Salon z kuchnią, aneks kuchenny

Gdzie kończy się salon a zaczyna kuchnia. Czyli jak zaprojektować na otwartą przestrzeń?

24 czerwca 2020, In: Artykuły

Otwarte przestrzenie to zdecydowanie trend w budownictwie i aranżacji wnętrz, z którym mamy do czynienia już wiele lat. Salon połączony z kuchnią lub aneksem kuchennym to najbardziej powszechne połączenia przestrzeni, ale wielu z nas decyduje się dziś także np. na łączenie łazienki wraz z sypialnią, tworząc tym samym otwartą przestrzeń snu i relaksu. Niektórym to pasuje, niektórym nie, a my dziś podpowiemy, jak połączyć przestrzeń salonu i kuchni, by mieszkało nam się i wygodnie i z klasą.

Całkowite połączenie, czyli aneks kuchenny

Najbardziej przestronnym rozwiązaniem, które nawet z niewielkiego mieszkania uczyni optycznie sporą przestrzeń, jest wydzielenie aneksu kuchennego, który będzie całkowicie zintegrowany z pokojem dziennym. Trzeba jednakowoż mieć na uwadze, że rozwiązanie takie sprawia, iż wszystko mamy na wierzchu – gotowanie, aromaty z tym związane, czasem hałas i nieporządek. Całkowite połączenie kuchni wraz z salonem jest więc opcją dla osób, które lubią taki kuchenny gwar i bałagan nierozerwalnie związany z przygotowywaniem dań czy pieczeniem ciast. To dość dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi – rodzice w aneksie przygotowują posiłki, a maluchy pod ich bacznym wzrokiem bawią się w części salonowej.

Pamiętaj o koniecznym miejscu

Trzeba jednak pamiętać, iż aneks kuchenny nigdy nie da nam tyle miejsca do gotowania co osobna kuchnia lub kuchnia półotwarta – zdecydowanie mniej w nim miejsca na blaty oraz sprzęty (jak np. pralka czy zmywarka). Aneksy kuchenne sprawdzą się u rodzin lub singli, którzy gotują raz na jakiś czas, a duża kuchnia jest dla nich niezbyt obowiązkowym elementem domu lub mieszkania. Obie przestrzenie – salonową i kuchenną – można w tym przypadku ciekawie rozdzielić.

Najlepszym i niezabierającym miejsca na to sposobem jest ułożenie innej podłogi w obu przestrzeniach. W aneksie sprawdzi się najlepiej gres lub inne płytki, a w salonie można oczywiście ułożyć panele lub podłogę z drewna.

Kuchnia półotwarta, czyli wyspa, murek lub ścianka

Jeśli zależy nam na bardziej radykalnym oddzieleniu kuchni i salonu, a jednocześnie nadal chcemy. by był to open space, warto oddzielić te przestrzenie w prosty sposób. Idealnie sprawdzą się do tego wszelkie kuchenne wyspy, murki czy ścianki lub parawany, a nawet stoły. Jeśli mamy możliwość, możemy ustawić między tymi dwiema przestrzeniami drzwi przesuwne – to patent i bardzo estetyczny i pozwalający na to, że kiedy chcemy mamy przestrzeń otwartą, a kiedy chcemy wracamy do całkowitego oddzielenia obu wnętrz. Taka półotwarta kuchnia jednocześnie wspaniale powiększa całą przestrzeń, a jednocześnie dobrze sprzyja rodzinnej integracji. Mama, która dużo czasu spędza w kuchni, może wreszcie swobodnie porozmawiać z dziećmi bawiącymi się w salonie.

Co z wyspami kuchennymi?

Polacy uwielbiają wyspy kuchenne, które szczególnie chętnie stanowią wyposażenie nowoczesnych kuchni. Wyspa jest i estetyczna, i funkcjonalna. Najczęściej składa się z płyty grzejnej oraz blatu. Co ważne, wyspa umożliwia dostęp do przygotowywania potraw kilku osobom (można z niej korzystać stojąc z każdej strony), a to wpływa znacząco do integrację rodziny i tworzy fajny klimat do rozmów towarzyskich z zaproszonymi na kolację gośćmi.

W sklepach z wyposażeniem kuchni kupić można gotowe zestawy modułowe do zbudowania takiej wyspy – często sprzedawane są one razem z okapami, które montuje się nad kuchenką. Jeśli marzy nam się wyspa, trzeba o tym pamiętać już na wstępnym etapie projektowania przestrzeni przez architekta. Wszak wyspa wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej, wodno -kanalizacyjnej oraz przyłączy gazu. Wyspy kuchenne są uwielbiane zwłaszcza przez miłośników gotowania – zapraszając rodzinę lub przyjaciół możemy pokazywać im jak przygotowujemy dane danie, robić to w sposób spektakularny i zachęcający do przyłączenia się.

Drzwi przesuwne jako forma oddzielenia salonu od kuchni

Jednym z najciekawszych rozwiązań na wydzielenie części kuchennej i salonowej, są wspomniane już drzwi przesuwne. To sposób na oddzielenie wnętrz, który znika, gdy tylko tego chcemy i pojawia się, gdy mamy potrzebę odgrodzenia kuchni od salonu. Biorąc jeszcze pod uwagę, iż drzwi takie mogą być wykonane na indywidualne zamówienie, pojawia się możliwość stworzenia bardzo ciekawego projektu, który jednocześnie i odgrodzi i ozdobi przestrzeń.

Głównie osoby bezdzietne, żyjące w pojedynkę lub w parze i lubiące spotkania z przyjaciółmi, tworzą sobie barki, który w efektowny sposób oddzielają przestrzeń kuchenną od salonowej. Barek może być wmontowany np. w jakąś niewysoką ściankę, ale także może nim być stylowy regał na wino i inne alkohole. To jedno z odważniejszych i zdecydowanie efektownych rozwiązań na półotwartą kuchnię.

Salon z kuchnią – wiele rozwiązań

Niezależnie od tego, jaki sposób aranżacji kuchni wraz z salonem wybierzemy, jedną z kluczowych kwestii w tym przypadku jest kwestia dobrego wentylowania obu wnętrz. Gotowanie wiąże się nie tylko z zapachami, ale także z powstawaniem sporej ilości pary wodnej. Jeśli nie będziemy dbać o odpowiednią wentylację i wietrzenie pomieszczenia, para woda połączy się z obecnym w powietrzu kurzem bądź cząsteczkami tłuszczu i osiądzie swobodnie nie tylko na kuchennych blatach, podłodze i sprzętach AGD, ale również na naszych ulubionych meblach salonowych. Dobrej jakości okap oraz regularne wietrzenie powinno załatwić tę sprawę.