Jakie fugi do płytek wybierać?

Jak dobierać fugi do płytek?

25 marca 2020, In: Artykuły

Fugi to nieodłączne elementy płytek, które coraz częściej pojawiają się w naszych czterech ścianach. Mimo przekonaniom, że służą one jedynie jako wykończenie, ich funkcje są naprawdę istotne. Głównym zadaniem jest amortyzacja oraz ochrona szczelin przed wnikaniem zanieczyszczeń i brudu. To bardzo ważne zadania, szczególnie gdy w grę wchodzi zmienna wilgotność, użytkowość i temperatura. Ponadto fugi, zabezpieczają krawędzie, które nie zostały wykończone i wzmacnia przyczepność całej konstrukcji.

Podczas wypełniania wolnych szczelin spoiwem, należy dostosowywać się do zaleceń producenta. Dokładnie przeczytać instrukcje, należycie przygotować podłoże oraz profesjonalnie zabrać się do samego fugowania. Tylko dzięki temu nasze pomieszczenie będzie prezentować się zjawiskowo, a my będziemy mogli spać spokojnie.

Dobieranie fugi do płytek – na co zwracać uwagę?

Aranżacja pomieszczeń, często skłania nas do wykończenia powierzchni płytkami. Niezależnie, gdzie postanowimy je wyłożyć, musimy pamiętać o odpowiednim spoiwie. W tym wypadku mowa tutaj o fugach, które stosujemy, aby wypełnić puste szczeliny między płytkami. Powinny one być dopasowane do płytek względem wielkości, kolorystyki, a także formatu. Ponadto, powinniśmy wybrać taką fugę, która będzie kompatybilna z pomieszczeniem oraz zwracać uwagę na jej właściwości.

Przy wyborze fug do płytek, nasze możliwości są znacznie większe niż w przypadku uzupełniania braków, przy kamieniu i nie chodzi tu jedynie o znacznie szerszą ofertę dostępności. Jak dobrać idealną fugę? Przede wszystkim, zwracając uwagę na kolor zakupionej płytki. Możemy stworzyć spoistą kompozycję, w której kolory obu elementów zleją się ze sobą lub postawić na uwydatnienie jednego z nich. W tej drugiej propozycji musimy uważać, aby pomimo sprzeczności, całość miała estetyczny wygląd.

Możemy wybrać barwy kontrastujące jak na przykład czarne płytki z białą fugą, ważne, aby połączenie nie sięgało szczytów wyobraźni. Nie możemy bowiem połączyć kremowej płytki z żółtym spoiwem, gdyż efekt okaże się drażniący. Podczas wypełniania braków fugą ważne jest także miejsce ułożenia całej kompozycji. Jeżeli są to miejsca łatwo brudzące się, jak na przykład podłoga warto pomyśleć nad ciemnymi barwami, które nie uwidocznią zabrudzeń.

Jeżeli nie jesteśmy przekonani do tego, czy efekt końcowy będzie zadowalający bądź czy kolor fugi pasuję do płytki, możemy wykonać niewielką próbę. Na niewielki odcinek nałóżmy fugę i poczekajmy, aż zaschnie, gdyż to właśnie na tym etapie kolor jest w pełni wydajny. Jeżeli kolorystyka nie współgra z reszta, od razu zeskrobmy kawałek.

Zwracaj uwagę na właściwości

Spoiwem, które zyskało największa popularność, okazały się fugi cementowe. W przypadku tego rodzaju spoiwa trzeba przyznać, że jest ono dość powszechnie wykorzystywane. Spoiwo cementowe możemy wykorzystać zarówno na pionowej, jak i poziomej powierzchni. Ponadto idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach typu kuchnia, łazienka czy też taras. Jest kompatybilna z wieloma rodzajami płytek jak terakota, glazura czy też marmur i kamień. Swoje możliwości uwydatni również na powierzchniach krytycznych oraz takich, które posiadają odkształcenia i nierówności.

Zdecydowanie najbardziej odporną fugą, której woda i detergenty nie straszne, jest ta stworzona na bazie cementu z dodatkiem tworzyw sztucznych. To świetna propozycja zarówno do samych pomieszczeń, jak i elementów w nich umieszczonych. Tego typu spoiwo idealnie nada się również do wypełnienia szczelin w kabinie prysznicowej czy podłogówce.

Nieco niżej w rankingu umiejscowione są fugi epoksydowe. Ich najrzadziej używa się w pomieszczeniach najbardziej użytkowych, gdyż po wyschnięciu przyjmują nieco plastikową formę. Podczas wyboru fugi naszej uwadze nie może umknąć również klej, który zastosujemy do przyklejenia płytki. Jeżeli zastosujemy ten o elastycznych właściwościach również i spoiwo powinno charakteryzować się tą samą cechą, w innym przypadku nieświadomie narazimy się na powstawanie pęknięć.

Fuga wąska czy szeroka?

Oto jest pytanie! Producenci wypuszczają na rynek wiele rodzajów spoiw, które z pewnością dopasujemy do swoich oczekiwań. Możemy manewrować w ich wytrzymałości, kolorach, a także szerokości. W sklepach możemy znaleźć dwa rozbieżne rodzaje fug: szerokie, które idealnie nadadzą się do spoin nawet 3-centymetrowych oraz wąskie, które z reguły wykorzystuję się do szczelin 5-7 milimetrowych. To którą z nich należy wybrać, zależne jest od dwóch czynników, rodzaju oraz wielkości naszej płytki.

Niezaprzeczalnie, najczęściej możemy spotkać się z szerokością między 3 a 7 mm, prawdopodobnie dlatego, że mniejsza szczelina znacząco poprawia estetykę pomieszczeń. Szerokie spoiwa stosowane są najczęściej na zewnętrznych częściach budynków jak na przykład tarasy czy balkony. Są one bowiem znacznie lepiej przystosowane do mrozów i znacznie bardziej elastyczne. Dodatkowo ich wygląd względem większych płytek i nieregularnych kształtów prezentuje się lepiej. Fugi szerokie to spoiwo idealnie nadające się do wykończeń posadzek natomiast wąskie znacznie lepiej prezentuje się przy mozaikach.