i wydatniejsze staną się ich wzory. Zabawę z „kolorem” mogą urozmaicić nam także szarości. Możemy stworzyć ścianę „ombre” przechodząc od czerni na dole, przez szarości, a wieńcząc dzieło szlachetną bielą. Dobrze sprawdzą się w tym wykonaniu płytki w niewielkim formacie.

Biel i czerń to także furtka do stworzenia patchworku. Pomiędzy białe płytki na podłodze, gdzieniegdzie możemy wpleść czarny kafel. Z pewnością takie ułożenie stworzy niebanalną kompozycję.

Gra kontrastem

Gra kontrastem w czarno białej łazience nie kończy się jednak na wyborze płytek. Nasz salon kąpielowy wzbogacą dodatki oraz fronty szafek. W zależności od naszych preferencji, front szafkowy może mieć kolor bieli lub czerni. Jeśli zależy nam na podtrzymaniu kontrastów – wybierzmy odmienne fronty do tła. Jeśli kolorem zaś wyznaczamy strefy – róbmy to konsekwentnie.

Faktura i format

Czarno biała łazienka absolutnie nie musi być nudna. Kolor to dopiero początek. Kolejnymi rzeczami, które wybieramy są faktura i format. Marząc o przypominającej cegłę kafli, możemy sobie na nią pozwolić. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór płytek w tych dwóch tonacjach. Biorąc pod uwagę fakturę, tu musimy się zastanowić, czy chcemy rozświetlić nasze wnętrze przez połysk, czy stonować je przez matowe rozwiązania. Połyskujące kafle oraz lakierowane dodatki lepiej odbijają światło, a tym samym optycznie powiększają łazienkę. Matowe wykończenia, szczególnie czarne, będą od nas wymagały więcej pracy, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Niestety, mimo niepodważalnego uroku, często wiać na nich zacieki, osady z mydła i kamienia.

Dodatki w biało czarnej łazience

Klimat wnętrza tworzą dodatki. Biało czarna łazienka to idealne tło ponieważ każdy kolor będzie się na nim wyróżniał. Marząc o eleganckiej łazience, możemy konsekwentnie iść w kierunku jasnych bądź ciemnych dodatków, zastosować kryształowe lampy i kinkiety oraz szklane dodatki. W takim otoczeniu fantastycznie będą prezentowały się puszyste dywaniki o długim włosiu oraz eleganckie białe ręczniki z wyszytymi, czarnymi inicjałami ich właścicieli. Przełamaniem może być np. ozdobny grzejnik chromowany na kolor srebrny. Takie urozmaicenie przywiedzie nam na myśl styl glamour.

Amatorzy mocnych akcentów mogą skusić się na dodatki w intensywnych kolorach, np. czerwieni, fuksji bądź turkusu. Świetnym rozwiązaniem są komplety z kubkiem na szczoteczkę, mydelniczką i pojemnikiem na mydło w tym samym odcieniu. Nie zaleca się natomiast wprowadzania kilku kolorów na raz ponieważ może to przyprawić o istny zawrót głowy i z eleganckiego wnętrza stworzyć cyrkową scenografię. Decydując się na czerwień możemy zaprezentować ją także w formie dywanika, uchwytów na ręczniki, kinkietów czy ramy lustra!

Dodatkiem do czarno białej łazienki może być również drewno. Można je wprowadzić w formie fornirowanego blatu pod umywalkę lub frontów szafek pod nią. Ze względów praktycznych (wysoki poziom wilgotności w łazience) najlepiej skorzystać z drewnopodobnych płytek lub odpornych na wilgoć oklein. Niebanalnym rozwiązaniem jest także cegła. Ze względu na jej zobowiązujący charakter, najlepiej aby zdobiła ona jedną z krótszych ścian bądź obudowę spłuczki.