Eclectic Heritage jako trend w łazience

17 lutego 2023, In: Artykuły

Mało jest wnętrz równie oryginalnych i ciekawych jak te zaprojektowane zgodne ze stylem eclectic heritage. W wolnym tłumaczeniu „eklektyczne dziedzictwo”, a więc styl łączący to co w danym wnętrzu historyczne z tym co nowoczesne. Styl ten nie będzie dla każdego – zdecydowanie wybiorą go pasjonaci nietuzinkowości i osoby, dla których duże znaczenie sentymentalne ma przeszłość. To wnętrze z duszą i klasą, które jest jednocześnie funkcjonalne i estetyką nawiązuje do minionych jak i współczesnych czasów.

Czym jest eklektyzm?

Eklektyzm to ciekawy i dość niebanalny styl, który bazuje na połączeniach. To styl, który łączy w sobie to co stare z tym co nowe, to co minimalistyczne, z dekoracyjnością, etc. Można pomyśleć, że taki misz masz wygląda kiczowato, ale nic bardziej mylnego. Eklektyzm także ma swoje prawa i założenia i jest stylem aranżacyjnym, w którym odnajdą się głównie osoby poszukujące własnej ekspresji wyrazu we wnętrzach, w których mieszkają.

Mieszaj wzory, faktury, kolory i sprawdzaj co wygląda ze sobą ciekawie i niebanalnie. To styl pozwalający rozwijać wyobraźnie i kreatywność, łączyć ze sobą to, co na pozór jest nie do połączenia. Tego typu wnętrze staje się tym samym wnętrzem bardzo osobistym, skrojonym jakoby na miarę osób, które w nim mieszkają.

Eklektyzm to przede wszystkim zestawianie ze sobą różnych rodzajów materiałów. Śmiało można więc zestawić w jednym wnętrzu ciepłe drewno z surowym i chłodnym metalem. Z jednej strony przytulność i klasyka, z drugiej nowoczesność – to zawsze będzie wyglądać ciekawie.

Eklektyzm to łączenie stylów, głównie nowoczesnych i retro w jedną całość. Takie są także założenia eclectic heritage, który jest połączeniem tego, co stare, wyrafinowane i „z duchem”, z tym co nowe, często minimalistyczne i funkcjonalne. Sam eklektyzm pojawił się w architekturze i we wnętrzach w XIX wieku i śmiało czerpał z tego, co miał do zaproponowania renesans, rokoko, a nawet dużo wcześniejszy gotyk. Współczesne wzornictwo można także dzisiaj bardzo ciekawie łączyć z klasycznymi formami wystroju, co finalnie daje bardzo stylowy efekt. Tradycja oraz przeszłość przeplata się w przypadku tego stylu z nowoczesnym minimalizmem, a efektem tego jest świeże spojrzenie na wnętrze.

Wiktoriański salon kąpielowy?

Jak wyobrażacie sobie łazienki możnowładców sprzed wieków? W większości były to wytworne salony kąpielowe. Ich wyposażeniem były np. miedziane wanny, złota armatura, żeliwne zlewy, porcelanowe umywalki i wiele innych dość wyjątkowych, ale i osobliwych elementów wyposażenia. Łazienki były przestronne i zdecydowanie zapewniały możnowładcy maksimum odprężenia. Jeśli tego typu stylistyka jest Ci bliska, z powodzeniem urządzisz łazienkę eclectic heritage także u siebie. W salonach Domino można znaleźć wszelkie elementy wykończeniowe i dekoracyjne, które pozwolą na aranżację wnętrza w duchu eklektyzmu z nutą tradycji.

Wanna wolnostojąca – must have

Zdecydowanie w tego typu łazience powinna się znaleźć wanną wolnostojąca – to element wręcz nieodzowny dla tej stylistyki. Wiktoriański styl można uzyskać dzięki modelowi wanny z ozdobnymi nóżkami, np. złotymi. Takie drobne elementy nieraz wystarczą, by w połączeniu z nowoczesnością stworzyć wnętrze typowo eklektyczne i indywidualne. Wszelkie złocone elementy, frezowane ramy luster czy ciekawe kształty armatury sprawiają, iż łazienka nabiera wyrazu zgodnego z duchem eclectic heritage.

Przestrzeń umywalki

Bardzo istotna dla tego stylu jest także przestrzeń umywalkowa. Wspomnieliśmy już o frezowanych ramach wokół lustra – śmiało postaw na złote, duże lustra, mogą być po sam sufit. Złote ramy na minimalistycznej szarej lub białej ścianie będą wyglądały  wytwornie, lecz nienachalnie. Można także pokusić się o zdobne kinkiety pasujące do lustra – wszystko zgodnie z założeniem, że elementy zdobne mają być eksponowane na minimalistycznym, stonowanym tle. Zdobne lustro, kinkiety czy armaturę zestaw w prostymi w wyrazie umywalkami o nienachalnym, geometrycznym, eliptycznym kształcie.

Na ścianie i na podłodze

W łazience w stylu eclectic heritage śmiało można położyć na ścianach wszelkie ciekawe tynki strukturalne. Mogą być opalizujące złotem, miedzią lub srebrem lub też pozwalające uzyskać efekt naturalnego kamienia czy betonu. Na podłodze świetnie sprawdzi się klasyczna jodełka lub płytki imitujące marmur, trawertyn, prawdziwa terakota, etc.

Jeśli szukasz płytek na ścianę zgodnych z tym stylem, wybierz motywy geometryczne lub kwiatowe. Jedną ze ścian możesz także ozdobić ciekawą tapetą – najlepiej z printem w formacie XXL. Taką tapetę można położyć na ścianie przy strefie umywalkowej lub w okolicach wanny.

Całość wnętrza uzupełnij ciekawymi dodatkami zgodnymi z tym stylem. Może to być oryginalny, żeliwny grzejnik, kuty karnisz czy stylowy stojak lub wieszak na ręczniki. W łazience, np. przy umywalce czy na parapecie, możesz ustawić figurki z porcelany, a na ścianach czarno – białe ryciny. Jak widać, dekoracje i dodatki w takim salonie kąpielowym mogą być nawet osobliwe.

Łazienka w stylu eclectic heritage to luksusowe wnętrze, łączące w sobie teraźniejszość z przeszłością, zdobienia z minimalizmem i prostotą. Tego typu wnętrza są nowatorskie, intymne, tajemnicze. Styl eclectic heritage pozwala stworzyć łazienkę prezentującą się bardzo kreatywnie, całkowicie osobistą przestrzeń.