Jaki kolor do sypialni?

3 stycznia 2019, In: Artykuły

Urządzanie sypialni to wyzwanie. To wnętrze, jak żadne inne w domu, wymaga stworzenia w nim harmonii i klimatu służącego wypoczynkowi. Kierujemy się swoim ulubionym stylem, patrzymy na trendy, podglądamy sypialnie znajomych. Jedną z najbardziej ważnych kwestii dotyczących sypialni jest kolor. Mowa o kolorze ścian, gdyż ma on niebagatelne znaczenie dla tego, czy w naszej sypialni będziemy się mogli wyspać, zrelaksować i odprężyć. Jakie kolory nam w tym pomogą i jakie są odpowiednie dla tego wnętrza? Poniżej ściągawka o znaczeniu kolorów dla naszego samopoczucia.

Kolor biały

Można powiedzieć, że najprostsze z rozwiązań – białe ściany. Dla osób, które uwielbiają jasne wnętrza, biała sypialnia będzie dobrym wyborem kolor biały łagodzi emocje, odpręża, kojarzy się ze spokojem. Białe ściany to ulga dla zmęczonych oczu. Idealny kolor do niedużych sypialni, które optycznie powiększy.

Kolor szary

To chyba najbardziej neutralny kolor, na tle którego wiele innych barw prezentuje się znakomicie. Jeżeli więc lubisz wyraziste dodatki, wybierz szare ściany swojej sypialni. Ponadto kolor szary neutralnie działa także na nasze samopoczucie – ani na pobudza, ani nie uspokaja.

Kolor niebieski

Różnorakie odcienie koloru niebieskiego to dobry wybór chłodnej kolorystyki w sypialni. To kolor, który optycznie powiększy wnętrze, idealnie sprawdzi się więc w niedużych sypialniach. Kolor niebieski kojarzy nam się z niebem, powietrzem, lekkością, wolnością. Przynosi ukojenie nerwom, odpręża. Świetnie łagodzi objawy stresu.

Kolor zielony

Zieleń to mistrz, jeżeli chodzi o wprowadzanie naszej psychiki w stan relaksu i spokoju. Kojarzy się z naturą i harmonią. Daje wrażenie świeżości oraz poczucie bezpieczeństwa. Obniża stres. Idealne do sypialni będą odcienie wiosennej trawy, limonki, groszku.

Kolor żółty

Niezwykle pogodna barwa, rozweselająca wnętrze. Świetnie więc sprawdzi się w ciemniejszych sypialniach – np. z ekspozycją na północ. Wschodzące rano słońce w pomieszczeniu z oknami na wschód, dodatkowo ożywi zaś ściany i nada sypialni energetycznego klimatu na początek dnia. Żółty to kolor słońca, daje radość, pobudza do działania.

Kolor fioletetowy

Fiolet ma bardzo dobry wpływ na układ nerwowy, który koi. To kolor, który nadaje także wnętrzu elegancji. W przesadnej ilości może jednak bardzo przytłaczać, dlatego warto pomalować w sypialni na fioletowo jedynie jedną lub dwie ściany.

Kolor brązowy

Brązy w różnorakich odcieniach to barwy kojarzące się nam z bezpieczeństwem i harmonią, a także z ciepłem. Kolor nieodparcie kojarzący się z naturą, idealny dla osób, które sobie cenią lub które marzą o stabilizacji. Tworzy poczucie wygody oraz przytulności. Idealny jako baza pod wszelkie odcienie zieleni, barw piaskowych i błękitnych.