Drzwi zlicowane ze ścianą – sposób na modne drzwi

18 marca 2022, In: Artykuły

Słyszeliście kiedyś o ukrytych drzwiach? To nie przejście do krainy baśni czy tajemniczego ogrodu, a sposób na bardzo ciekawą i spójną aranżację wnętrza. Drzwi zlicowane ze ścianą to takie, które dosłownie się w nią wtapiają. Są one pozbawione ościeżnicy, przez co nie widać tu zawiasów, są także bezprzylgowe. Świetnie prezentują się we wnętrzach minimalistycznych, tam gdzie zależy nam na oszczędnym wyrazie wnętrza oraz elegancji. Co więcej można powiedzieć o drzwiach zlicowanych ze ścianą?

Ukryte drzwi – aranżacyjny hit

Jesteś w czymś domu, rozglądasz się i nie masz pojęcia gdzie ukryły się drzwi? W takim razie w pomieszczeniu tym są zamontowane drzwi zlicowane ze ścianą. To jeden z modniejszych trendów, który pasuje zwłaszcza do bardzo nowoczesnych, minimalistycznych w wyrazie aranżacji. W przypadku takich skrzydeł drzwiowych granica pomiędzy drzwiami a ścianą jest niemal niewidoczna, a same skrzydła drzwiowe idealnie wtapiają się w sąsiadującą z nimi powierzchnię. Właśnie to sprawia, że całość wygląda tak stylowo oraz nowocześnie, a samo wnętrze optycznie zdaje się dużo bardziej przestrzenne.

Co ważne – drzwi takie możemy zaprojektować dokładnie tak, jak tego chcemy. By były one idealnie stopione ze ścianą, z jej kolorem lub deseniem, ukryte drzwi można pomalować na dowolny kolor, pokryć dekoracyjnym tynkiem lub wybraną tapetą. Jeśli będą wyglądać jednolicie tak jak ściana, jeszcze trudniej będzie je zauważyć. Tego typu zabieg sprawia, iż wnętrze takie prezentuje się nieco ekstrawagancko, a na pewno bardzo oryginalnie. Najczęściej ukryte drzwi (zwane też czasem dyskretnymi) wykończone są tak, by móc na nich dowolnie tworzyć. Na tego typu drzwiach można używać również innych materiałów niż te wymienione. Można je dekorować np. lakobelem, czyli lakierowanym szkłem, mikrocementem, fornirem jak i montować na nich  panele ścienne. Oczywiście można także postawić na kontrast i wybrać inny wzór na drzwiach od tego na ścianie. Wszystko zależy od danej koncepcji oraz od stylu, w jakim urządzone jest całe pomieszczenie.

Drzwi ukryte pasują idealnie zwłaszcza do małych wnętrz, wszędzie tam, gdzie zależy nam także na optycznym powiększeniu przestrzeni. Zazwyczaj kupujemy same skrzydła drzwiowe. Mogą być one z zawiasami oraz z wbudowanym zamkiem lub bez. Dobrze jest kupić takie drzwi od razu z ościeżnicą. Jeśli zależy nam na drzwiach ukrytych w łazience, trzeba pamiętać, by wybrać takie z otworem lub otworami wentylacyjnymi.

Wskazówki dotyczące montażu drzwi zlicowanych ze ścianą

Drzwi ukryte montuje się na ścianie działowej lub nośnej. Ważne jest, by ściana, w której mamy zamiar zamontować tego typu drzwi miała grubość minimum 10 cm. Tak samo jak w przypadku standardowych drzwi, także drzwi zlicowane ze ścianą wybiera się zgodnie z rozmiarem otworu w ścianie. Ościeżnica  powinna być wbudowana jeszcze przed wykonaniem podłogi, dlatego też warto podjąć decyzje o ukrytych drzwiach jeszcze na etapie budowy czy na samym początku remontu.

Sam montaż ościeżnicy w drzwiach ukrytych jest dość nietypowy. Otóż  mocuje się ją na dodawanych do niej fabrycznych kotwach, a następnie wypełnia szczeliny między profilem a murem pianą dwukomponentową. Następnie konstrukcję przykrywa się zaprawą tynkową wzmocnioną siatką.

Skrzydło drzwiowe można zamontować na sam koniec prac remontowych, o ile jest to już skrzydło gotowe, którego nie zamierzamy sami wykańczać wizualnie. Jeśli zaś zamierzamy skrzydło malować na kolor ścian lub tapetować, robimy to równocześnie z tymi właśnie pracami wykonywanymi we wnętrzu.

Czy takie drzwi są dźwiękoszczelne?

Tak. Najczęściej skrzydło takich drzwi jest nieco grubsze niż drzwi wewnętrznych standardowych – ich grubość to nawet 50 mm. Drzwi zlicowane ze ścianą cechuje więc dobra izolacja akustyczna. Tego typu drzwi dobrze tłumią hałas, a ich  izolacyjność akustyczna na poziomie 35 dB przewyższa znacznie standardowe drzwi wewnętrzne. Drzwi ukryte mają zamontowaną także tzw. opadającą szczotkę, a więc uszczelkę zamontowaną pod skrzydłem, dzięki której są dodatkowo wytłumione.