Jak aranżować wąską łazienkę?

18 sierpnia 2019, In: Artykuły

Łazienka w większości mieszkań jest wymagającym pomieszczeniem. Ma stosunkowo niewielkie rozmiary, a muszą zmieścić się w niej wszelkie niezbędne sprzęty. Nierzadko prócz niewielkiej powierzchni natrafiamy na kolejny „mankament” wnętrza, czyli jej proporcje. Czy aranżacja wąskiej łazienki jest prosta? Nie. Jest to trudne przedsięwzięcie ponieważ musimy projektować ją zgodnie z ergonomią. Trudne, nie oznacza jednak niemożliwe do zrealizowania. Na co zatem zwrócić uwagę tworząc wizualizację, a  następnie wdrażając ją w życie? Oto kilka pomysłów.

Dobór kolorów i faktur

Na początek musimy zwrócić uwagę na kolory i faktury. Niewielkie pomieszczenia proszą się o zastosowanie w nich jasnych barw – bieli, pasteli, jasnych beżów i szarości. Wąska łazienka uchyla jednak przed nami furtkę do ciemniejszych akcentów.

Aby oszukać optycznie proporcje, krótsze ściany możemy wyłożyć ciemniejszymi płytkami. Dzięki temu skrócimy przestrzeń. Niekoniecznie muszą być to flizy w jednym kolorze. Dobrze sprawdzą się geometryczne wzory. Dominującą fakturą powinny być wysokie połyski. Doskonale odbijają one światło i powodują, że wnętrze wydaje się być przestronniejsze i większe niż w rzeczywistości. Dobierając fronty szafkowe także należy zwrócić uwagę na ich wykończenie. Jeśli planujemy więcej niż jedną szafkę, zadbajmy o to by wszystkie fronty zostały wykonane z tego samego materiału. Niestety różnorodność faktur mogłaby spowodować „ścieśnienie” się  wnętrza i wprowadziłaby niepotrzebny chaos.

Format płytek w małej łazience

Mała łazienka, a tym bardziej wąska łazienka, prosi się o zastosowanie dużego formatu płytek. Jest to spowodowane tym, że duże płyty tworzą taflę, która optycznie poprawi proporcje wnętrza. Nie bez znaczenia jest także fuga. Im węższa i bardziej zbliżona do koloru płytek – tym lepiej. Jednorodność i jednolitość wprowadzą do pomieszczenia więcej możliwości. Dotyczy to zarówno późniejszego doboru dodatków (możemy postawić na mocniejszy kolor dywanika łazienkowego, ręczników, czy zdobną, kolorową umywalkę), ale także „przyretuszujemy” mankamenty w proporcjach.

Podłoga w małej łazience

Dobierając płytki nie możemy zapominać o podłodze. Będąc posiadaczem wąskiej łazienki, flizy podłogowe dobieramy nie tylko do tych ściennych, ale pamiętamy również o proporcjach naszej łazienki. Z racji praktyczności, najlepiej wybrać ciemniejsze kolory. Decydując się na podłużny format, ułóżmy je w poprzek, zaś kwadratowe – szachownicę. Tak, jak w przypadku płytek ściennych, szerokość fug ograniczmy do minimum. Pozwoli to nam stworzyć iluzję jednorodnej tafli, a tym samym – odwrócić uwagę od wymiarów salonu kąpielowego.

Aranżacja małej łazienki – rozmieszczenie jest ważne!

Rozmieszczenie sanitariatów w wąskiej łazience to chyba najtrudniejszy etap planowania. Musimy pamiętać zarówno o estetyce, jak i ergonomii. Nie możemy pozwolić na to, aby przeciskać się do kolejnych urządzeń. Komunikacja musi być możliwa bez skrępowania ruchów.

Na początek zastanówmy się czy koniecznie potrzebujemy wanny, czy skusimy się jednak na prysznic. Z pewnością wybór drugiego rozwiązania pozwoli zaoszczędzić nam przestrzeń. Najlepiej jeśli jego zabudowa będzie przezroczysta (spotęgujemy wrażenie głębi) i zrezygnujemy z brodzika na rzecz spadu z odpływem. Kolejną rzeczą jest jego umiejscowienie. Jeśli drzwi wejściowe mamy na krótszej ścianie – zamontujmy prysznic na wprost nich. Jeżeli na dłużej – na jednym z krótszych boków.

Aby oszukać przestrzeń, możemy do tego celu wykorzystać lustro. Najlepiej, aby nie wystawało ono poza linię płytek lecz było przyklejone do ściany. Idealnie sprawdzi się tafla lustra na całej długości dłuższej ściany. Taki trik sprawi, że pomieszczenie stanie się znacznie przestronniejsze i szersze. Jeśli mamy możliwość zamontowania go także w innych miejscach – śmiało! Może ono stanowić np. front szafki.

Co jeszcze możemy zrobić?

Szukając ceramiki, najlepiej abyśmy skupili się na podwieszanych modelach. Podwieszana toaleta, umywalka, szafka pod blatem, podtynkowe baterie… wszystko po to, aby zająć jak najmniej powierzchni podłogi. „Lewitujące” sanitariaty spowodują, że optycznie dodamy metrów kwadratowych, a także – łatwiej będzie nam zadbać o higienę i czystość w trudnodostępnych zakamarkach wąskiej łazienki.

Jeśli zdecydujemy się na nowoczesną, minimalistyczną łazienkę, możemy nadać jej charakteru oświetleniem. Na tle szlachetnej bieli pięknie będą prezentowały się niewielkie lampy w kształcie kuli, zwisające z sufitu nad lustrem. Aby dodać kolejnych metrów – postawmy na zimne lub neutralne światło. Lepiej zrezygnować także z „ciężkich” inspiracji. Niestety – wąska łazienka kłóci się z rustykalnymi dekorami czy stylem i shabby chic. Prostota zaś daje wiele możliwości do zastosowania kontrastów, które nie przytłoczą wnętrza.

Dodatki do małej łazienki

Bez względu, czy mamy przestronny salon kąpielowy, czy wąską łazienkę, wnętrzu należy dodać charakteru. Najlepiej zrobić to przy pomocy dodatków. Marząc o królewskim szyku wystarczy, że sięgniemy po kryształową lampę i szklane, zdobne akcesoria przy umywalce. Baterie mogą być chromowane na złoto, a nad toaletą możemy postawić flakon ze świeżymi, ciętymi kwiatami. Bez wątpienia takie „subtelne” akcenty spowodują, że zażywając prysznica w łazience poczujemy się jak w pałacu. Z kolei amatorom stylu industrialnego spodoba się możliwość wprowadzenia betonowej posadzki lub imitujących ten materiał płytek w przestrzeni kąpielowej. Do tego zwisająca z sufitu stylizowana żarówka i voilà!  Nie bójmy się eksperymentować z dodatkami. Nawet wąska łazienka może stać się istnym dziełem, które będzie zachwycało gości i domowników!