Jak urządzić sypialnię?

7 grudnia 2018, In: Artykuły

Urządzanie sypialni to wymagające przedsięwzięcie i przyzna to każdy, kto ma to za sobą. Dlaczego tak jest? Otóż musi to być wnętrze nie tylko ładne. Modne i urządzone zgodnie z gustami wnętrze może bowiem „wymknąć się spod kontroli” i stać się zbyt zagracone. A przecież sypialnia wymaga przestrzeni- wymaga ładu i miejsca na ukojenie skołatanych dniem pracy myśli, relaks, wypoczynek i odprężenie. W sypialnie nie potrzebujemy niczego więcej poza kilkoma meblami i dodatkami. Na co więc zwrócić uwagę wyposażając tą przestrzeń?

Najważniejsze w sypialni – łóżko

Warto najpierw przemyśleć kwestię łóżka. Zacząć możemy od strony wizualnej – jakie formy nam się podobają, jaki styl najbardziej mi odpowiada. Reszta sypialni będzie bowiem urządzania „wokół łóżka”, które gra główną rolę w tym wnętrzu. Gdy wybierzesz już łóżko, wtedy pomyślisz o reszcie mebli, dodatków, kolorach. Powierzchnia łóżka przypadająca na jedną osobę powinna mieć szerokość około 80-90 cm, warto więc wybrać materac o łącznej szerokości 160- 180 cm i długości 200 cm.

Jeżeli masz mniejszą sypialnię, wybierz łózko o szerokości 140 cm- mniejsze, ale nadal zapewniające komfort spania we dwoje. Po łóżko, a tym bardziej po materac, warto wybrać się osobiście do salonu meblowego. Materace są bowiem kwestią bardzo indywidualną i dopasowuje się je do własnej sylwetki oraz wagi ciała.

Najgorętszym obecnie trendem wśród łózek są łóżka tapicerowane, które zaskakują kolorami obicia jak i wzorami czy fakturami. To nietuzinkowe rozwiązanie, które nada ton wnętrzu. Takie łózka to też spora wygoda- wysoki, tapicerowany zagłówek czy boki łóżka to komfort spania i gwarancja, że nie obijemy się o kanciaste, drewniane czy metalowe ramy łózka. Pokaźny zagłówek obity materiałem to także niezwykła wygoda oparcia dla tych, którzy lubią poczytać przed snem, bądź obejrzeć coś w TV.

Co z innymi meblami?

W sypialni potrzeba przestrzeni. Jest to ważne z minimum dwóch powodów. Po pierwsze uporządkowane, przestronne wnętrze pozwala się dużo lepiej odprężyć i odpocząć. Po drugie – dobra wentylacja pomieszczenia, swobodny przepływ powietrza są w sypialni bardzo pożądane, nawet bardziej niż w innych pomieszczeniach.

Dlatego warto tej przestrzeni nie „zagracać”. Poza łóżkiem, które najczęściej ustawia się pośrodku dłuższej ściany, wystarczą dwie szafki nocne, szafa i/lub komoda, toaletka i stojące lustro, w którym można przejrzeć całą sylwetkę.

Pożądane będą wszelkie schowki, pozwalające w sprytny sposób uporządkować sypialniane tekstylia- jak np szuflady pod łóżkiem, w których schowamy pościel czy koce. Jeżeli marzymy o wnętrzu dekoracyjnym, wybierzmy na ten cel ściany. Ściany to przecież przestrzeń, która niczego nie ograniczy, a można je ciekawie udekorować. Można więc tu zawiesić kilka półek na książki czy bibeloty, ramki z fotografiami, plakaty, obrazy, kwietniki.

Waga kolorów w sypialni

Odpowiedni dobór kolorów jest w sypialni kwestią niezwykle istotną. Kolory bowiem mocno wpływają na nasze samopoczucie i nastroje. Sypialnia ma być miejscem, które (poza wyjątkami w postaci gorących chwil we dwoje) ma nas wyciszyć i dać nam odpocząć od codziennych spraw. Warto więc postawić na wyważoną kolorystykę. Najbardziej powszechnie wybieranym kolorem jest oczywiście beż – to zdecydowanie neutralna barwa, ani ciepła ani zimna.

Dla fanów odcieni chłodnych można zaproponować błękit (wycisza, świetnie współgra z bielą lub kremami), kolor mięty, szarości (wprowadzają harmonię i pięknie wyglądają z nowoczesnymi jak i z klasycznymi meblami), turkus (ożywi wnętrze, a jednocześnie nie pobudza), butelkowa zieleń (gorący trend). Ciepłe barwy będą pięknie wyglądały w promieniach wschodzącego słońca, a jeżeli sypialnie mamy z ekspozycją na zachód, zachodzące słońce jeszcze te barwy nasyci. Ciepłe barwy warto wybierać do większych, przestronnych sypialni, którym nadadzą przytulności. Barwy takie dają bowiem efekt przybliżania się do patrzącego.

Urządzanie sypialni to kwestia bardzo indywidualna, aczkolwiek warto wziąć pod uwagę powyższe rady, by stworzyć przestrzeń harmonijną oraz komfortową.