Co na ściany w przedpokoju?

4 marca 2019, In: Artykuły

Może to dość śmiałe stwierdzenie, lecz można założyć, iż przedpokój to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, jest ono jego wizytówką i pierwszym wnętrzem jakie oglądamy my i nasi goście po przestąpieniu progu domu. To wnętrze reprezentacyjne. Nie lada wyzwaniem, więc jest, by wykończyć je ciekawie. Główną rolę będą tutaj odgrywały bez wątpienia ściany i podłoga – jak najlepiej je ozdobić, jakich użyć materiałów wykończeniowych? Do wyboru mamy przeróżne rozwiązania – farby, kamień, tapety, tynki dekoracyjne, cegła…Zazwyczaj przy wyborze metody wykończenia kierujemy się po prostu wyglądem materiału, jednakże w niektórych przypadkach trzeba skupić się na właściwościach danego rozwiązania w przypadku konkretnego wnętrza.

 

Farba w przedpokoju

Oczywiście najprostszym i najmniej kłopotliwym w użyciu materiałem na ściany w przedpokoju będzie farba. Producenci oferują ogromną paletę kolorystyczną, a bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także farba strukturalna. To bardzo ciekawy pomysł, który w połączeniu z tynkiem akrylowym nadaje ścianie trójwymiarowego wyrazu. Innym rodzajem farby, który z powodzeniem można stosować w przedpokojach jest farba ceramiczna. Dużym jej plusem jest możliwość bezproblemowego czyszczenia powierzchni pomalowanej takową farbą – to dość przydatne w przedpokoju, gdzie ściany narażone są np na zabrudzenia przez buty lub mokrego czworonoga. Z tego samego względu dobrze jest także zastosować w przedpokoju farbę emulsyjną, która także jest niezawodna w miejscach narażonych na zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne.

 

Tapeta w przedpokoju – dobry wybór?

Vinylowa tapeta ma niemal taką samą odporność na zabrudzenia i drobne uszkodzenia co farby ceramiczne lub emulsyjne. Dlatego też tak chętnie sięgamy po takie rozwiązanie. Tapety przeżywają obecnie swój renesans, a producenci prześcigają się w wymyśleniu coraz to nowych wzorów.

Tapety vinylowe to nowocześniejsza tych papierowych. Papierowa warstwa pokryta jest vinylem, a więc folią PCV. Folia sprawia, iż są trwalsze i bardziej odporne na wilgoć. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje tapet winylowych: gładkie oraz grubsze, z tzw. spienionego winylu. Takie grubsze tapety są idealne do maskowania niedoskonałości w ścianach – nierówności, pęknięć, itp.

 

Tynki dekoracyjne

Coraz większym powodzeniem cieszą się tynki dekoracyjne, chętnie wykorzystujemy je także w przedpokojach. Jest to rozwiązanie o bardzo ciekawym efekcie. Czym jest taki tynk? To gotowa, sucha mieszanka lub pasta, którą mieszamy z wodą i nakładamy na ścianę. Tynki posiadają już gotową kolorystykę lub wystarczy do nich dodać wybrany pigment dla zakładanego odcienia. W sklepach z materiałami wykończeniowymi znajdziemy tynki o różnorakich cechach, a wśród nich możemy wyróżnić:

  • stiuki – idealnie imitują granit, trawertyn, a nawet marmur; to bardzo efektowna metoda ozdobienia ściany,
  • tynki mozaikowe – posiadają chropowatą powierzchnię dzięki małym kamyczkom zanurzonym w ich strukturze, bardzo odporne,
  • tynki zacierane – posiadają oryginalną strukturę, która powstaje na skutek przecierania tynku mokrą packą,
  • tynki strukturalne – pozwalają tworzyć na swojej powierzchni wybrany wzór na skutek odciskania go na mokrym tynku,
  • tynki ciągnione – posiadają wypełniacze pozwalające na uzyskanie efektownych wzorów podczas nakładania na ścianę.

 

Lamperia w przedpokoju

Lamperie w postaci drewnianych paneli czy płytek to świetny sposób do przedpokoju, gdzie ściana jest szczególnie narażona na uszkodzenia mechaniczne czy mocne zabrudzenia. Bardzo dobrze chronią ścianę, a także łatwo je umyć. Lamperie są szczególnie kojarzone ze stylem angielskim we wnętrzach, który także wraca do łask.