ładna umywalka nablatowa

Ładna umywalka nablatowa

20 lipca 2019, In: Artykuły

Żadna łazienka czy toaleta nie obędzie się bez umywalki. Często stanowi ona centralny punkt tej przestrzeni. Klienci i architekci wnętrz coraz chętniej sięgają po jej wersję nablatową. Umywalka stawiana i mocowana na blacie zwraca uwagę swoim designem, jest łatwa w utrzymaniu czystości i dzięki zaoszczędzonemu miejscu pod nią – bardzo praktyczna. Jak zatem wybrać tę idealną?

Kolor a reszta aranżacji w łazience

Na początek musimy zwrócić uwagę na to jak wygląda nasza łazienka. Jest minimalistyczna? Dominują w niej konkretne odcienie? Płytki wzbogacone są o mozaikę? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam dobrać umywalkę nablatową, która podkreśli nasze wnętrze i będzie z nim korespondowała.

Jeśli lubimy mocne i kontrastujące akcenty, do łazienki, w której dominuje biel, możemy wprowadzić kolorową umywalkę – czarną, czerwoną, niebieską. Producenci proponują szeroki wybór zarówno pod względem kształtu, jak i kolorystyki. Większość z nas stawia oczywiście na ponadczasową biel i nie ma co się temu dziwić. Umywalka w tym kolorze pasuje do każdego wnętrza, za to śmiało możemy bawić się jej kształtem, stawiając nawet na wyszukane formy, np. w kształcie muszli. Mimo to, wciąż nie będzie rzucała się oczy dzięki swojej tradycyjnej barwie.

Optymalny kształt i wielkość

Okrągła, owalna, prostokątna, kwadratowa, asymetryczna… bez wątpienia każdy z nas znajdzie taki kształt, który będzie pasował do jego wnętrza. Przy wyborze ładnej umywalki nablatowej, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na nasze pierwsze wrażenie i to czy kształt nam się podoba, ale przede wszystkim na to by forma pasowała do reszty urządzeń sanitarnych. Jeśli muszla toaletowa, bidet, wanna bądź prysznic mają bardziej opływowe kształty, powinniśmy wybrać okrągłą bądź owalną formę. Ostre wykończenia i nowoczesne prostokąty będą natomiast doskonale współgrały z prostokątną bądź kwadratową umywalką nablatową.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest wielkość dostępnej przestrzeni, a przede wszystkim – dostępna wielkość blatu. Nie jest wskazane, by umywalka wystawała poza ramy dostępnego blatu. Nie mówimy tu tylko o powierzchni spodu stykającego się z blatem, ale także o jego górnych krawędziach. Ze względów bezpieczeństwa dobrze jest, aby w momencie pośliźnięcia, nasze ciało nie było bezpośrednio narażone na kontakt z ceramiczną powierzchnią.

Dodatkowo, wielkość nablatowej umywalki należy dobrać do planowanej armatury. Jeśli wpust mamy bezpośrednio w jej korpusie bądź jest to bateria podtynkowa, jedynie o czym musimy pamiętać to wysokość baterii. Jeśli armatura ma być przymocowana bezpośrednio do blatu najlepiej zachować kilkucentymetrowy odstęp od ściany i umywalki. Z pewnością łatwiej będzie nam dotrzeć do trudnodostępnych zakamarków podczas sprzątania, a także w razie ewentualnej awarii, nie będziemy zmuszeni demontować ceramiki.

Ładna umywalka nablatowa – model idealny?

O gustach się nie dyskutuje. Każdy z nas ma swoje indywidualne poczucie stylu i smaku. Szukając jednak rozwiązania bezpiecznego, warto wziąć pod uwagę umywalki, które po prostu – wpiszą się w całokształt przestrzeni. W jednych wnętrzach nietuzinkowe formy mogą wyglądać nieestetycznie i krzykliwie, w innych zaś bardzo dostojnie. Jeśli lubimy ultranowoczesny i surowy styl, powinniśmy wziąć pod rozwagę geometryczne kształty i tradycyjnie białą ceramikę. Jeżeli jednak preferujemy mocne akcenty na jasnych tłach – kolorowe umywalki nablatowe będą strzałem w dziesiątkę. Osobom, które dobrze się czują w klasycznych łazienkach z pewnością spodobają się obłe kształty.

Wybierając model idealny, warto kierować się również jego praktycznością. Im głębsza i większa misa, tym mniejszy kłopot ze sprzątaniem. Niskie ranty i niewielkie rozmiary ceramiki niestety nie zapewnią nam odpowiedniej ochrony przed odbijającymi się od dna kropelkami wody. Oczywiście malutka przestrzeń toalety nie pozwoli nam na duże gabaryty, dlatego warto w tym przypadku zadbać o to, by wysokość umywalki była odpowiednio większa.

Kształt misy

O tym, że umywalki nablatowe są obecnie w trendzie wie większość z nas. Jednak nie jest to wynalazek XXI wieku. Można by rzec, że umywalki tego typu towarzyszą nam od zarania dziejów. Swoim designem przywołują nam myśl o misach, w których niegdyś (a nawet i dziś) dokonywano toalety i pielęgnacji. Myśląc o łazience utrzymanej w stylu rustykalnym bądź retro umywalka w kształcie misy staje się istnym „must have” aranżacji.

W parze zawsze raźniej – warto sięgnąć po dwie umywalki

Mając dużą rodzinę bądź sporo miejsca do zagospodarowania, warto wprowadzić do łazienki dwie umywalki. Nie jest powiedziane, że nadają się do tego wyłącznie umywalki wpuszczane w blat. Mogą to być także rozwiązania nablatowe. Oczywiście będą one potrzebowały więcej miejsca. W tym przypadku, mając stosunkowo niewielką przestrzeń, rozsądniej pokusić się o prostokątne kształty. Ceramika będzie dobrze prezentowała się, jeśli zachowamy odstęp między dwoma umywalkami. Para okrągłych mis będzie potrzebowała zdecydowanie więcej miejsca, dlatego dedykowana jest głównie przestrzennym salonom kąpielowym.

Funkcjonalność pod wszystko

Ładna umywalka nablatowa, oprócz doskonałej prezencji, niesie ze sobą także aspekt funkcjonalny. Dzięki temu, że jej korpus umieszczony jest nad blatem zyskujemy dodatkową przestrzeń pod nią. Z łatwością umieścimy tam szafkę, która bez wątpienia pomieści większą ilość rzeczy. Tym samym, chcąc pozostawić to miejsce wolnym – łatwiej dobierzemy estetyczne kolanko, które w niczym nie zakłóci harmonii wnętrza.

Zobacz umywalki nablatowe w naszym sklepie on-online.