Ściana za łóżkiem w sypialni

Jak zagospodarować ścianę nad łóżkiem w sypialni?

8 października 2020, In: Artykuły

Ktoś by powiedział „ściana jak ściana” – ale to nie prawda, gdyż ściana nad łóżkiem w sypialni to przestrzeń dość wyjątkowa, na którą jako pierwsze pada wzrok zaraz po wejściu do sypialni. Zdecydowanie więc warto wybrać swojego sposobu na dekorację tej przestrzeni ściennej, a tym samym stworzyć sypialniane wnętrze, które oddawać będzie nasz charakter i styl. Co jest obecnie najmodniejsze w aranżacji ścian nad łózkami w sypialni?

Może ciekawa fototapeta nad łóżkiem w sypialni?

Oglądając katalogi wyposażenia wnętrz lub inspiracje internetowe, często można natknąć się na rozwiązanie na ścianie za łóżkiem jakim jest fototapeta. To sposób na dekorację, który z pewnością zdominuje całe wnętrze oraz nada mu wymaganego charakteru i klimatu. Projekty fototapet są bardzo przeróżne i dostępne w tysiącach przykładów – krajobrazów, abstrakcji, ciekawych faktur, printów, etc.

Fototapeta? Tak, ale z umiarem!

W przypadku fototapety łatwo jednak o przesadę, dlatego chcąc zdecydować się na taką dekorację ściany nad łóżkiem, kładziemy fototapetę tylko na tej ścianie – na innych byłaby to już przesada i wnętrze zostałoby przytłoczone – efekt zamiast oryginalnego, mógłby być z goła odwrotny, nawet kiczowaty. Na fototapetę możemy z powodzeniem wybrać jakieś swoje zdjęcie – z dziećmi lub ukochaną osobą, albo wybrać coś gotowego. Najmodniejsze obecnie fototapety to te przedstawiające filozofię wabi sami (czyli np. tapety imitujące zniszczoną ścianę), tapety geometryczne w stylu lat 50. i 60. (midcentury modern), a także fototapety florystyczne, które przedstawiają kwiaty piwonii, liście okazałych bananowców, a także coraz częściej dzikie kwiaty jak kwiaty polne, osty, bzy i paprocie.

Cegła lub kamień?

Od wielu już sezonów jednym z najchętniej wybieranych motywów na ścianach są cegły i/lub inne kamienie. Takie rozwiązania najlepiej wyglądają w sypialniach urządzanych w stylu minimalistycznym i industrialnym. Do tej pory ściany z cegieł kładziono najchętniej w kuchniach i salonach, ale coraz częściej spotkać je można właśnie na ścianach za i ponad łóżkiem w sypialniach. Taka ściana nadaje sypialni i klimatu i charakteru.

Jeśli nie chcemy, by efekt cegły w sypialni był zbyt surowy i zimny, można postawić na cegłę bieloną – to zdecydowanie bardziej „przytulny” wariant takiego rozwiązania. Można także wybrać oczywiście każdy inny wariant kamienia dekoracyjnego – tak naturalnego lub imitację.

A może regał w wersji XXL?

Jednymi z najbardziej oryginalnych sposobów na ścianę za łóżkiem jest zabudowanie jej przy użyciu specjalnie projektowanych mebli – np. półek, regałów. Dobrze przemyślany projekt da nam masę dodatkowego miejsca na przechowywanie. Najciekawsze zabudowy to te jak najbardziej proste i minimalistyczne, które niemal jednolicie „stapiają” się ze ścianą. Jeśli jesteście wielkimi książkoholikami, warto na ścianie za łóżkiem stworzyć regał – nawet po sam sufit, na ulubione lektury.

Napisy, naklejki, a może napisy – naklejki?

Bardzo częstym motywem na sypialnianych ścianach są ścienne naklejki – np. w postaci dmuchawców w rozmiarach XXL, łapaczy snów czy motywujących napisów. To zdecydowanie dość ciekawy, prosty i tani w wykonaniu sposób na uczynienie wnętrza sypialni przestrzenią intymną i wyrażenie swojego indywidualizmu. Jakie napisy najczęściej spotkać można nad łózkami? Top 3 można by określić tak:

  • „Zawsze całuj mnie na dobranoc”,
  • „Każdy dzień jest wyjątkowy, gdy zaczynamy go razem”,
  • „Mamy siebie, mamy tak wiele”.

Oczywiście samemu można wybrać rodzaj czcionki czy rozmiar liter – wszystko zależnie od aranżacji sypialni.

Jeden z najmodniejszych trendów – zestawy plakatów

A może mała galeria ulubionych plakatów nad łóżkiem. Sklepy z plakatami wręcz pękają w szwach, a wybór jest przeogromny. Zawsze można skomponować sypialnianą galerię tak, by w 100% odpowiadała naszym zainteresowaniom. Jednymi z najchętniej wybieranych plakatów do sypialni są plakaty typograficzne, czyli np. plakaty zawierające pojedyncze litery, słowa lub motta. Mogą to być plakaty inspirujące, motywacyjne, mówiące o miłości, etc.

Jakie kolory najlepiej wybierać na plakaty do sypialni?

Zestawione w ciekawy zestaw mogą nieść ze sobą przesłanie dla domowników. Częstą kolorystyką sypialnianych plakatów jest czerń i biel – to kolorystyka idealna do eleganckich wnętrz, pełnych smaku, a jednocześnie z charakterem. Miłośnicy roślin zdecydowanie wybiorą do sypialni plakaty z motywami botanicznymi, na których królują liście egzotycznych palm, kaktusy, pojawiają się także motywy ze świata roślin czy owadów – kolibry, motyle, etc.

Obok botaniki coraz bardziej rozkochujemy się także w astrologii i astronomii i plakaty z motywem mocnego nieba, planet, księżyca także zajmują sporo miejsca na sypialnianych ścianach ponad łóżkiem. Warto szukać ciekawych, niszowych projektów o takiej tematyce, które to w arcyciekawy sposób przedstawiają Układ Słoneczny, Ziemię lub fazy księżyca – to zdecydowanie bardzo dobra tematyka do sypialni.

Dekoracyjny zagłówek

Czasami za łóżkiem nie trzeba umieszczać zupełnie nic – zwłaszcza, kiedy wybierzemy na prawdę dekoracyjny zagłówek do naszego sypialnianego łóżka. Jeśli mamy zamiar posiadać taki okazały zagłówek, należy łózko ustawić w jak najbardziej centralnym miejscu sypialni, by wszystko odpowiednio dobrze wyeksponować.

Zagłówek nie będzie tylko świetną ozdobą, ale pozwoli także odpowiednio podeprzeć plecy podczas czytania przed snem, ochroni także ścianę za łóżkiem przed zabrudzeniami – każdy przecież wie, co potrafią dzieci zakradające się nad ranem do sypialni rodziców… Najbardziej modne obecnie zagłówki to te pikowane, posiadające faktury w kwadraty bądź w pasy. Najlepiej welurowe lub z innego miłego w dotyku materiału.

 

źródło zdjęcia: https://pytanieomieszkanie.pl/sypialnia-pomysl-na-sciane-za-lozkiem/