Japandi w łazience  – jak stworzyć ciekawe wnętrze w japońskim stylu?

11 stycznia 2023, In: Artykuły

Kochasz minimalizm i nie lubisz mnóstwa niepotrzebnych rzeczy wokół siebie? Z pewnością powinieneś zwrócić większą uwagę na styl japandi – filozofię urządzania wnętrz, która jest obecnie niezwykle modna. Piszemy „filozofia”, bo to coś więcej niż styl. Japandi to sposób życia, elegancko, gustownie, minimalistycznie. To połączenie dwóch kultur – skandynawskiej i japońskiej w jedno.

Skandynawska funkcjonalność + japoński minimalizm

Styl japandi można najprościej określić jako sumę skandynawskiej funkcjonalności oraz japońskiego minimalizmu. Sama nazwa tego stylu to połączenie „japan” i „skandi”. Styl ten bierze wszystko, co najlepsze ze stylistyki skandynawskiej oraz japońskiej i łączy to w jedno. Ne jest to trend obecny długo –  zawitał do nas dość niedawno i cieszy się obecnie ogromną popularnością. Jeśli więc bliska Ci jest skandynawska przytulność i japońska powściągliwość, wnętrza w stylu japandi będą zdecydowanie czymś dla Ciebie.

Czym cechuje się japandi?

Styl japandi to propozycja dla tych, którzy szukają we wnętrzach i wokół siebie harmonii. Nie ma tu miejsca na ozdobniki, przepych. Ma być minimalistycznie, w stonowanych barwach, przestrzennie, funkcjonalnie oraz naturalnie. To nie znaczy, że nie będzie elegancko i efektownie – wręcz przeciwnie, prostota stylu japandi zachwyca, a wnętrza urządzane w tym stylu są niezwykle gustowne i robią wrażenie.

Mimo, iż japandi jest stylem bardzo minimalistycznym, to jednak wnętrza japandi nie są przesadne surowe. Jest to możliwe dzięki pierwiastkowi skandynawskiej przytulności i naturalnym materiałom, jakie pożądane są we wnętrzach urządzanych w duchu japandi. Główne cechy japandi to bez wątpienia symetria, harmonia, funkcjonalność, pozbycie się zbytecznych mebli i dekoracji, proste formy, przestrzeń i jasność. Ma być szlachetnie w prostocie. Drewno, miękkie tekstylia, ciekawe formy lamp rzucających nastrojowe światło – to kolejne składowe, które są bardzo charakterystyczne dla japandi. Przestrzeń ma być pozbawiona zbytecznych mebli i dodatków, zdyscyplinowana kolorystycznie, uporządkowana. Estetyka japandi tkwi w prostocie oraz w umiarze. Nic nie powinno zagracać przestrzeni – ma być ona lekka i funkcjonalna.

Nie ma tu mowy o krzykliwych kolorach. Paleta barw japandi jest skromna, a kolorystyka tego stylu nawiązuje do naturalnych barw. Jasne brązy, odcienie szarości beże są tu uzupełnione nieco bardziej przytulnymi barwami jak ochra, ugier, etc. Zasada jest jedna – nie ma tu miejsca na krzykliwe kolory i mocne akcenty barwne. Ma być jak najbardziej naturalnie, prosto i harmonijnie.

Materiały

Japończycy oraz Skandynawowie słyną z miłości do tego co jest naturalne i przy tym najlepsze jakościowo. W japandi nie może więc zabraknąć naturalnych materiałów wykończeniowych. Jednym z najmocniejszych akcentów tego stylu jest drewno. We wnętrzach urządzanych w stylu japandi nie może zabraknąć drewnianych, niskich mebli o lekkiej, prostej konstrukcji, drewnianych przepierzeń na wzór japońskich ścianek shoji, okładzin z drewna, itp. Ale nie tylko drewno jest materiałem, w którym rozkochany jest ten styl – dużo tu także miejsca dla rattanu, bambusa, trawy morskiej. Ciekawym dodatkiem do wnętrz w stylu japandi są lampy o wyrafinowanej, ale prostej formie. Z powodzeniem mogą to być lampy wykonane z naturalnych materiałów. Często są one główną dekoracją danej przestrzeni.

Rośliny

W wnętrzach japandi nie może zabraknąć roślin, wszak nawiązujemy do natury. Rośliny mogą mieć formę suszków jak i żywych roślin. Styl japandi uwielbia proste dekoracje ze wszelkich suchych traw i gałęzi. Do stylu japandi będą pasowały wszelkie rośliny o drobniejszych liściach i pokroju. Nie ma tu więc miejsca na urban jungle, wielkie palmy, strelicje, monstery czy filodendrony. Gatunkami żywych roślin jakie warto umieścić we wnętrzach aranżowanych w stylu japandi są fikusy prowadzone jak drzewka bonsai, drobne sukulenty, zwisające hoye, patyczaki czy paprocie.

Łazienka w stylu japandi

Wymienione powyżej założenia stylu japandi dotyczą wszelkich wnętrz urządzanych w jego duchu, także łazienek. Łazienka japandi będzie wnętrzem pozwalającym się głęboko zrelaksować, a to dzięki zminimalizowaniu bodźców i otaczającemu nas umiarowi i prostocie. Łazienka w stylu japandi to jedynie wanna lub prysznic, umywalka oraz dobrze rozplanowane schowki, np. szafki. Nic nie stoi na wierzchu, nic nie rozprasza, przestrzeń jest maksymalnie uporządkowana.

W łazience w stylu japandi można się poczuć jak w nowoczesnym spa w azjatyckim klimacie. Łazienka japandi to łazienka minimalistyczna, w której można zamontować wannę o łagodnych liniach, sprawiając, że będzie ona sercem całej przestrzeni. Nie zapomnij o drewnie – w łazience japandi nie może zabraknąć drewnianego parawanu, drewnianego blatu lub stojaka na ręczniki z drewna. Pamiętaj, by było to drewno o jasnym lub średnim odcieniu – ciemne drewno nie koresponduje z tym stylem.

W łazience japandi powinieneś czuć bliskość natury, ład oraz spokój. To oaza, która ma odgraniczyć nas od bodźców, zgiełku, codziennych problemów, zadań dnia codziennego. Wybierz prostą ceramikę, minimalistyczną armaturę i pozwól odpocząć swoim zmysłom. Do łazienek w stylu japandi idealnie pasują proste i zaokrągone konstrukcje i wszelkie podtynkowe modele.

Nasi projektanci z przyjemnością stworzą dla Ciebie projekt łazienki w stylu japandi. Obserwuj nasze inspiracje bądź skontaktuj się z naszymi projektantami, którzy z chęcią realizują nawet najbardziej śmiałe marzenia o pięknych i komfortowych wnętrzach.