Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza?

3 października 2022, In: Artykuły

Nadeszła jesień, dlatego wszyscy szukamy ciepła oraz przytulności. Ci, którzy posiadają w swoim domu ogrzewanie podłogowe zgodnie potwierdzą, iż to jedna z przyjemniejszych i efektywniejszych metod ogrzewania domu. Ogrzewanie tego typu jest bardzo komfortowe i jak żadne inne równomiernie rozprowadza nam ciepło po całej przestrzeni. By jednak w pełni wykorzystać potencjał ogrzewania podłogowego, trzeba na nim zamontować odpowiedni rodzaj podłogi, który będzie z nim kompatybilny, a więc będzie pomagał rozprowadzać przyjemne ciepło pod stopami. Jaki rodzaj podłogi wybrać, jeśli mamy w planach montaż ogrzewania podłogowego?

Zalety ogrzewania podłogowego

Za co cenimy sobie ogrzewanie podłogowe? Poza tym, iż rozwiązanie to pozwala równomiernie rozprowadzić ciepło, pozwala także uniknąć niezdrowych przeciągów, można je także zamontować dosłownie wszędzie – w łazience, w pokojach jak i w kuchni. Jest to bardzo estetyczny sposób na ciepło w domu – wszak ogrzewania podłogowego nie widać, nie mamy na widoku żadnej instalacji, a przy tym odczuwamy bardzo przyjemne ciepło.

Co bardzo ważne – ten rodzaj ogrzewania domu jest  wskazany dla osób borykających się z alergiami. Ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło niezwykle równomiernie, a to sprawia, iż nie ma tutaj mowy o różnicach temperatur, które z znaczący sposób generują ruch powietrza oraz wzburzają drobinki kurzu. Jeśli więc Ty lub ktoś z Twoich domowników jest alergikiem, warto rozważyć ten typ ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe to także znacznie ograniczenie przesuszania się powietrza – każdy z nas boryka się ze zbyt suchym powietrzem jesienią oraz zimą. Ogrzewanie podłogowe nie przegrzewa powietrza, a tym samym go nie przesusza.

Ogrzewanie podłogowe dzielimy na dwa rodzaje – ogrzewanie wodne oraz elektryczne. Największa zaleta tego typu ogrzewania to komfort i wygoda użytkowania – można wręcz zapomnieć o tym, że posiada się jakąkolwiek instalację i móc cieszyć się ciepłem w domu lub w mieszkaniu. Nie trzeba montować żadnych grzejników, a komfort cieplny utrzymywany jest zdecydowanie dłużej niż w przypadku innych rozwiązań. Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem ekonomicznym – eksploatacja tego rodzaju ogrzewania kosztuje mniej niż ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami naściennymi. Dzieje się tak dlatego, iż wymagana jest mniejsza ilość energii do podgrzania wody ogrzewającej wnętrza.

Jaką podłogę ułożyć na ogrzewaniu podłogowym?

Osoby, które znają się na ogrzewaniu podłogowym lub je posiadają twierdzą zgodnie, iż na ten typ ogrzewania najlepiej nadaje się kamień lub ceramika, a więc wszelkie płytki podłogowe. Dlaczego? Te materiały bardzo dobrze akumulują oraz rozprowadzają ciepło i trudno by cokolwiek mogło im w tym zadaniu dorównać. Jeśli więc planujesz montaż ogrzewania podłogowego, rozważ wykonanie w domu lub mieszkaniu posadzek z kamienia (mogą to być wszelkie płytki). Na szczęście dziś można kupić także posadzki w pełni imitujące drewno, a więc cieszyć się drewnianą, bardzo elegancką estetyką, a przy tym zaletami kamiennej posadzki. Posadzka z płytek długo utrzymuje ciepło, jest odporna na działanie wysokich temperatur i pozwala najwydajniej działać instalacji ogrzewania podłogowego. Poza tym płytki nie odkształcają się pod wpływem różnicy temperatur, łatwo jest je wyczyścić, a ich rodzaje pozwalają dziś na wybór dowolnego wymiaru jak i wzoru podłogi.

A czy na ogrzewaniu podłogowym sprawdzą się panele lub prawdziwy parkiet? Kamień i gres będzie najodpowiedniejszy na ogrzewanie podłogowe, lecz nie oznacza to, iż nie można na nim ułożyć paneli lub parkietu. Decydując się jednak na takie rozwiązanie trzeba pamiętać, iż drewniane podłogi znacznie gorzej reagują na różnice temperatur jakie mogą się pojawić. Oczywiście wszystko zależy także od grubości danej podłogi i rodzaju drewna, z jakiej jest ona wykonana. Drewno, które najlepiej będzie się sprawdzało na ogrzewaniu podłogowym powinno cechować się odpowiednim czasem osiągania równowagi higroskopijnej oraz niewielkim współczynnikiem skurczu. Producenci zazwyczaj podają informację czy dane panele lub lite deski będą odpowiednie do ułożenia na ogrzewaniu podłogowym.

Podsumowując, jeśli decydujesz się na typową „podłogówkę”, warto zdecydować się na posadzkę z płytek, która będzie z nią najbardziej kompatybilna. W naszych salonach znajdziesz wiele ciekawych wzorów, pasujących zarówno do łazienek, kuchni jak i salonu czy do sypialni. Posadzki z gresu lub podobnego materiału cechują się najlepszymi parametrami, które są najbardziej zgodne z odgrzewaniem podłogowym i pozwalają, iż będzie ono efektywne. Posadzki z płytek mogą dziś do złudzenia przypominać naturalne drewno, dlatego decydując się na nie wybierasz najlepsze parametry techniczne, a jednocześnie zachowujesz wszystkie walory wizualne. Nie rezygnujesz więc z eleganckiej podłogi, a przy tym zyskujesz podłogę, która sprawi, iż Twój dom będzie odpowiednio ciepły i przytulny.