Remont łazienki - jaki koszt

Jak określić budżet na remont łazienki?

29 kwietnia 2020, In: Artykuły

Remont łazienki wielu z nas od razu kojarzy się z niemałymi kosztami. Z tego też względu bywa i tak, że odkładamy go nieraz w nieskończoność bojąc się, iż pochłonie znaczną część naszego domowego budżetu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Czy można niedrogo wyremontować łazienkę? I jak te koszty obliczyć?

Zakres prac podczas remontu łazienki

Żeby ocenić, ile wyniesie nas remont łazienki, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie jaki zakres prac będzie wchodził w skład tego remontu. Czy będziemy remontować łazienkę od A do Z, a może chcemy wymienić tylko część płytek lub ceramikę na nową? Koszty mogą zacząć być liczone już od samego projektu łazienki – jeżeli zlecamy go architektowi. Warto zwrócić się o pomoc i poradę do doświadczonych firm, takich jak chociażby DOMINO (Lavita), które w swojej ofercie posiadają wykonanie bezpłatnego projektu łazienki na podstawie indywidualnych pomiarów w domu klienta.

Pierwszy krok remontu to oczywiście pozbycie się tego, co dotychczas stanowiło łazienkową przestrzeń. Sposobem na to jest np. wypożyczenie młotowiertarki z funkcją kucia – taki sprzęt znacznie ułatwi pracę i przyspieszy ją. Trzeba także wziąć pod uwagę gruz powstający w wyniku użycia młotowiertarki – można zbierać go w solidne worki i wywieźć na wysypisko lub zlecić to firmie wywozowej, która podstawi nam kontener specjalnie przeznaczony na gruz. Dobowy koszt podstawienia takiego kontenera to od 200 do nawet 800 złotych. Kucie łazienki możemy oczywiście pozostawić fachowcom, a średnia cena skuwania jednego metra kwadratowego płytek to około dwadzieścia kilka złotych.

Kolejna kwestia – instalacja elektryczna. Nie ma tu jednoznacznej ceny – wszystko zależy od rodzaju ścian i rodzaju instalacji. Uśredniając można przyjąć, iż wymiana jednego punktu wyniesie około 200 złotych. Podobnie rzecz ma się, jeśli idzie o wymianę punktów instalacji hydraulicznej – koszt wymiany jednego punku jest podobny.

Płytki – jaki koszt?

Największy zakres prac i często także największy koszt związany jest w łazience z płytkami. Cena ich układania nie jest wszędzie taka sama – bardzo różni się w zależności chociażby od regionu Polski. Widełki cenowe są dość rozbieżne i wynoszą od 20 do niemal 80 złotych za ułożenie metra kwadratowego. Cena będzie się także różniła w zależności od rodzaju płytek i stopnia skomplikowania ich układania – trudne mozaiki to koszt nawet 120 – 150 złotych za ułożenie jednego metra kwadratowego.

Ceny samych płytek też są bardzo różne – te najtańsze to koszt około 20 – 30 złotych, zaś te z górnej półki mogą kosztować nawet do 250 złotych za metr kwadratowy. Po ułożeniu płytek na podłodze i ścianach, trzeba pomalować sufit. Użyć do tego trzeba dobrej farmy lateksowej, której koszt wynosi zazwyczaj około 25 złotych za litr.

Ceramika, czyli sanitariaty

Ceramika łazienkowa obok płytek generuje najwyższe koszty, jeśli idzie o remont łazienki. I tutaj też wszystko zależy od tego jaką łazienkę chcemy finalnie mieć- z niedużą wanną, a może z piękną wanną wolnostojącą z naturalnego kamienia? Ceny wanien (takich najprostszych) przyściennych lub narożnych to około 300 – 600 złotych. Do tego oczywiście obudowa z plastiku lub z płytek, co dodatkowo podnosi koszty o 250 – 900 złotych. Do wanny oczywiście bateria – ta w cenie około 200 złotych. Jeżeli zaś zamierzamy mieć prysznic, to koszt takiego (biorąc pod uwagę wszelkie warianty – prysznice z brodzikiem, typu walk in i inne) to około 500 – 3000 złotych. I tak w przypadku wanny oczywiście armatura prysznicowa – cena tutaj może być różna i wynosi od 100 do 400 złotych.

Koszty miski WC także zależą od jej rodzaju i sposobu wykonania oraz użytych do tego celu materiałów. Średniej klasy popularne miski wc to koszt rzędu 200 – 800 złotych. Koszty remontu mogą być wyższe, gdy dodatkowo zechcemy np. zainstalować bidet. Ceny bidetów są bardzo podobne do cen misek WC i średnio wynoszą około 600 – 700 złotych.

Inne koszty remontu i wykończenia łazienki

Płytki, instalacje i sanitariaty to nie wszystko, co może wchodzić w zakres remontu łazienki. Nasza łazienka może także wymagać wymiany drzwi, montażu dodatkowych półek czy mebli, zakupu grzejnika itp. Ceny wszelkich akcesoriów są różnorakie i uzależnione od jakości tychże. Średnio za drzwi do łazienki zapłacimy 150 – 500 złotych. Meble i akcesoria to koszt rzędu około 300 – 600 złotych, a nowy grzejnik będzie nas kosztował około 200 – 400 złotych.

Biorąc pod uwagę łazienkę o powierzchni około 10 metrów kwadratowych, możemy przyjąć taki kosztorys ogólny:

  • łazienka remontowana w wysokim standardzie (najlepsze materiały) – około 20 000 złotych,
  • średni standard łazienki – około 10 000 – 11 000 złotych,
  • niski standard, najtańsze materiały – około 6000 złotych.