Jak dobrać panele podłogowe do drzwi wewnętrznych?

7 kwietnia 2021, In: Artykuły

Podłogi i drzwi to elementy dość wiążące. Rzadko kiedy decydujemy się na ich zmianę, chyba że zauważymy ich zużycie. Oba te elementy posiadają ze sobą pewien związek. Stanowią bowiem bazę, aranżacji całego mieszkania, czy też pojedynczych pomieszczeń. Nieraz to właśnie nimi sugerujemy się podczas wystroju wnętrza i to one kształtują jego charakter.

Decyzja, którą podejmujemy powinna być powiem przemyślana, gdyż ewentualna pomyłka może wiązać się z niemałym problemem. Wiemy, że decyzja czasem bywa bardzo trudna, ze względu na szeroki wybór wykończeń, kolorów czy też form paneli. Na szczęście z pomocą przychodzą nasi doświadczeni pracownicy, którzy podpowiedzą, w jaki sposób zestawić kolory, obu tych elementów.

Harmonia w doborze paneli i drzwi.

Już na samym początku aranżacji wnętrza bijemy się z decyzją, jakie drzwi wewnętrzne doskonale podkreślą, wybrane panele. Jak współgrać ze sobą będzie bambusowy panel z klasycznym, białym skrzydłem drzwi? A może połączyć tradycyjny panel z nowoczesnym modelem skrzydła wewnętrznego? Decyzja o zakupie musi zostać podjęta już na początku naszych rewolucji.

O ile drzwi mogą zostać zamontowane na sam koniec, to panele niestety nie. Nie oznacza to bowiem, że są one mało istotne. Oba te elementy naszego wnętrza tworzą spójną całość, bez której nie odczujemy harmonii we wnętrzu.

Podłoga i drzwi w podobnym kolorze.

Pierwszy pomysł na idealne dogranie tych elementów, wiąże się z zasadą podobieństwa. Oznacza to, że zarówno drzwi, jak i panele powinny posiadać podobną kolorystykę i materiał z jakiego są stworzone. Możemy założyć minimalną różnicę, o ton ciemniejszą lub jaśniejszą. Taka kompozycja, stworzy idealną bazę i umożliwi udekorowanie wnętrza w każdy możliwy styl.

W przypadku, gdy decydujemy się na drzwi drewniane lub drewnopodobne, panele powinny imitować ten sam gatunek drewna, aby zachować spójność.

Kontrast podłogi z drzwiami.

Ten rodzaj aranżacji jest dość odważny. Jej celem jest utworzenie widocznej granicy pomiędzy płaszczyznami poziomymi i pionowymi. Taki kontrast zadowoli oczy nie tylko zwolenników indywidualizmu, ale też nieoczywistych rozwiązań. Kontrastowe panele dodadzą ekspresji i oryginalności pomieszczeniom.

Musimy pamiętać również o starannym doborze tych dwóch barw. Jeśli nasza decyzja pada na kontrastowość między tymi elementami, musimy dobrać materiały o tej samej fakturze. Może to być przykładowo zestawienie naturalnego orzecha i białego skrzydła drzwi wewnętrznych.

Uniwersalizm białych drzwi.

To trzecia z naszych propozycji i ta najbardziej uniwersalna. W tym wypadku decydujemy się na białe drzwi o jednolitej fakturze. Plusem tego rozwiązanie jest to, że biel pasuje zarówno do powierzchni betonowych, gładkich a także każdego rodzaju drewna.

Niezależnie od tego co zdecydujemy się zainstalować na podłodze, olśniewająca biel skrzydła z pewnością podkreśli jej wyjątkowość. Zyskamy również na przestrzeni, gdyż ten kolor optycznie ją powiększy i rozświetli, a i z mody prędko nie wyjdzie.

Jasne podłogi to jakie drzwi?

Modele paneli, takie jak FAUS PREMIUM TILE OXIDO BLANCO czy FAUS PREMIUM AVENTINO ITALIANO to idealny pomysł na rozświetlenie wnętrza. Szczególnie jeśli urządzamy go w stylu skandynawskim czy loftowym. Do perfekcyjnego wykończenia, wystarczy jedynie dobrać odpowiednie drzwi. Jest to bardzo uniwersalne i pozwala na swobodę wyborów w późniejszym czasie. Decydując się na jasną podłogę otwieramy sobie furtkę do bardziej odważnych rozwiązań. Jak na przykład aranżacja wnętrza w mocnych, odważnych kolorach.

Jeśli decydujemy się na ciemne skrzydło, kontrastujące z posadzką możemy je wpasować w inne elementy wyposażenia, jak na przykład sofa. Również dodanie metalu czy drewna jako element dekoracyjny, przypieczętuje jego ponadczasowość.

Jakie drzwi wybrać do ciemnych paneli?

Ciemne podłogi bambusowe lub te imitujące karmel lub orzech to idealna baza do wypełnienia jej kontrastem. Takie rozwiązanie zdecydowanie spotęguje ekstrawagancję we wnętrzu i dopełni panujący w nim klimat. Pozwoli to na zdecydowane wyróżnienie granic i jednocześnie doda lekkości.

Pomieszczenie znacznie się rozjaśni, a przy tym, będziemy mieli większą swobodę doboru mebli czy innych dekoracji. Analogicznie, decydując się na ciemny odcień drzwi, jak na przykład wenge, musimy przygotować się na optyczne pomniejszenie wnętrza. Nad tym efektem przeważają ciemne barwy, które przy nieodpowiednim doborze dodatków, mogą przytłoczyć całe pomieszczenie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru paneli?

Panele zawładnęły naszymi umysłami i w obecnych czasach, wykorzystujemy je praktycznie wszędzie. Chętnie decydujemy się na ich obecność w biurach, mieszkaniach, a nierzadko też możemy się z nimi spotkać w budynkach publicznych. Odpowiedni dobór parametrów znacznie przedłuży żywotność paneli.

Pierwszym z wariantów jest klasa ścieralności paneli. Jeśli chcemy wyłożyć je w mieszkaniu, warto zdecydować się na te o symbolice AC4. Natężenie ruchu jest dość małe, tak więc panel z pewnością posłuży nam przez lata. Jeśli planujemy remont w biurze, gdzie panele są znacznie bardziej narażone, warto wybrać te o klacie AC5. Duże znaczenie odgrywa również ich grubość. W naszej ofercie posiadamy panele podłogowe o grubości od 7 do 14 milimetrów. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.