Kuchenne fronty – jakie sprawdzą się najlepiej?

8 listopada 2022, In: Artykuły

Jeśli wymyślamy sobie swoją kuchnię marzeń, wiele czasu poświęcamy na przemyślenie frontów kuchennych. W zasadzie to właśnie one nadają ton całemu kuchennemu wnętrzu i decydują o jego stylu. Jakie więc fronty będą odpowiednie dla kuchni klasycznej, jakie dla skandynawskiej, a jakie wpiszą się w typowo nowoczesne wnętrze? Podpowiadamy!

Jakie są rodzaje frontów kuchennych?

Zaczynając myśleć o wymarzonej kuchni myślimy przede wszystkim o stylu, w jakim chcemy ją urządzić, o kolorystyce kuchni, etc. Warto także położyć sobie akcent na to, jakie fronty wybierzemy. Propozycji jest całkiem dużo, a fronty różnią się od siebie nie tylko kolorystyką, ale i materiałem z jakiego są wykonane, rodzajem powierzchni, etc. Wybór frontów jest bardzo istotny, gdyż to one nadają ton całemu wnętrzu, a porządne wykończenia szafek to oczywiście inwestycja na całe lata. Mogą być one wykonane ze szkła, z naturalnego drewna czy z płyty mdf. Co warto wybrać?

Zdecydowanie w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są fronty. Najdroższe będą oczywiście te drewniane, które prezentują się najbardziej elegancko. Ale trzeba też wiedzieć, iż fronty z drewna są ciężkie, dlatego z czasem mogą nazbyt obciążać zawiasy, mogą również nieco się odbarwiać pod wpływem mocniejszego nasłonecznienia. Drewno jest jednak proste w renowacji, a kolor frontu z tak szlachetnego materiału zawsze można odnowić przez odmalowanie. Drewniane fronty robi się najczęściej z dębu, z sosny, z olchy, z jesionu, z buku czy z brzozy. 

Innym popularnym i tańszym materiałem jest materiał imitujący drewno, a więc fronty wykonane z płyt MDF. Nie jest to materiał zły i ma całkiem sporo zalet. Otóż fronty z płyt MDF są odpowiednio twarde i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dobre fronty MDF nie będą pękać i będą się dobrze prezentować przez lata.

Wiele osób decyduje się również na fronty ze szkła, to jeden z alternatywnych materiałów. Szkło przeznaczone na fronty często jest osadzone w aluminiowych ramach i prezentuje się elegancko, choć na pewno nie jest to materiał dla każdego. Szkło na fronty jest oczywiście hartowane i może być ono ozdobione dowolną grafiką, co często zwraca uwagę na to właśnie rozwiązanie. Innymi bardziej alternatywnymi rodzajami frontów są te wykonane ze stali lub z laminatów polimerowych. Szkło, stal czy laminat to propozycje do zdecydowanie bardziej nowoczesnych wnętrz kuchennych.

Zdobienia na frontach kuchennych

Fronty mebli kuchennych mogą różnić się od siebie nie tylko materiałami, z jakich są wykonane, ale i rodzajami zdobień lub całkowitym ich brakiem. Fronty mebli kuchennych mogą mieć zdobne listwy, pilastry, sztukaterie, etc. Oczywiście nie ma tutaj rozwiązań lepszych czy gorszych – zdobienia się nam podobają lub nie. Pamiętać jednak trzeba, iż im więcej zdobień, tym gorzej z utrzymaniem frontu w czystości. Pomiędzy wszelkie frezowania czy w sztukaterię może dostać się kurz czy inne kuchenne zabrudzenia, a te dużo ciężej jest usunąć niż z całkowicie gładkich i ścieralnych frontów.

Jakie fronty do kuchni klasycznej?

Klasyczna, przytulna i ponadczasowa kuchnia to wybór wielu z nas. W takiej kuchni liczy się klimat, ale i uniwersalność wizualna wnętrza. Do kuchni klasycznych bardzo dobrym wyborem będą fronty z drewna lub z płyty, najlepiej w stonowanych, eleganckich kolorach. Matowe fronty białe, śmietankowe, brązowe czy podobne – to kolorystyka, która najlepiej wpisuje się w klasykę. Klasyczne fronty to te matowe, które warto uzupełnić ciekawymi uchwytami – klasycznie czarnymi lub w kolorze eleganckiego mosiądzu, etc. Klasyczne kuchnia ma być elegancka, ale i prosta, bez zbędnych dodatków i nazbyt dużej ilości form. Jeśli zdecydujesz się na ciekawą sztukaterię na frontach, niech będzie ona główną ozdobą kuchni.

Nowoczesne fronty – rodzaje

Jedni kochają klasykę, inni nowoczesność. Nowoczesna kuchnia to kuchnia prosta, niemal sterylna. Taka kuchnia najlepiej prezentuje się z szafkami posiadającymi gładkie, półmatowe, matowe, a nawet lakierowane fronty. Można tutaj śmiało zdecydować się na fronty z hartowanego szkła, które są w swoim wyrazie bardzo nowoczesne. Biel, kolor stali, szarości, czerń, beże, brązy – nowoczesność lubi neutralną kolorystykę. Ma być minimalistycznie, gustownie, a powierzchnie powinny być gładkie i łatwe w utrzymaniu ich w czystości.

Czy nasz artykuł zainspirował Cię do zmian? W Domino znajdziesz wiele rozwiązań, dzięki którym stworzysz swoją kuchnię marzeń na nowo. Nasi projektanci pomogą Ci ją sobie zwizualizować, a następnie dobrać odpowiednie artykuły do jej aranżacji.