Jak stworzyć kuchnię Boho?

5 marca 2022, In: Artykuły

Styl boho we wnętrzach święci triumfy już od kilku sezonów. Urządzając swoje mieszkanie lub dom, często nacisk kładziemy na to, by aranżacjami wyrazić siebie – swój charakter oraz styl. Aranżacje w stylu boho cechują się luzem oraz nutą artystycznego nieładu. To klimat, który na pewno przypadnie na gustu osobom, które lubią spersonalizowane wnętrza, naturalne materiały i nieszablonowe rozwiązania. Jak urządzić wnętrza kuchenne w tym stylu?

Boho – co to za styl?

Choć dziś najczęściej używamy określenia stylu boho, przed laty styl ten określilibyśmy jako etno. Wnętrza tworzone w duchu etno, a dziś boho, pełne były naturalności, stonowanych i neutralnych barw, a także roślin. Elementami, które często się w nich pojawiały były i są dekoracje nawiązujące do kultury ludowej związanej z ludami świata – z kulturami mieszkańców Afryki, Australii, Ameryki Południowej, a w Polsce do kultury np. kurpiowskiej. Różnorodność, ciekawe ornamenty, rzeźby, dekoracje, drewno, etc., to wszystko było charakterystyczne dla stylu etno, na który dziś zwykliśmy mówić boho.

Styl boho zaczął rozwijać się na dobre w latach 70. ubiegłego wieku, a jego rozwój związany był z odejściem od jednorodnych wytworów masowej produkcji i zwróceniem się w stronę czegoś bardziej unikatowego i indywidualnego. Wtedy był to swojego rodzaju bunt przeciwko konsumpcjonizmowi oraz zwrot, ku kulturze etnicznej. Dziś charakter stylu boho jest na pewno mniej buntowniczy, lecz wciąż odzwierciedla zwrot ku naturalności, wybór naturalnych materiałów i oryginalnych rozwiązań, które nie zawsze stoją na równi z masową produkcją.

Styl boho jest na pewno nie dla każdego. To styl dla tych, którzy nie lubią zbytniej oszczędności w wyrazie i minimalizmu. Styl boho nie uznaje pustki – ma być różnorodnie, dekoracyjnie, pomysłowo. Styl ten jest stylem dla tych z nas, którzy lubią odkrywać i eksplorować świat, a także opowiadać innym swoje historie o życiu i świecie. Ty styl dla podrózników, odkrywców, pasjonatów przyrody, dla osób, którzy lubią otaczać się przedmiotami, do których nierzadko mają duży sentyment. To w końcu styl dla każdego, kto kocha przyrodę, a w swoim domu lubi otaczać się roślinami.

Baza kuchni boho – jak ją zrobić?

Bazą dla kuchni boho jak i dla każdego wnętrza jest oczywiście podłoga. Styl ten kocha drewno, tak więc pod stopami warto pokusić się o parkiet lub płytki czy panele wiernie imitujące drewno. Najlepiej w soczystym, dość intensywnym, ale ciepłym odcieniu. Świetnie sprawdzi się np. podłoga w kolorze czekoladowego brązu, która pasuje idealnie do mebli i ścian w kolorze bieli, złamanej bieli, do beżów jak i do pasteli. Intensywna, brązowa barwa drewna świetnie wygląda także z dodatkami wykonanymi z naturalnych materiałów – np. tworząc tło dla plecionego chodnika z motywem roślinnym.

Bazą kuchni w stylu boho są kontrasty. Można powiedzieć, iż to styl będący wyższym poziomem eklektyzmu. Urządzając kuchnię w duchu bohemian nie bój się więc wzorzystych płytek na ścianie czy na podłodze. Wszelkie mozaiki i ciekawe ornamenty to coś, co świetnie sprawdzi się w kuchni aranżowanej w tym klimacie. Płytki czy baterie kuchenne mogą mieć także elementy złote lub miedziane – one także świetnie korespondują ze stylem boho, a dodatkowo nadają wnętrzu elegancji i szyku.

Jakie kolory w kuchni boho?

Styl boho to dość mocne przywiązanie do danej kolorystyki. Jeśli marzy nam się mieszkanie i kuchnia w stylu boho, musimy skupić się na takich kolorach, które kojarzą się jednoznacznie z naturą oraz z krajobrazem. Może to być krajobraz polskich lasów jak i wypalonych słońcem wzgórz czy sawann gdzieś w Afryce. Rozmyte szarości, przełamana biel, zgaszone błękity, beże, kolory leśnej gęstwiny, mchu, ściółki, aż po zgniłą zieleń – to kolorystyka, która najpełniej pasować będzie do kuchni tworzonej w duchu bohemian.

W stylu boho nie chodzi jednak jedynie o kolory, ale również o wzory. Boho hołduje patchworkowym zestawieniom, a więc zestawieniom ze sobą wzorów, które razem tworzą coś ciekawego. Kuchnia boho ma być stonowana i przytulna. Dla tego stylu, poza charakterystyczną kolorystyką, ważne są także materiały takie jak naturalne, lniane tkaniny, wiklina, bambus, bawełna, wełna czy drewno.

Co z dodatkami w stylu boho?

Dodatki w kuchni boho to wszelkie elementy dekoracyjne i użytkowe wykonane z naturalnego drewna, plecionki, makramowe kwietniki. Warto także postawić na nawiązujące swoją stylistyką do stylu boho naczynia – w tym przypadku najlepiej sprawdzą się naczynia miedziane.

Folklor, naturalne kolory oraz tkaniny, elementy mocniejszych kolorów (róż, turkus, żywa zieleń), wzory, maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz rośliny – tak w skrócie można podsumować elementy, które razem będą tworzyły spójne wnętrze kuchenne w stylu boho. W Domino znajdziecie wiele produktów – podłóg, płytek, dodatków jak baterie czy wieszaki – które pozwolą stworzyć przytulne oraz praktyczne wnętrze w duchu bohemian. Nasi projektanci zawsze służą radą i pomogą Ci zaplanować idealną kuchnię, w której będzie panowała harmonia, indywidualny styl oraz etniczne, oryginalne motywy.