Jaki kolor do szarych ścian?

7 kwietnia 2019, In: Artykuły

Dobrze urządzone wnętrze powinno być pewną integralnością – kolorystyczną, a także dotyczącą materiałów wykończeniowych. Nie jest to jakimś odkryciem, a jednak często popełniamy wpadki polegające na niewłaściwym doborze kolorów do siebie lub zastosowaniu obok siebie dwóch niepasujących deseni lub faktur. Zdecydowanie powinny ze sobą współgrać podłoga oraz ściany, gdyż są one absolutną bazą do tego, by aranżacja wyglądała estetycznie.

Szarości cały czas w modzie

Od kilku lat wciąż niemal niepodzielnie królują w naszych domach szarości – to ponadczasowy i uniwersalny kolor, który tworzy bazę do bardziej śmiałych rozwiązań, ale także sam w sobie tworzy podstawę skandynawskich, nowoczesnych lub minimalistycznych wnętrz. Grafitowe, popielate, antracytowe, jasnoszare odcienie szarości zostały docenione przez projektantów, dlatego na rynku znaleźć można ogromną liczbę farb w każdym odcieniu szarego. Nie od dziś wiemy, iż kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. W związku z tym kolory w naszym domu nie mogą być przypadkowe – w końcu spędzamy tu większość naszego czasu. Szara kolorystyka ma neutralny wpływ na ludzką psychikę Ok, decydujemy, że ściany będą w szarości – jaką więc podłogę dobrać do takiej kolorystyki?

Odcień szarości bardzo ważna

Decydując się na szarości we wnętrzu trzeba jednak pamiętać, by umiejętnie dobrać odcień. Źle wybrany kolor może z niedużego pokoju z jednym oknem uczynić dość ponure i przygnębiające lokum. Szare cztery ściany także nie wyglądają najefektowniej. Lepiej więc jedną ze ścian pomalować w zupełnie innym, ale także dość jasnym i neutralnym odcieniu- morelowym, kremowym, beżowym, słomkowym itp.

Szare ściany i podłoga

Drewno? Metal? Tak, to pasuje do szarego!

Odcienie szarości wprost kochają drewno i świetnie się z nim zestawiają. Dlatego też wiele podłóg z naturalnego drewna, parkietów lub paneli będzie świetnie pasowało do szarej kolorystyki na ścianach. Szara ściana i szara podłoga? Ok, ale pod warunkiem, iż będą one czymś przełamane – np fragmentem ściany stworzonej z cegieł – takie wnętrze będzie wtedy świetnie wpisywało się w monochromatyczny minimalizm lub klimat industrialny. Jasne szare ściany oraz jasna kolorystyka podłogi mogą być ciekawym wyborem do salonu – stanowić będzie alternatywę dla klasycznego, salonowego wnętrza i pozwoli na stworzenie przestrzeni dla wielbicieli klimatów skandynawskich. Jeżeli pragniesz, by Twoja kuchnia była nowoczesna, a jednocześnie ponadczasowa postaw na szare ściany w zestawieniu z podłogą o niemal identycznym kolorze. Całość warto uzupełnić o stalowe elementy jak np. nogi stołu, krzeseł lub dodatki i voila – kuchnia zyskuje bardzo współczesnego wyrazu. Z kolei, gdy zechcemy niejako ocieplić szarość i dodać wnętrzu przytulności, zestawmy szare ściany z podłogą w ciepłej, drewnianej kolorystyce – np. naturalnego lub miodowego dębu. Taki duet szczególnie fajnie sprawdza się w sypialni, ale też w łazience i jest dobrym wyborem dla miłośników klasyki i romantyzmu we wnętrzach.

Szare ściany przez to, iż są neutralne i stonowane, dobrze będą także wyglądały z wszelkiego rodzaju mozaikami podłogowymi. Z całą pewnością można więc w przypadku takowych ścian pozwolić sobie na parkiety niemal wyjęte ze starych pałaców – niezwykle eleganckie, a wręcz wytworne. Takie wnętrze, zwłaszcza gdy mieszkasz w starej kamienicy, będzie niezwykle oryginalne, szykowne, ekskluzywne.