Jak dobierać kolory we wnętrzu? Poznaj zasady!

18 listopada 2022, In: Artykuły

Kolory odgrywają bardzo dużą rolę w naszym życiu. Wiemy jakie kolory lubimy zakładać na siebie, a w jakich czujemy się niedobrze. Kolory wpływają na nasze emocje – mogą nas koić, pobudzać, odprężać, skłaniać do skupienia się. W końcu kolory to baza każdej aranżacji. Wybierając styl danego wnętrza najczęściej skupiamy się właśnie na kolorach, bo to w ich otoczeniu przyjdzie nam mieszkać. Jak łączyć kolory, by wyglądały razem gustownie oraz jakimi kolorami warto się otaczać?

Kolory – jakie mają znaczenie dla wnętrza?

Dobieranie kolorystyki do swojego domu, mieszkania lub miejsca pracy to zdecydowanie jedno z bardziej przyjemnych działań. Trzeba jednak wiedzieć, iż ma to niebagatelny wpływ na to, jak będzie się nam w danym miejscu żyło lub pracowało. Same kolory można dobierać na zasadzie podobieństwa lub kontrastu – wszystko zależy od tego, co bardziej przypada nam do gustu.

Wszystko, co nas otacza ma jakiś kolor i jakiś wpływ na nas. Tak samo dzieje się z kolorami w naszych czterech ścianach. Niektóre z nich wprowadzają nas w dobry nastrój, mają za zadanie nas odprężyć, zrelaksować, zaś zupełnie inne mają być zastrzykiem energii, mocniejszego pobudzenia. Tak jak różne mamy osobowości tak też różni się nasze podejście do kolorów – jedni świetnie czują się wśród czerwieni, inni zdecydowanie bardziej poszukują neutralnych, stonowanych barw.

Kolory odgrywają duże znaczenie w poszczególnych wnętrzach naszych domów. Innej kolorystyki oczekujemy w salonie, gdzie możemy bawić się ciekawymi kolorami i szalonymi pomysłami, a innej w sypialni, gdzie najważniejsze jest wyciszenie i odpoczynek. Kolory są bardzo mocno związane z naszą psychiką, z nastrojami, emocjami oraz tym jak odbieramy świat. Nie da się więc przekreślić tego, iż bardzo dużą rolę odgrywają kolory także w naszych wnętrzach, w przestrzeniach, wśród których żyjemy.

Kolor a przestrzeń – jak barwy wpływają na nią optycznie?

Czy kolory mogą wydobywać zalety danej przestrzeni oraz przykryć jakiejś jej wady? Oczywiście! Bardzo duże znaczenie ma tutaj optyka oraz to jak optycznie odbieramy daną przestrzeń. Jeśli więc mamy nieduże mieszkanie czy ciasną kuchnię, naturalnym jest dobór jasnej kolorystyki, najlepiej białej lub bardzo zbliżonej. Biel wraz z dziennym światłem wpadającym przez okno wyraźnie rozświetla wnętrze. Sama biel to najlepiej odbijający światło kolor.

Odwrotnie działają z kolei barwy ciemne i mocno nasycone – takie najlepiej jest stosować w dużych przestrzeniach, które zamierzamy optycznie pomniejszyć. Masz ogromny, wysoki salon w przedwojennej kamienicy? Spróbuj go „ocieplić” poprzez zaaranżowanie przestrzeni ciemniejszymi, intensywniejszymi barwami. Mogą to być cieple brązy lub coś jeszcze bardziej charakternego jak granat lub czerń.

Jeśli szukasz przytulności, wybieraj wszelkie kolory drewna i podobną, naturalną stylistykę. A może wolisz minimalizm i potrzebujesz ochłodzić przestrzeń? W takim przypadku najwłaściwszym wyborem będą wszelkie szarości, biel czy odcienie niebieskiego.

Łącz kolory z umiarem

By wydobyć z danej przestrzeni jej potencjał, trzeba zdecydowanie dobrać do niej odpowiednią kolorystykę. Z powodzeniem można łączyć ze sobą nawet kontrastowe barwy, jednakże ważny jest umiar. Jeśli przesadzisz, wnętrze będzie prezentowało się bardzo chaotycznie, nieuporządkowanie, a Ty sam nie będziesz się czuł w nim dobrze.

Każdy z nas na pewno wie jak wygląda tzw. koło barw. Kolory we wnętrzu można łączyć ze sobą właśnie według barw rozmieszczonych na takim kole. Możemy je łączyć na zasadzie podobnych barw jak i na zasadzie kontrastów, a więc barw leżących na kole naprzeciwko siebie.

Tak więc wybór należy do Ciebie – wolisz to, co do siebie podobne (kolory leżące na kole barw blisko siebie), stonowane i bezpieczne, czy może jednak lubisz wyrazistość i nieoczywiste połączenia? A może lubisz to, co harmonijne i bardzo spójne? Jeśli tak, postaw na monochromatyczne rozwiązania, a więc wybierz sobie jeden wiodący kolor i twórz aranżacje bawiąc się jedynie odcieniami tej jednej barwy – jej intensywnością i ilością we wnętrzu.

Lubisz podążać za trendami? W takim razie śledź, co na temat najmodniejszej kolorystyki dyktuje Instytut Pantone. Zgodnie z przygotowanym przez niego raportem już wiemy, jakie barwy będą modne wiosną 2023 roku – tyczy się to również wnętrz! Otóż, jeśli stawiasz na wiosenne zmiany, zwróć swoją uwagę na takie kolor jak pomarańczowy, brzoskwiniowy odcień różu, luminescencyjną żółć, romantyczny jasny róż oraz jaśniejsze i ciemniejsze odcienie niebieskiego i zieleni. Warto śledzić najnowsze doniesienia, ponieważ Instytut Pantone niebawem okrzyknie także jaki kolor będzie wiodącym kolorem 2023 roku.