Jak urządzić łazienkę?

8 stycznia 2019, In: Artykuły

Temat urządzania łazienki jest ogromnie pojemny i można go zaczynać wciąż na nowo mając do czynienia z każdym nowym wnętrzem. Inaczej podejdziemy do łazienki dużej, inaczej do całkiem niewielkiej, a inaczej do łazienki na poddaszu ze skosami. Weźmy więc „na warsztat” wymienione łazienki i spróbujmy przeanalizować jak najlepiej urządzić każdą z nich.

Duża łazienka

Duża łazienka to oczywiście duże możliwości aranżacyjne i ogromne pole do popisu. W dużym wnętrzu można stworzyć prawdziwy salon kąpielowy. Duża łazienka to także świetna inwestycja, gdy posiada się dużą rodzinę. Duża łazienka pozwala wykluczyć nam jedną z podstawowych rozterek – wanna czy prysznic? Spory metraż pozwala bowiem na umiejscowienie obu – np. modnego prysznica walk-in o nowoczesnym charakterze oraz wolnostojącej designerskiej wanny.

Mając dużą rodzinę liczymy się ze sporymi kosztami zużycia wody. Warto więc zastanowić się nad montażem baterii bezdotykowych – uruchamianych za pomocą dotyku lub fotokomórki. Takie baterie nie wymagają regulacji, ponieważ mają określoną temperaturę wody. Duża łazienka pozwoli także na montaż dodatkowej umywalki – chyba każdy z nas wie, jakie to ułatwienie w czasie, gdy rano wszyscy naraz pragną umyć zęby. By wygodnie było korzystać z umywalki powinna ona mierzyć minimum 50x 40 centymetrów, gdy jest prostokątna lub mieć minimum 30 centymetrów średnicy, gdy jest owalna. Czy mając dużą łazienkę warto pokusić się o większą ilość mebli? Uważamy, że nie. W łazience najważniejsza jest wygoda, a wygoda to przestrzeń. Zamontuj więc ilość szafek i schowków na ile to konieczne. W salonie kąpielowym warto umiejscowić zaś bardziej reprezentacyjny mebel w postaci fotelu lub szezlonga, który podniesie prestiż wnętrza. Meble muszą być odporne na wilgoć, a uchwyty na rdzę.

 

Mała łazienka

Mała łazienka nie daje nam możliwości aranżacyjnych, jakie oferuje duża przestrzeń, ale nawet na 10 metrach kwadratowych da się stworzyć funkcjonalne oraz modne wnętrze. Kluczowymi kwestiami będzie tu dobrze dobrane oświetlenie i kolorystyka, które powiększą optycznie przestrzeń oraz sprytne sposoby na przechowywanie. Na początek kwestia miejsca na manewrowanie wokół niezbędnych urządzeń łazienkowych.

Przed umywalką powinniśmy mieć minimum 1 metr miejsca, przed muszlą klozetową około 80 centymetrów wolnego miejsca, przed wanną od metra do 1,2 metra, a przed kabiną prysznicową od 70 centymetrów do metra. Zachowanie tych odległości pozwoli Ci wygodnie poruszać się po tej przestrzeni. By optycznie powiększyć łazienkę już „na wejściu”, warto naprzeciwko drzwi umieścić umywalkę wyraz z lustrem, które nada wnętrzu głębi. By uniknąć efektu przytłoczenia i tak niewielkiej już przestrzeni, zrezygnuj z ciemnej kolorystyki i wzorów. Wybierz raczej jasne barwy i gładkie powierzchnie – także lakierowane – które świetnie odbijają światło.

Poza lampą sufitową zamontuj także oświetlenie funkcyjne – przy lustrze oraz przy szafkach i schowkach. Dobrze zamontowane listwy z oświetleniem LED także mogą być „architektami” przestrzeni i zgrabnie ją powiększać. Jeżeli nie chcesz rezygnować w 100% z wzorów, matów i efektu cementu, postaw na takie rozwiązania na podłodze w postaci płytek. A co z kąpielą? Idealna będzie wanna z panelem prysznicowym, czyli rozwiązanie 2 w 1. jeśli chcesz mieć tylko prysznic – zrezygnuj z brodzika, który zabiera niepotrzebnie metraż.

 

Łazienka na poddaszu

Wnętrza na poddaszu są z jednej strony klimatyczne, z drugiej kłopotliwe w aranżacji. Skosy, drewniane belki, słupy, miecze – to elementy i dekoracyjne, ale i nieraz znienawidzone. Można tu stworzyć naprawdę niebanalną, ale także wygodną łazienkę. Pierwsze „schody” – ściany kolankowe – czyli te pod skosami. Jeżeli taka ściana ma minimum 150 centymetrów wysokości, śmiało można postawić wzdłuż niej wannę i korzystać z niej w pełni komfortowo. W sytuacji, gdy ścianki pod skosami są niższe – zamontuj na ich długości półki i innego rodzaju schowki, a nie zostaną one niewykorzystane. Z kolei, jeżeli łazienka ma jedynie bardzo strome skosy, jedynym wyjściem będzie wanna wolnostojąca, która nada wnętrzu charakteru salonu kąpielowego. Gdy ściana kolankowa mierzy minimum 110 centymetrów, bez problemu można na niej umieścić miskę wc lub/i bidet.