lazienka-dla-niepelnosprawnych

28 października 2019, In:

Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych

24 października 2019, In: Artykuły

Posiadasz w rodzinie osobę niepełnosprawną czy może sam jesteś taką osobą? Na pewno wiesz więc, iż zaprojektowanie i wykonanie łazienki dla osoby z niepełnosprawnością jest większym wyznaniem, a wnętrze takie musi być wysoce bezpieczne i funkcjonalne użytkowo. Najczęściej są to osoby starsze, ale oczywiście niekoniecznie, dlatego trzeba wziąć pod uwagę zniesienie wielu barier konstrukcyjnych, z którymi może nie poradzić sobie osoba w podeszłym wieku lub z ograniczeniami ruchowymi. Jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, o czym pamiętać, a czego się wystrzegać? Poniżej krótki poradnik.

Łazienka w pełni komfortowa

Już dawno minęły czasy, gdy łazienki dla niepełnosprawnych wyglądały jak smutne pomieszczenia z placówek medycznych jak np. szpitale. Łazienka projektowana i wyposażana z myślą o takich osobach nie odbiega dziś swoim wyglądem ani na jotę od „zwykłej” łazienki. Wszelkie elementy łazienkowe dla osób z niepełnosprawnościami, a więc specjalne siedziska pod prysznic czy poręcze do podtrzymywania się są dziś projektowane według najnowszych wzorniczych trendów.

Jednym z najbardziej pożądanych elementów łazienki o specjalnych wymaganiach są wyżej wspomniane poręcze, które zdecydowanie ułatwiają poruszanie się osobie niepełnosprawnej. Poręcze takie warto montować jak najbliżej ścian i wybierać takie, które posiadają ergonomiczne kształty – np. zaokrąglenia ze spłaszczeniami – które nie pozwalają na ślizganie się rąk, a co za tym idzie chronią przed upadkami.

Łazienka przystosowana do różnych niepełnosprawności

Mamy różne rodzaje niepełnosprawności, w tym niedowidzenie czy dość mocne problemy ze wzrokiem, ważnym jest więc także, by elementy wyposażenia miały dobrze widoczne kolory, które będą możliwe do dostrzeżenia nawet dla osoby z dość dużymi problemami ze wzrokiem. Przy tym aspekcie dobrze sprawdzają się duże kontrasty – więc mając jasne ściany wybieramy bardziej ciemną kolorystykę poręczy i odwrotnie – przy ciemnym kolorze ścian, wybierzmy np. poręcze białe.

Niepełnosprawność to także wyższe standardy higieniczne – mamy w końcu różne rodzaje niepełnosprawności i bardzo różne wymagania w tym względzie. Trzeba także pamiętać, iż często osoba niepełnosprawna jest zdana sama na siebie, a więc na niej spoczywa także obowiązek dbania o czystość łazienki. Dlatego więc utrzymanie tego wnętrza w dobrym stanie higieny musi być zwyczajnie łatwe. Niezwykle ważne jest więc, by wszelkie elementy wyposażenia wnętrza były jak najbardziej wielkoformatowe i pozbawione łączeń, fug czy wszelkiego rodzaju zakamarków, w którym mogą się rozwijać i zalegać wirusy i grzyby.

Wykonując łazienkę dla osoby niepełnosprawnej trzeba zachować szereg odległości jakie muszą być bezwzględnie zachowane, by korzystanie z tejże łazienki było wygodne. Tak więc miska ustępowa wisieć powinna na wysokości około 450 mm od posadzki. Przy misce wc oraz przy umywalce wisieć powinny poręcze i odpowiednio powinny mieć one około 700 mm i około 600 mm długości.

Bezpieczna i komfortowa kąpiel

Kąpiel osoby niepełnosprawnej to bardzo ważny aspekt aranżacji łazienki i bezsprzecznie sprawdzi się w takim przypadku jedynie prysznic. Prysznic taki, cała część kabiny, musi mieć odpowiednie rozmiary, by swobodnie manewrować w niej nawet wózkiem inwalidzkim, gdy jest taka potrzeba. Dobrze więc, gdy część natryskowa posiada wymiary 1500x 1500 mm.

W przypadku montażu siedziska pod prysznicem, należy zamontować je na wysokości około 50 mm od podłogi i powinno mieć ono głębokość około 45 mm. Kolejna kwestia to umywalka. Górna część umywalki odpowiedniej dla osoby z ograniczeniami ruchowymi nie powinna wisieć wyżej niż 800 mm nad podłogą. Jeżeli z łazienki ma korzystać osoba przemieszczająca się po domu na wózku inwalidzkim, całkowicie rezygnujemy z wszelkich szafek podumywalkowych, ponieważ potrzebna jest przestrzeń w tym miejscu, by swobodnie podjechać do umywalki wózkiem. Przestrzeń taka powinna mieć głębokość minimum 30 mm, by korzystanie z umywalki było komfortowe.

Projektowanie, aranżacji i wykonanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej nie jest rzeczą łatwą, dlatego warto w tym przypadku zdać się na wiedzę i doświadczenie projektantów. Przypominamy, iż w DOMINO wykonujemy dla Państwa bezpłatnie projekty łazienek i chętnie podejmujemy się urządzania także takich, które wymagają specjalnego przeznaczenia.