Jak układać płytki ceramiczne?

15 stycznia 2019, In: Artykuły

Niemal każdy z nas posiada w swoim domu płytki ceramiczne na ścianach lub na podłogach. To jeden z naszych ulubionych materiałów wykończeniowych. I trudno się dziwić – płytki te dostępne są w przeróżnych kolorach i kształtach, oraz mają wielorakie zastosowanie. Ich bardzo pożądanymi cechami jest nietoksyczność, odporność na wodę czy ogień, dobra wytrzymałość mechaniczna oraz łatwość w utrzymaniu ich w czystości. Dostępne są także płytki mrozoodporne, które z powodzeniem wykorzystać można np. na elewacjach. Płytki ceramiczne wykonane są z mieszanki gliny, talku oraz piasku, a następnie wzbogacone są szlachetniejszymi dodatkami mineralnymi. Następnie poddawane są one procesowi ciągnienia lub prasowania, a następnie wypalane w temperaturze nawet do 1300 stopni. Na końcu zostaje malowanie oraz dekorowanie, a gdy są już gotowe trafiają do salonów wyposażenia wnętrz. Jak układać płytki ceramiczne lub kogo zatrudnić do tej czynności?

Zawód glazurnik – warto?

Jeżeli sami nie chcemy podejmować się układania płytek ceramicznych w swoim domu, zatrudniamy fachowca zwanego glazurnikiem. Jest to zawód wchodzący w skład zawodów okołobudowlanych. Zajmuje się zarówno układaniem płytek na ścianach i posadzkach, ale także przygotowywaniem tych powierzchni pod układanie tychże. Poza płytkami ceramicznymi (glazurowymi) glazurnik z powodzeniem ułoży także płytki Klinkierowe, terakotę, lastriko, płytki szklane, drewniane lub takie, które wykonane są z tworzyw sztucznych.

Układanie płytek ceramicznych

Jakich materiałów potrzeba do ułożenia płytek? Oczywiście płytki, zaprawa klejowa lub klej dyspersyjny, zaprawa do fug oraz krzyżyki glazurnicze. Pierwszym krokiem do ułożenia płytek ceramicznych jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Podłoże musi być zwarte i zapewniać przyczepność mocowania. Płytki ceramiczne można więc układać np. na betonie, tynkach cementowo – wapiennych, powłokach malarskich, płytach OSB ułożonych na sztywnym podłożu czy nawet na starych płytkach o ile nie odstają od powierzchni, na jakiej są ułożone. Powierzchnię taką należy odkurzyć i odtłuścić, jeżeli występują na niej tłuste zanieczyszczenia. W przypadku, gdy mamy do czynienia z płytami gipsowo -kartonowymi i tynkami gipsowymi, musimy taką powierzchnię zagruntować.

Jak rozplanować układanie płytek?

Kolejnym ważnym krokiem jest rozplanowanie układania płytek – wybór odpowiedniego układu oraz ocenienie jak zrobić to estetycznie, by jak najmniej płytek było koniecznych do przycinania. Możemy np. kłaść płytki w równoległych rzędach lub w karo – jest to oczywiście dużo bardziej pracochłonne. Żeby wiedzieć, czy układamy płytki równo wystarczy poziomica – niestety tylko w przypadku dość niedużych powierzchni. Na większych powierzchniach konieczne będzie ułożenie tzw. pasów kierunkowych, czyli mniej więcej baz kontrolnych. Musimy też pamiętać o doposażeniu się w urządzenie służące do docinania płytek. Może to być przecinarka elektryczna z tarczą diamentową, szlifierka kątowa z tarczą diamentową czy otwornica z węglików spiekanych służąca do wywiercania otworów. Cięcie powinno być wykonywane jak najdelikatniej i na miękkim podłożu. Po ułożeniu płytek przychodzi czas na fugowanie. Zaprawę fugującą wciska się gumową raklą w spoiny oraz ściąga jej nadmiar. Po za fugowaniu należy płytki wyczyścić przy pomocy zmoczonej gąbki.