Klamki zewnętrzne

Klamki do drzwi zewnętrznych

21 listopada 2019, In: Artykuły

Klamki do drzwi zewnętrznych – jakie są modne?

Drzwi wejściowe, poza dobrymi materiałami wykonania, właściwościami antywłamaniowymi, estetyką, powinny stanowić idealny zestaw z odpowiednio dobraną do nich klamką. To sprawi, że nasz dom już od wejścia prezentował się będzie modnie i stylowo. Klamki nie są nic nieznaczącym elementem, oczywiście są niewielkim detalem, ale przesądzającym o całym charakterze całości. Warto się więc przyjrzeć jaką klamkę dobrać do drzwi zewnętrznych i jakie panują obecnie trendy w świecie klamek.

Funkcjonalność w przypadku klamek

Ważną rzeczą przy doborze klamki, zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej, jest jej funkcjonalność. Jest to detal, którego używamy w ciągu dnia dziesiątki razy, a klamka naciskana jest codziennie przez co najmniej kilka par rąk. Funkcjonalna i praktyczna klamka to więc konieczność.

Kluczem do sukcesu w tym względnie będzie odpowiedni, solidny mechanizm. Dobry mechanizm będzie posiadał sprężyny po obu stronach, które będą podtrzymywały klamkę nie dając jej możliwości samoczynnego opadania w wyniku codziennej eksploatacji. Wybierając klamkę warto więc sprawdzić ją w sklepie, przyłożyć do niej rękę, sprawdzić ułożenie w dłoni. Pamiętać przy tym trzeba, iż klamka musi być wygodna w użyciu dla każdego domownika – także dla dzieci i osób starszych, którzy niejednokrotnie mają już mniej siły.

Jako najbardziej funkcjonalne sprawdzą się klamki z uchwytem poziomym, które bardzo dobrze można chwycić do ręki. To rozwiązanie sprawdzi się także, gdy zmuszeni jesteśmy nacisnąć klamkę łokciem – a to przecież częsty przypadek, gdy wchodząc do domu niesiemy pełne siatki zakupów. Czasem do drzwi zewnętrznych wybierane są gałki – by ten model uchwytu był funkcjonalny, najlepiej wybrać gałkę owalną. Gałka posiadająca kanty mogłaby sprawiać kłopoty w wygodnym chwytaniu, a także powodować np. zaczepianie się o nią elementów garderoby czy toreb.

Bezpieczeństwo klamek drzwiowych

Jednym z najważniejszych wyznaczników przy wyborze drzwi zewnętrznych jak ich bezpieczeństwo, a więc to, czy posiadają cechy drzwi antywłamaniowych, czy są solidnie wykonane i czy będą stanowiły odpowiednią barierę np. przed włamaniem. Do takich drzwi warto dobrać klamkę, która także będzie posiadała właściwości gwarantujące bezpieczeństwo. W salonach wybrać możemy klamki, które posiadają szereg zabezpieczeń antywłamaniowych. Zamki w takich klamkach są odpowiednio chronione przed ingerencją w ich mechanizm.

Bezpieczna klamka powinna posiadać śruby montażowe tylko od wewnątrz domu czy mieszkania. Grubość śrub musi być dostosowana do grubości drzwi. Bezpieczne klamki posiadają wkładki antyrozwierceniowe, których nie da się od zewnątrz rozwiercić żadnym narzędziem. Warto wybrać takie rozwiązanie szczególnie w przypadku, gdy posiadamy w domu naprawdę cenne przedmioty.

Zgodność stylu – jak wybrać ładną klamkę?

Jak już zaznaczyliśmy, klamka zewnętrza musi zgrywać się swoim charakterem z charakterem drzwi, do których będzie zamontowana. Możliwości jest tak wiele, iż posiadamy możliwość idealne dopasowania drzwi i klamki do projektu domu, do naszego ulubionego stylu. W salonach z wyposażeniem wnętrz znajdziemy pięknie stylizowane klamki idealne do drzwi w stylu klasycznym, rustykalnym, art deco, secesyjnym czy historycznym, jak i ultranowoczesne i minimalistyczne klamki do surowych, nowoczesnych skrzydeł drzwiowych. Te pierwsze rozwiązania są najczęściej tworzone z mosiądzu lub pozłacane, niejednokrotnie posiadają wypełnienia z drewna lub kamyczków, porcelany czy kryształków.

Klamki nowoczesne to oszczędna forma, geometria, gładkie rękojeści.

Trendy 2019/ 2020

Jednym z dominujących trendów w temacie szeroko pojętych wnętrz jest skupienie się na indywidualności oraz osobistych preferencjach i stylu. Doradzamy więc, by nie tyle przeglądać katalogi, co kierować się intuicją i osobistym wyczuciem smaku. W obecnej ofercie wielu producentów znaleźć można zupełnie wszystko – drzwi i klamki odpowiednie do każdego stylu – od rustykalnego, przez klasykę, po bardzo nowoczesne i industrialne rozwiązania.

Zwracać może uwagę fakt, iż wiele modeli klamek tworzonych jest obecnie w oparciu o łączenia kolorystyczne, łączenie faktur, materiałów. Znajdziemy więc mnóstwo modeli, które łączą w sobie np. metal z drewnem, z kamieniami, czasem także ze szkłem. Złota kolorystyka połączona zostaje nawet z chłodem srebra, a takie niestandardowe projekty odpowiednio dobrane świadczą o naszym indywidualnym podejściu i charakterze. Nie bójmy się więc wyrażania siebie w sposobie aranżacji naszych domówi i mieszkań – to podstawowa zasada jaka obecnie panuje w świecie wnętrz.