Gdzie kupić płytki Azulejo?

21 stycznia 2019, In: Artykuły

Słyszałeś kiedyś o płytkach azulejo? Nawet jeżeli ta nazwa nic Ci nie mówi, na pewno znasz ich motyw. Czym dokładnie są płytki azulejo, jaka jest ich historia i do jakiego wnętrza będą idealnie pasowały?

Czym właściwie są płytki azulejo?

Nazwa „azulejo” pochodzi najprawdopodobniej od arabskiego „azzelij” i oznacza nie więcej niż „mały gładki kamień„. Kamienie takie były spotykane w niezwykle pięknych i oryginalnych mozaikach bizantyjskich spotykanych na Bliskim Wschodzie. Płytki mozaikowe, które są inspiracją dla współczesnych azulejo, były szeroko wykorzystywane w sztuce i w użytkowaniu w starożytnym Egipcie, Mezopotamii, północnej Afryce, aż po kraje śródziemnomorskie jak np. Hiszpania, która pozostawała do XIV wieku pod panowaniem Maurów. Arabowie potrafili wytwarzać szkliwione, gładkie płytki dzięki znajomości chińskiej porcelany, która docierała do nich jedwabnym szlakiem. Technika tworzenia tych płytek bardzo dobrze rozpowszechniła się na całym Półwyspie Iberyjskim – w Hiszpanii, a chwilę później w Portugalii. Płytki stały się jednym ze znaków rozpoznawczych tychże terenów, zaś sławę zdobyły także w Holandii, Anglii czy we Włoszech.

Cienka płytka, która wygląda niesamowicie!

Azulejo to cienka płytka wykonana z ceramiki i pokryta szkliwem. Płytki azulejo mogą być osobnymi elementami dekoracyjnymi lub tworzyć całość – np. w postaci tysięcy elementów tworzących całe ściany. Już od początków wytwarzania płytek przedstawiały one przeróżne sceny – mitologiczne, historyczne, religijne. Współczesne azulejo ozdabiane są najczęściej motywami roślinnymi lub geometrycznymi. Zwłaszcza w Hiszpanii i Portugalii znajdziemy pałace, których ściany i podłogi pokryte są takimi płytkami, ale są one obecne także w ogrodach, kościołach, miejscach publicznych czy w domostwach.

Urok azulejos

Płytki azulejo urzekają nas na pierwszym miejscu swoimi motywami oraz bogatą i żywą kolorystyką. To zdecydowanie propozycja dla tych, którzy lubią elementy oryginalne, dekoracyjne i niepowtarzalne. Bardzo dobrze prezentować się będą w nawet najnowocześniejszych wnętrzach. Stanowią one wysublimowany element dekoracyjny mieszkania, któremu nadają charakteru śródziemnomorskiego. Co ciekawe – produkcja tych płytek od a do z nie zmieniła się niemal wcale na przestrzeni tysiącleci i wykonywana jest ręcznie. Obecnie możemy zakupić płytki azulejo w wystandaryzowanych formatach tworzących kwadrat o boku od 13,5 do 14,5 centymetrów. Dekoracyjność płytek azulejo sprawia, iż będą one dominowały nad wnętrzem – świetnie więc sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym więc stylu, któremu nadają mocnego charakteru. Płytki te są bardzo odporne na wilgoć, znajdują więc szerokie zastosowanie w kuchniach oraz w łazienkach. Innym dużym plusem jest łatwość pielęgnacji dzięki gładkiej powierzchni, którą wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką.

Gdzie je kupię?

Płytki azulejo można kupić w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz. Polskie firmy są często dystrybutorami tych hiszpańskich i portugalskich płytek i znajdziemy je w wielu katalogach oraz na stronach sklepów internetowych. Dla tych bardziej zapalonych polecamy wycieczkę na Półwysep Iberyjski i odwiedziny u tamtejszych rzemieślników.