ergonomia w małej łazience

Ergonomia w małej łazience

24 lipca 2019, In: Artykuły

Każde pomieszczenie w domu czy biurze musi spełniać swoje funkcje. Optymalna przestrzeń powinna być tak zaprojektowana, by sprostała nie tylko naszym wymaganiom wizualnym, ale przede wszystkim – potrzebom fizjologicznym. Jednym z największych wyzwań jest zachowanie ergonomii w małej łazience. Dlaczego? Ponieważ na stosunkowo niewielkiej powierzchni swoje miejsce znajduje szereg sprzętów i wyposażenia.

Musimy baczyć na to, kto będzie z niej korzystał (dzieci, osoby dorosłe, starsze, niepełnosprawne), a także na komfort korzystania z sanitariatów oraz łatwość poruszania się niej, nie tylko podczas zażywania toalety, ale również sprzątania. To jak ją zaprojektujemy, rzutuje na nasz komfort fizyczny, a także psychiczny!

Domownicy a wygoda w łazience

Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, jest to ile osób będzie korzystało z łazienki. Inaczej bowiem aranżuje się przestrzeń dla dużej rodziny, a inaczej dla singla. Kilkuosobowa rodzina wymagać będzie zastosowania innych rozwiązań, choćby pod względem liczby umywalek. Osoby starsze lub niepełnosprawne z pewnością będą miały kłopot z wejściem do wanny, dlatego warto wziąć pod uwagę możliwość montażu prysznica bez brodzika. Dodatkowo taka przestrzeń kąpielowa musi zostać wyposażona w uchwyty, czy też składane krzesełko, które będzie można łatwo złożyć, podczas kąpieli dzieci.

Wysokości i odległości

Każda rzecz w wyposażeniu łazienki musi być bardzo dokładnie przemyślana i spełniać pewne standardy. Absolutnym minimum jest wprowadzenie do łazienki miski ustępowej (jeśli nie mamy osobnej toalety), umywalki, wanny lub prysznica, a także dodatków w postaci lustra i armatury.

Jeśli mówimy o ergonomii w małej łazience, zapewne nie będziemy mogli sobie pozwolić na dodatkowy bidet czy pisuar. Zacznijmy od umywalki. Powinna ona sięgać swoją górną krawędzią do wysokości 80-85 cm od podłogi. Jeśli planujemy dwie umywalki obok siebie, minimalna odległość między nimi powinna wynieść 25 cm. Ze względu na to, że umywalce towarzyszy armatura, winna ona być zamontowana 25-30 cm licząc od jej górnej krawędzi. Nad umywalką swoje miejsce powinno znaleźć lustro.

Aby nie ograniczać ruchów baterii najlepiej zawiesić je około 15 cm nad baterią. W przestrzeni pomiędzy warto pamiętać o umiejscowieniu kontaktu, do którego będziemy mogli podłączyć suszarkę czy też doładować szczoteczkę elektryczną. Nad lustrem warto zadbać o odpowiednie oświetlenie i jego włącznik, najlepiej obok kontaktu.

Co jeszcze ma wpływ na ergonomię łazienki?

Kolejnym nieodzownym elementem jest miska WC. Jej górna krawędź (podobnie jak bidetu) powinna znaleźć się na wysokości 40 cm od podłogi.

Jeśli zdecydujemy się na wannę, jej górna krawędź powinna kończyć się na 60 cm od podłogi. By móc łatwo sięgnąć do baterii, najlepiej by znalazła się 10-20 cm od krawędzi wanny. W przypadku prysznica idealną odległością armatury od ziemi jest 1,2 m, jej główki – 1,8 m, zaś deszczownicy – 2 m. By móc zapewnić swobodne zażywanie kąpieli lub prysznica, optymalna szerokość to 90 cm. By móc swobodnie wyjść z kabiny, minimalnie potrzebujemy 75 cm.

To jednak nie koniec liczb. Pamiętajmy, że niczym przyjemnym jest uderzanie się o pobliskie sprzęty czy przeciskanie się między nimi. Równie istotne co wysokości są także odległości między poszczególnymi elementami wyposażenia. Np. umywalka potrzebuje minimum 30 cm powierzchni od ściany kabiny prysznicowej do umywalki. Podobnie miska WC do wanny (min. 20 cm). Wyjątek stanowi możliwość instalacji wanny obok umywalki, tak by krawędzie obu były zbieżne lub umywalka była nadwieszona nad wanną na wysokości do 5 cm.

Swobodne poruszanie po łazience

Podczas projektowania ergonomicznej, małej łazienki nie możemy zapomnieć o możliwości poruszania się w niej oraz jej sprzątania. W zależności od rodzaju sanitariatu powierzchnia ta różni się między sobą. Przed miską WC najlepiej wygospodarować od frontu prostokąt w wymiarach 80×65-85 cm, wanną 100-120×70-100 cm, prysznicem 80-100×90-110 cm, zaś umywalką 100×70 cm.

Najlepsze miejsce na łazienkę

Ergonomia małej łazienki to także jej lokalizacja. Jeśli mamy możliwość wpłynięcia na to, najlepiej, aby znalazła się ona na północnej stronie mieszkania/domu, miała dojście do naturalnego oświetlenia (choć wiemy, że w blokach jest o to ciężko) i koniecznie była dobrze wentylowana. Łazienka jest pomieszczeniem o dużej wilgotności, dlatego warto zadbać o odpowiednią izolację i antypoślizgową podłogę.

Miejsce na dodatki

W funkcjonalnej łazience należy także zadbać o odpowiednie miejsce do przechowywania rzeczy. Niczym przyjemnym byłoby bieganie do sąsiednich pokojów po ręcznik, papier toaletowy czy szczoteczkę do zębów. Dobrym miejscem, które możemy wygospodarować jest oczywiście blat przy umywalce, szafka pod nią lub zabudowa pralki – tak aby nad nią możliwe było zamontowanie półek (jeśli planujemy przechowywać tam ręczniki, papier toaletowy, suszarkę do włosów – dobrze, aby szafa była zamykana, by móc uchronić je przed wilgocią).

Design ergonomicznej małej łazienki

Stworzenie małej i ergonomicznej łazienki jest możliwe! Jedno z drugim może iść ze sobą w parze. Liczby i normy to wartości, które są stworzone po to, aby zapewnić nam komfort. Stylistyka i dobór dodatków – leży w naszej gestii. Nawet najmniejsza powierzchnia może zachwycać, jeśli solidnie podejdziemy do kwestii jej planowania, a następnie wykonania.