Mała łazienka aranżacja

Brak pomysłu na małą łazienkę? Zobacz to!

24 lipca 2020, In: Artykuły

Żyjemy w czasach, gdy żaden metraż czy niekonwencjonalny kształt wnętrza nie stanowią żadnej przeszkody do stworzenia ciekawych i funkcjonalnych wnętrz łazienkowych. Projektanci i architekci stworzyli tak wiele rozwiązań, że nawet na najmniejszych powierzchniach jesteśmy dziś w stanie urządzić klimatyczną łazienkę, czasem wyposażoną nawet w pralkę i wannę, co na pierwszy rzut oka uznalibyśmy za szaleństwo. Jak urządzać małe łazienki?

Musisz znać łazienkowe triki

Na początek zajmijmy się głębią. Przyjmijmy, że rozmawiamy o małej łazience, która jest dodatkowo dość wąska, a jej metraż wynosi około 6 mkw. Pierwszym trikiem jaki można zastosować, by optycznie jeszcze powiększyć to wnętrze i nadać mu głębi, jest zastosowanie na ścianach równoległych do drzwi płytek łazienkowych o kontrastującym kolorze z resztą łazienkowej kolorystyki. Jeśli np. nasza łazienka jest w większości wykończona w bieli, tamtą ścianę wykończmy np. stylowymi płytkami w kolorze ciemnej zieleni lub koralowym. Łazienka będzie wyglądała bardzo oryginalnie, a dodatkowo będzie się wydawała od razu nieco większa.

Optyczne powiększenie małej łazienki

„Duży” efekt w małej łazience, a więc optyczne powiększenie całego wnętrza, uzyskamy jedynie dzięki zastosowaniu na niewielkiej powierzchni jasnej kolorystyki. Warto więc wybrać płytki ścienne i podłogowe w odcieniach bieli, beżu czy szarości, a ewentualne zabawy kolorem czy fakturą zastosować jedynie na jednej, wybranej ścianie. Łazienka w jasnych kolorach wygląda bardzo świeżo i delikatnie – nie zapominajmy, by do płytek w takiej kolorystyce jak wymienione używać jasnych fug. Odpowiedni wybór kolorystyki do niewielkiej łazienki to zdecydowanie podstawowy trik, dzięki któremu wnętrze wyda się większe. Jeśli w tej kwestii nie popełnimy błędu, większość pracy mamy już za sobą.

Jeśli nie jesteśmy przekonani do monochromatycznej, jasnej łazienki i chcemy lekko zaszaleć, nie trzeba się tego bać. Byleby wybrać sobie jedną łazienkową powierzchnię na eksperymenty z wzorami czy kolorami. Jasna łazienka może być np. przełamana wzorzystą podłogą. Taka „inna: podłoga lub jedna ze ścian nada łazience wielowymiarowości, a o to przecież chodzi na niedużym metrażu.

Nadaj blask małej łazience

Małe łazienki nie mają racji bytu także bez wszelkiego rodzaju połysku, powierzchni szklanych, lustrzanych, odbijających światło. Tego typu powierzchni musi być w małej łazience jak najwięcej. Warto więc postawić na gładkie płytki ładnie odbijające światło, gładkie blaty oraz zastanowić się nad właściwym rozmieszczeniem źródeł światła i luster. Do niewielkiej łazienki trzeba wpuścić tyle światła, ile się da. Na ścianie przy umywalce warto zamontować sobie duże lustro, można się nawet pokusić śmiało o sporą taflę szkła – nawet na całą tą ścianę. W małych łazienkach zdecydowanie rezygnujemy z luster w grubych i bardzo zdobnych ramach – one mogą przytłoczyć i zdominować całe wnętrze.

Zastosuj odpowiednie oświetlenie

Jeśli to możliwe można także zamontować oświetlenie LED właśnie w okolicach lustra, a już obowiązkowo na suficie w dobrze zaprojektowanych miejscach, by w żadnym miejscu łazienki nie brakowało światła. Zadbajmy o zróżnicowane źródła oświetlenia, a jeśli posiadamy w łazience miejsce, zawieśmy jeszcze w niej ciekawe kinkiety lub inne oświetlenie dodatkowe czy dekoracyjne. Można także spróbować wpuścić do małej łazienki nieco światła naturalnego, chociażby za pomocą montażu drzwi łazienkowych z przeszkleniami. Bardzo nietuzinkowym rozwiązaniem może też być montaż dużego, prostokątnego lustra na drzwiach – zdecydowanie nada to łazience głębi i oryginalnego wyrazu.

W małych łazienkach bardzo ciekawie prezentuje się naturalne, jasne drewno połączone z jasnymi płytkami i białą ceramiką. Taka elegancka kompozycja wnosi do wnętrza sporo naturalnego blasku, wnętrze staję się od razu przestronniejsze, a drewno nadaje mu elegancji – to ważne, zwłaszcza gdy reszta mieszkania wykończona jest w klasycznym, eleganckim stylu.

Nie wszystko powinno być na wierzchu

Małe łazienki mają to do siebie, iż by dobrze wyglądały, nie mogą być przesycone przedmiotami i sprzętami. Z tego też względu, jeśli mamy niedużą łazienkę, ale spokojnie mieści się w niej pralka i/lub nawet suszarka, zabudujmy je. Będzie to wyglądało zdecydowanie bardziej estetycznie, ale i wnętrze będzie jawić się jako dużo bardziej przestronne, nie „przeładowane” różnymi elementami wyposażenia. Do wszelkich schowków warto także pochować chemię i kosmetyki, a także sprzęty jak suszarka do włosów, golarka czy prostownica – zdecydowanie wpłynie to lepiej na wizualny odbiór małej łazienki.

Prysznic – jak go usytuować w małej łazience?

Choć na końcu o nim wspominamy, to jest przecież jedną z najważniejszych rzeczy w całej łazience. Mowa oczywiście o prysznicu. Jaki będzie odpowiedni do małego wnętrza? Najmodniejsze obecnie oraz idealne do łazienek o małym metrażu są prysznice bez brodzika, które oddziela od reszty łazienki jedynie duża, transparentna szyba. To bardzo praktyczne, gdyż taki prysznic nie zabiera cennego miejsca, a do tego optycznie jeszcze powiększa przestrzeń i prezentuje się nowocześnie oraz bardzo elegancko.

Oszklony prysznic bez brodzika wręcz wtapia się w przestrzeń łazienkową, staje się niemal niewidoczny. Możemy go oczywiście urozmaicić kładąc w jego wnętrzu ciekawą, mozaikową posadzkę lub wyraziste płytki na jego ścianach.