Ładna łazienka - aranżacja

Jak urządzić łazienkę?

2 listopada 2018, In: Artykuły

Łazienka już dawno przestała być wnętrzem, któremu poświęca się niewiele czasu, tak przy wykańczaniu jak i później podczas codziennych rytuałów higienicznych. Niezależnie od swojej wielkości, staramy się uczynić nasze łazienki azylami, oazami, salonami kąpielowymi. Wnętrzami, gdzie odpoczywamy, relaksujemy się, nabieramy energii. Nie przemykamy już przez nie w biegu, ale rozkoszujemy się tą przestrzenią, która coraz bardziej przypomina domowe SPA. To swego rodzaju pokój, w którym dbamy o ciało, a przy okazji pieścimy zmysły i dajemy „oddech” umysłowi. To wnętrez, które powinno być urządzone funkcjonalnie, ale i pomysłowo, oryginalnie, estetycznie. Jakie mamy dziś możliwości aranżacji łazienki? Czego unikać? Jak stworzyć łazienkę na miarę potrzeb?

 

Zanim przystąpisz do urządzania łazienki

Przed rozpoczęciem urządzania łazienki, trzeba sobie postawić pytanie, w jakim wnętrzu będę czuł się dobrze. Oczywiście istotne jest branie pod uwagę tego, co jest modne i co oglądamy w katalogach. Należy jednak pamiętać, Iż obok obowiązujących trendów jest jeszcze nasz indywidualny gust. Zdecydowanie dopuśćmy go do głosu! Mając rodzinę trzeba wziąć także pod uwagę osobne oczekiwania domowników. Lubicie bardziej energetyzujące prysznice czy długie, odprężające kąpiele? Lepiej czujecie się we wnętrzu jasnym czy elegancko ciemnym? Wolisz postawić na efekt „wow” czy niezwykle praktyczne rozwiązania? Gdy już masz w głowie odpowiedzi, można przystąpić do sporządzania projektu. Wiele salonów, np. DOMINO, wykonuje je dla klientów bezpłatnie. To, co zostanie przelane na papier, pozwoli Ci jeszcze raz zwizualizować marzenia.

Aranżacja łazienki nie może przebiegać chaotycznie. Trzeba mieć na uwadze drobne szczegóły oraz spore założenia instalacyjno- wykończeniowe. Wszystkie prace muszą być starannie zaplanowane na podstawie wybranego projektu. Na początek trzeba będzie zająć się elektryką oraz hydrauliką. Następnie przyjdzie czas na glazurę. Aranżacja łazienki i wykonanie projektu nie powinno odbywać się w pośpiechu, gdyż ma to być wnętrze na lata, które niestarannie wykończone może nam płatać nieprzyjemne figle.

Ładna łazienka - aranżacja

Użytkownicy łazienki

Projektując łazienkę kluczową kwestią jest przemyślenie, kto będzie z niej korzystał. Jeżeli jesteśmy na etapie wyboru projektu domu mamy możliwość wyboru opcji takiego projektu, który zakłada jedną, dwie, a nawet trzy łazienki. Idealnie, gdy mamy chociaż jedną łazienkę na każdym poziomie domu. Gdy mieszkamy w mieszkaniu w bloku, jesteśmy skazani na gotowej wielkości wnętrze. Ale i w tym przypadku mamy możliwość urządzić je tak, jak tego wymagają potrzeby domowników. W przypadku rodziny dobrze będzie wybrać projekt zakładający dwie łazienki lub łazienkę z dwiema umywalkami. Unikniemy przez to kolejek i nerwów. Dzieci lubią pluskać się w wannie, więc ta będzie miała przewagę nad prysznicem. Gdy w naszym domu mieszkają także seniorzy, musimy wziąć pod uwagę także ich potrzeby. Łazienka dostosowana do potrzeb osoby starszej powinna być dość obszerna, posiadać miejsce do siedzenia, poręcze oraz prysznic, do którego łatwo jest wejść.

 

Odległości w łazience

Wygodna i funkcjonalna łazienka wymaga zadbania przy jej wykańczaniu o odpowiednie odległości między urządzeniami. Umywalka powinna znajdować się ok. 30 centymetrów od ściany oraz od innych urządzeń. By komfortowo z niej korzystać powinniśmy zachować minimum 1 metr miejsca przed nią oraz umiejscowić jej górną krawędź na wysokości około 85 cm. 40-45 cm to idealna wysokość górnej krawędzi toalety lub bidetu. Jeżeli dysponujemy oboma tymi urządzeniami, powinniśmy zachować pomiędzy nimi około 30 cm odległości. Przed wanną lub prysznicem także powinniśmy mieć koło 1 metra przestrzeni, by swobodnie z nich korzystać.

Płytki w łazience - aranżacja

 

Podłoga w łazience

Wchodząc do salonów wyposażenia łazienek, stajemy przed ogromnym wyborem różnych rozwiązań podłogowych. Wybierać możemy z różnych materiałów oraz wzorów, a wybór nasz ograniczony jest wyobraźnią i zasobem portfela. Od lat najbardziej popularnym rozwiązaniem wybieranym przez Polaków jest gres czy płytki ceramiczne. Są one dostępne cenowo oraz bardzo łatwe w utrzymaniu ich w czystości. Szeroki wybór wielkości, kształtu i faktur pozwala wkomponować je w niemal każdy styl.

Na rynku (m. in w katalogu FAUS i Lavita) znajdziemy także takie, które pięknie imitują drewno i są niemal nie do odróżnienia od prawdziwego drewna. Wybierając naturalne drewno na podłogę łazienkową, wybieramy rozwiązanie dość wymagające, a jednocześnie najbardziej eleganckie i miłe w dotyku. Efektownie prezentuje się niemal każdy rodzaj drewna, a świetnie w łazienkach sprawdza się np. drewno bambusowe. Podobnie elegancko jak drewno będzie wyglądał naturalny kamień. Jest on jednak niemniej wymagający co drewno- może wchłaniać wilgoć i wymaga impregnacji raz na jakiś czas. Jest to także rozwiązanie dużo bardziej kosztowne niż gres. Od kilku lat sięgamy także chętnie po tzw. podłogi wylewane, czyli np. betonowe lub żywiczne. Nie posiadają one fug, więc unikamy tym samym mozolnego ich czyszczenia. Przy wyborze betonowej podłogi trzeba jednak pamiętać, iż może ona ściemnieć pod wpływem wilgoci.

 

Urządzenie małej łazienki

Bez dwóch zdań – urządzanie małej łazienki jest sporym wyzwaniem. Takie właśnie łazienki ma większość z nas – stare budownictwo mieszkaniowe jak i nowe propozycje deweloperskie oferują podobne, niewielkie metraże. Dobrym i w zasadzie jedynym rozwiązaniem dla takiej łazienki będzie prysznic. Zajmuje on dużo mniej miejsca niż wanna, a całkowite przeszklenie części prysznicowej nada wnętrzu przestrzeni. Optycznie powiększymy taką łazienkę instalując prysznic bez brodzika, czyli taki w typie walk-in.

Nieduża przestrzeń łazienkowa wymaga zastosowania w niej danych rozwiązań. Kolorystycznie powinno to być wnętrze jasne, składające się maksymalnie z 2 lub 3 wybranych odcieni. Dobrym rozwiązaniem w małych łazienkach jest montaż dużych luster- nawet takich zajmujących większą część ściany. To bardzo powiększa przestrzeń, a wraz z montażem rozproszonych źródeł światła daje naprawdę ciekawy efekt.

Wybierając płytki na ściany oraz podłogę, lepiej będzie skupić się na średnich lub dużych formatach o dość gładkich powierzchniach. Niewielkie i pstrokate płytki to zdecydowanie lepszy wybór do dużych przestrzeni. W małej łazience powinniśmy wykorzystać absolutnie każdy kąt- dobrym rozwiązaniem będą więc urządzenia narożne- np. umywalki lub szafki, dzięki którym wykorzystamy każdy metr.

Urządzanie łazienki

Duży salon kąpielowy

Dysponując dużą przestrzenią, mamy możliwość urządzenia komfortowego salonu kąpielowego. To najgorętszy obecnie trend, który zamienia dotychczasową definicję łazienki, w prawdziwy salon kąpielowy, który swoim wystrojem i wyposażeniem przypomina bardziej pokój niż wnętrze służące higienie. Urządzając taką przestrzeń, nie można jednak zapomnieć o funkcjonalności, która zdecydowanie powinna być na pierwszym miejscu. Ważne jest, by urządzenia sanitarne znajdowały się w pobliżu siebie. Miejsce umywalki będzie obok toalety, a szafki z kosmetykami i ręcznikami w pobliżu wanny lub prysznica. Duża przestrzeń daje nam możliwość montażu bidetu. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, świetne by podnieść komfort codziennej higieny. Spora przestrzeń pozwoli na umieszczenie w łazience ozdobnego krzesła, fotela lub nawet szezlongu.

Dodatkowo salony kąpielowe meblowane są eleganckimi, kobiecymi toaletkami czy dużymi stojącymi lustrami, a nawet można w nich znaleźć miejsce na podręczne biblioteczki. Niekwestionowaną „królową” takiej łazienki jest wolnostojąca wanna. Producenci proponują niemal niezliczone projekty – bardziej nowoczesne, geometryczne i oszczędne w formie lub całkowicie wyszukane, na złoconych nóżkach i o opływowych kształtach. W takiej wannie można poczuć się jak w prawdziwym SPA. Salon kąpielowy często łączony jest obecnie z małżeńską sypialnią tworząc razem prawdziwie intymną przestrzeń dla dwojga. Przestrzeń łazienkową możemy oddzielić od tej sypialnianej na kilka sposobów. Bardzo modne są obecnie przeszklenia – jest to rozwiązanie odważne, ale i niezwykle eleganckie i nowoczesne. Inne sposoby na oddzielenie obu wnętrz to częściowa ściana- np ażurowa czy przesuwna, kotara lub regał.

Bardzo fajnym sposobem na nowoczesną i elegancką łazienkę są kontrasty. Nie bójmy się łączenia materiałów wykończeniowych- np. drewna czy kamienia ze szkłem oraz kolorów. Dzięki takim zestawieniom nasza łazienka nie będzie jednowymiarowa, a nabierze głębi. Dzisiejsze łazienki to naprawdę designerskie wnętrza nie ustępujące salonom czy sypialniom.