jak urządzić home office?

Jak urządzić home office?

8 maja 2020, In: Artykuły

Tryb pracy w domu był coraz bardziej popularny wśród wielu freelancerów oraz osób mogących wykonywać swoje zawodowe obowiązki przy pomocy komputera i Internetu. Praca w trybie home office stała się jeszcze bardziej powszechna od niemal dwóch miesięcy, kiedy to borykamy się z kryzysem światowej pandemii koronawirusa.

Być może domowe biura będą już naszą codziennością, dlatego też warto zadbać o to, by w miarę przestrzennych możliwości stworzyć sobie we własnym domu miejsce do pracy – swój prywatny home office. To ważne, gdyż mając odpowiednią przestrzeń stworzoną z myślą o pracy, łatwiej jest się na tejże pracy skupić i wykonywać swoje obowiązki bardziej efektywnie.

Wygoda i skupienie podczas pracy w domu

Pierwszy i najważniejszy aspekt jest taki, iż home office powinien być – w miarę możliwości metrażowych – wydzielony od pozostałej części mieszkania czy domu. Jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej jest wygospodarować sobie osobny pokój na gabinet do pracy, jednakże nie jest to konieczne.

Można zastosować wiele trików aranżacyjnych, które pozwolą szybko zorganizować przestrzeń na biurko i komputer. Takimi sposobami na oddzielenie swojego „biura” od reszty pomieszczenia może być chociażby regał, ścianka działowa, parawan, a nawet jakaś większa roślina, za którą ustawimy swój sprzęt potrzebny do wykonywania służbowych zadań. Takie wydzielone miejsce daje poczucie odrębności i większego obowiązku – w prawdzie pozostaję w swoim domu, ale przebywam w miejscu, gdzie wykonuję swoją pracę – pozwala to szybciej skupić się na niej, zapominając o zadaniach kuchennych lub rozrywce.

Oświetlenie wpływa korzystnie na Twoją pracę

Niezwykle istotną kwestią w tworzeniu dobrego domowego miejsca pracy będzie światło – to ono przesądza w największym stopniu o tym, czy jesteśmy produktywni. Dzienne światło będzie oczywiście najlepsze, dlatego tworząc home office powinniśmy pomyśleć o ustawieniu biurka lub stołu jak najbliżej okna.

Naturalne, dzienne światło daje najlepszy komfort naszym oczom, a od komfortu tego zależy to, jak efektywnie będziemy pracować – wie o tym każdy, kto choć raz pracował przy męczącym świetle lub narzekał na jego brak. Jeżeli nie mamy dostępu do światła dziennego, wybierzmy oświetlenie sztuczne o barwie jak najbardziej zbliżonej do takiego światła. Bardzo dobrym rozwiązaniem na biurku będzie LEDowa lampka dająca światło o lekko chłodnej barwie. Temperatura światła rzucanego przez żarówkę powinna odpowiadać 4000 a 5000 K.

Wszystko w jednym miejscu

Projektując swoje biuro domowe trzeba zwrócić uwagę na to, by wszelkie potrzebne do pracy rzeczy i urządzenia (np. drukarka, niszczarka) mieć zawsze pod ręką. Pozwoli to uniknąć chodzenia do innych pomieszczeń w domu, a każdy, kto pracował w domu wie, jak bardzo potrafi to rozpraszać i odciągać od zawodowych obowiązków. Musi być i praktycznie, i przestrzennie – po ręką trzeba mieć wszystko to, co jest nam niezbędne w pracy, ale nie można też zagracić swojej przestrzeni. Zbyt wiele skumulowanych przedmiotów także bardzo rozprasza.

Najpotrzebniejsze wyposażenie i umeblowanie home office to ergonomiczny, wygodny fotel, stół lub biurko, komputer, lampka, drukarka ze skanerem, tablica korkowa do przypinania ważnych informacji oraz wszelkie papiernicze akcesoria. Można założyć, że wszystko inne jest zbyteczne – oczywiście biorąc jedynie pod uwagę obowiązki wykonywane stricte przez Internet, nie tyczy się to każdego zawodu (np. architekt potrzebował będzie znacznie więcej niezbędnych akcesoriów).

Kolorystyka ma znaczenie

Nieraz sobie nawet tego nie uświadamiamy, jak duży wpływ na naszą pracę i jej efektywność mają kolory, którymi się otaczamy. Aranżując swój domowy kącik do pracy warto wziąć pod uwagę także aspekty kolorystyczne, a zauważymy jak bardzo wpływać one będąc na przyjemność z wykonywanych obowiązków i szybkość ich wykonywania. Home office ma z jednej strony sprzyjać skupieniu, a z drugiej dodawać trochę energii – wszak ospali nic nie zdziałamy. Warto więc postawić na kolorystykę bazową oraz bardziej żywą, pobudzającą. Dobrym pomysłem będzie otoczyć się neutralną bielą lub beżem, do których dodać można coś pobudzającego – np. akcenty pomarańczowego lub żółtego koloru.

Jeżeli bardziej energetyczne barwy nas rozpraszają, a nasza praca wymaga analitycznego myślenia i stuprocentowego skupienia uwagi, warto wybrać spokojne i neutralne odcienie beżu, błękity i wszelkie tonacje szarości. Ale może być oczywiście całkiem odwrotnie i nasz artystyczny, kreatywny zawód wymagał będzie inspirowania się kolorami (np. zawód grafika komputerowego) – w takim wypadku warto zaszaleć i postawić na wyrazistą kolorystykę lub niebanalne kontrasty – nie tylko na ścianach. Taki wybór zdecydowanie pobudzi wyobraźnie i twórcze myślenie.