Łazienka „rodzinna” – o czym warto pamiętać projektując wnętrze dla całej rodziny?

14 grudnia 2022, In: Artykuły

Projektując łazienkę, powinieneś przygotować się na to, że w pewnym momencie życia, będzie ona służyła nie tylko tobie. Łazienka to pomieszczenie, które powinno spełniać potrzeby zarówno dużych, jak i małych. Powinna być funkcjonalna i przede wszystkim bezpieczna. To przestrzeń, w której każdy będzie chciał się odprężyć, zrelaksować i skorzystać z kilku minut w samotności. Łazienka to pomieszczenie intymne i zdecydowanie najczęściej użytkowane w domu. To w niej przygotowujemy się do pracy i szkoły, a wieczorami szukamy odpoczynku. Nie rzadko jest to także miejsce rozmów przez telefon, czy grania i czytania. Jej aranżacja może stwarzać problemy, szczególnie kiedy jedni wolą skorzystać z wanny, a inni wziąć szybki prysznic.

Kompromis – czyli pierwsza zasada aranżacji łazienki dla całej rodziny

To rzecz od której powinniśmy zacząć, gdyż łazienka to pomieszczenie, które powinno spełniać oczekiwania każdego mieszkańca. Jeśli, wahacie się między wanną a prysznicem rozwiązaniem może być na przykład parawan, czy głęboki brodzik. Pomysłem na brak miejsca będzie użycie pakownych i pojemnych szafek, które pomieszczą wszystkie kosmetyki, środki czystości i detergenty. W okolicy umywalki umieść półkę, tak aby ustawić na niej podręczne przedmioty. Dobrym rozwiązaniem będzie także umieszczenie detergentów w takich miejscach, jak zabudowa wanny, czy przestrzeń za kaloryferem. Wykorzystaj każdy wolny kawałek przestrzeni, aby wnętrze było spójne. Będzie to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także ukryjesz wszystkie niebezpieczne przedmioty przed dziećmi.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Kiedy myślimy o tym, aby łazienka spełniała wszelkie standardy powinniśmy zapewnić w niej bezpieczeństwo dla każdego użytkownika. Choć z reguły w pomieszczeniu znajduje się dorosły, w jej wyposażeniu muszą znaleźć się elementy, dbające o bezpieczeństwo najmłodszych. Jednym z takich przedmiotów będzie mata antypoślizgowa. Umieść ją na podłodze, tak aby zminimalizować upadek lub w wannie, aby uniknąć poślizgnięć. Użytkowanie łazienki oraz higienę ułatwią gumowe nakładki na nóżki, wannę lub stołeczek. W łazience, z której korzystają dzieci, warto zastosować baterię z termostatem. Zagwarantuje ona łatwiejsze i szybsze ustawienie temperatury, a niektóre modele posiadają także blokadę wypłynięcia zbyt gorącej wody, co zminimalizuje ryzyko poparzeń.

Pamiętaj o odpowiedniej wysokości

Zazwyczaj takie elementy wyposażenia, jak umywalka sa dostosowane do wzrostu osoby dorosłej. Dlatego, trzeba zadbać o zakup akcesoriów, dzięki którym dziecko bez problemu do nich sięgnie. Niezbędne okażą się stołki z powierzchnią antypoślizgową, na których dziecko z pewnością się nie poślizgnie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka umywalkę wybrać, lepiej zdecydować się na tą podpieraną nogą bądź szafkową, bez obaw będzie można się na niej wesprzeć. Takie rozwiązanie pozwoli wyeliminować ryzyko zarówno dla dziecka, jak i samej umywalki. Pamiętaj także o umieszczenie wieszaka na odpowiedniej wysokości, tak aby dziecko bez problemu mogło sięgnąć po swój ulubiony ręczniczek.

O czym trzeba pamiętać?

Łazienka to pomieszczenie, które powinno być zawsze ciepłe. Ta kwestia jest istotna szczególnie kiedy w domu są dzieci. Same grzejniki żeberkowe mogą nie wystarczyć i w tej sytuacji warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe. Warto umieścić grzejniki drabinkowe, które posłużą nie tylko jako wieszak, ale skutecznie i szybko wysuszą bieliznę i drobną odzież.

Kiedy dzieci zaczynają korzystać z sedesu, warto zaopatrzyć się w nakładkę zmniejszającą otwór. Najlepiej sprawdzi się ta z uchwytami, aby dziecko nie traciło równowagi. Zapewni Ci to spokój a najmniejszym komfort użytkowania.

Pamiętaj o dobrym oświetleniu, dzięki czemu korzystanie z łazienki będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Z reguły jest to małe pomieszczenie, lecz użycie w nim kilku źródeł światła będzie doskonałym pomysłem. Najczęściej są to pokoje bez okien, dlatego ważna jest odpowiednia wentylacja, która pozwoli na dobre samopoczucie oraz sterylność pomieszczenia.

Jaki kolor ścian wybrać?

W tym przypadku konieczne będzie użycie farby wodoodpornej, najlepiej wybrać jasne kolory, które rozświetlą przestrzeń. Dobrą alternatywa będą także płytki łazienkowe, które będą proste w utrzymaniu czystości. Dzięki nim będziesz w stanie stworzyć wyjątkowe wnętrze, które całkowicie odmieni wyobrażenie o standardowej łazience.

Łazienkę możesz zaaranżować na wiele sposobów. Każdy styl z pewnością odnajdzie się w tych czterech ścianach i wprowadzi ciepło do Twojego domu. Pamiętaj o tym, żeby podczas aranżacji skupić się na wszystkich wyżej wymienionych elementach, tak aby zaaranżowana przestrzeń pozwoliła Ci się odprężyć i zrelaksować.