Jakie wybrać łóżeczko dla dzecka?

Jakie łózko dla dziecka będzie najlepsze?

25 września 2020, In: Artykuły

Urządzanie pokoju dla dziecka to z jednej strony duża frajda dla rodziców, a z drugiej ciąg ważnych decyzji jakie trzeba podjąć. Jedną z nich jest to, jakie łózko wybrać dla swojego dziecka. Odpowiednie, dobrze dobrane łózko pozwala dziecku nie tylko dobrze się wyspać i zacząć aktywnie dzień, ale także ma spore znaczenie dla jego zdrowia, sylwetki podczas snu. Musi być i praktyczne, i bezpieczne. Jakie więc łózko i materac wybrać dla dziecka biorąc pod uwagę różny wiek dziecka?

Łóżko dla malucha w wieku 1-2 lat

Kiedy małe, niemowlęce łóżeczko przestaje już wystarczać, czas rozejrzeć się za kolejnym meblem do spania dla swojej pociechy. Dziecko w wieku roku lub dwóch lat wciąż potrzebuje łóżka, które będzie idealny i do spania, ale także do zabawy – lubi w nim spędzać sporą część swojego dnia. Pierwszymi elementami, na jakie trzeba zwrócić baczną uwagę przy wyborze łózka dla takich maluchów jest to, by miały one barierki uniemożliwiające wypadnięcie dziecka z łóżeczka podczas snu (dobrze, gdy barierka jest łatwa w demontażu, dzięki czemu rodzic może ją doraźnie zdjąć, by się położyć i utulić dziecko do snu lub przeczytać mu bajkę na dobranoc). Baczną uwagę zwracajmy na to, by mebel był pozbawiony chemikaliów oraz miało w swojej konstrukcji zaokrąglone elementy, bezpieczne dla dziecka, by nie zrobiło sobie ono krzywdy o ostre krawędzie podczas zabawy.

2 latka, to dobry okres na nowe łóżeczko?

Dziecko, które skończyło już dwa lata zaczyna mieć poczucie własnej odrębności i indywidualności, lubi zabawy tematyczne, warto więc wybrać mu łóżko takie, jakie go interesuje wizualnie- w salonach meblowych mamy chociażby łóżka w formie wyścigówek czy pięknych karoc księżniczki. 2 latka to okres życia, kiedy dziecko zaczyna mieć swoich ulubionych bajkowych bohaterów- ich także warto wziąć pod uwagę. Jeśli wybieramy łóżko z wizualizacją postaci z bajki to pamiętajmy o tym, by zapytać producenta o to, jakie farby użyte zostały do jej namalowania, czy są to farby bezpieczne, wodne, które nie wydzielają niebezpiecznych oparów. Trzeba też sprawdzić, czy łóżko jest mocne i stabilne, ile kilogramów docelowo może udźwignąć- każdy chyba wie, iż łózko dla dwulatka to najlepszy mebel do skakania i szalonych zabaw.

Jaki materac wybrać do łóżeczka dziecka?

Ogromnie ważne są także materace – w końcu to na nich śpi dziecko, to one mają być odpowiednio twarde, by dobrze stabilizować ciało, w tym kręgosłup. Najczęściej spotkamy materace z pianki wysoko elastycznej, producenci przekonują, iż jest on odpowiedni i dla noworodków, i dla dzieci w każdym wieku. Warto zadbać o to, by był odpowiednio gruby, oddychający, by dobrze wspierał i wyrównywał kręgosłup podczas snu dziecka.

Inny typ dobrych materacy to materac z pianki lateksoidalnej, który jest hipoalergiczny, bardzo gęsty, dobrze dopasowuje się do sylwetki, jednak ze względu na swoją gęstość jest też dość ciężki. W salonach z materacami można też wybrać materac z pianki termoelastycznej i to właśnie takie materace są najczęściej rekomendowane dzieciom. Dlaczego? Materac taki reaguje na temperaturę ciała dziecka i pod jej wpływem dopasowuje się do sylwetki tworząc idealne podparcie kręgosłupa- polecany jest jednak trochę starszym dzieciom ze względu na dość niską sprężystość.

Łóżeczko dla 3-4 latka

Łózko dla kilkuletniego dziecka to dla niego bezpieczna przystań- często w tym wieku dziecko miewa koszmary, boi się ciemności. Warto zadbać, by towarzyszył podczas snu dziecku jego ulubiony bohate r- z takim bohaterem znacznie przyjemniej śpi się nocą.

Wybierając odpowiedni mebel dla takich maluchów wciąż pamiętamy o tym, by był bezpieczny, solidny, bez ostrych krawędzi, wystających śrubek, etc. Kupując łóżko dla 3-4 latka można już śmiało kupić je na wyrost, a więc łózko o wymiarach pozwalających używać go przez minimum kilka lat. Dziecko szybko rośnie, więc dobrze jest od razu zdecydować się na łóżko o rozmiarze 160x 80 cm- jeśli jest solidne, posłuży dziecku aż do wieku 12-14 lat.

Łóżko dla większego dziecka

Łóżko z drewna czy z innego materiału?

Zdecydowanie polecamy dla dzieci łóżka wykonane z naturalnego drewna. Drewno to materiał, który jest wytrzymały i zdrowy dla dziecka- wybrać oczywiście należy odpowiednio solidne drewno, choć dla małych dzieci nawet łóżeczko sosnowe nie będzie złym wyborem. Kupując łózko z litego drewna trzeba się upewnić, czy jest ono odpowiednio oszlifowane i gładkie, jeśli jest pomalowane, to czy jest to farba zdrowa i hipoalergiczna. Odradza się kupowania dzieciom łózek metalowych- są solidne i wytrzymałe, jednak podczas zabawy bardzo łatwo o uraz na twardej, metalowej barierce łózka, etc.

Najlepiej z szufladą

Poza odpowiednim materiałem, z jakiego wykonane jest łóżko, dobrym materacem, barierką, warto wybrać także łózko posiadające szufladę. Ma to większe znaczenie niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Pojemna szuflada pod łóżkiem to idealne miejsce na pościel, koce, poduszki, ale także na zabawki, każdy rodzic doceni ten dodatkowy schowek, których w pokoju dziecięcym nigdy za wiele.

Szukając łózka dla dzieci mamy także modele wyposażone w schowki w zagłówkach łóżka lub łóżka z montowanymi razem szafkami nocnymi czy półeczkami- o ile są one mało kanciaste i dobrze wykonane, warto wziąć takie łózko dla swojej pociechy- zdecydowanie zachęci to malucha do czytania przez snem, gdy obok będzie można odłożyć ulubioną książkę i zaświecić ulubioną lampkę.