Wanna wolnostojąca

Łazienka w klimacie pokoju-jak zaaranżować pokój łazienkowy?

7 czerwca 2021, In: Artykuły

Już od dawna żyjemy w przekonaniu, że łazienka pełni funkcje pomieszczenia, otulającego nas prywatnością. To miejsce, w którym nie tylko możemy wziąć prysznic, ale także naładować baterię po ciężkim dniu, czy odreagować złą energię. Celem łazienki jest również funkcjonalność, łazienka powinna być wygodna dla wszystkich użytkowników. Coraz częściej w aranżacji tych pomieszczeń zaczęto umieszczać elementy o znaczeniu sentymentalnym. Pokój kąpielowy nie różni się od łazienki wcale powierzchnią, a jedynie podejściem do zagospodarowania. Jak bowiem urządzić to pomieszczenie, aby zamienić klasyczną przestrzeń w pokój wypoczynkowy?

Jaka wielkość będzie najlepsza?

Pokój kąpielowy to pomieszczenie, które potrzebuje przestrzeni, nie koniecznie dużej, ale umożliwiające swobodne poruszanie. Musimy wziąć pod uwagę, aby całe wyposażenie było rozstawione w taki sposób, by ich ilość nie przytłoczyła tych, którzy z niej korzystają. Taka aranżacja idealnie sprawdzi się na dużych przestrzeniach, co prawda można pokusić się o jej zastosowanie w małych czy średnich wielkościach, ale może to nie spełnić naszych oczekiwań. Na takiej powierzchni, z pomieszczenia powinna swobodnie korzystać dwójka osób.

Korzystanie z armatury powinno być jednocześnie funkcjonalne, ale i wygodne, a wszystkie elementy rozstawione w odpowiedniej odległości. Jeżeli przestrzeń na pokój łazienkowy mamy naprawdę sporą, nie usiłujmy urządzać jej na siłę. Bieganie z kąta do kąta, podczas codziennej pielęgnacji, nie jest tym czego od takiego pomieszczenia oczekujemy. W takim wypadku warto część poświęcić na kącik kąpielowy, a drugą na część wypoczynkową.

Jak zaaranżować pomieszczenie?

Alternatywą dla naprawdę sporych pomieszczeń, jest częściowe podzielenie naszej przestrzeni. W jednej części odgrodzonej półścianką lub ścianą można umieścić wszystkie meble, szafki i elementy codziennego użytku. W drugiej natomiast postawić urządzenia niezbędne do wypoczynku.

Ułatwi nam to nie tylko aranżację, ale również kontrolę nad całym pomieszczeniem. W części wypoczynkowej może znaleźć się rowerek treningowy, czy mata do jogi. Niektórzy decydują się też na montaż podwieszanego telewizora.

Okna w pokoju łazienkowym- czy są konieczne?

Okna to elementy znacznie ożywiające pomieszczenia w naszym domu. To przez nie wpada najwięcej naturalnego światła i ciepła. Dlatego też umieszczenie ich w pokoju łazienkowym to znakomity pomysł. Światło dzienne ułatwi nam wykonywanie podstawowych czynności, jak make up, golenie się czy układanie fryzur. Na dodatek, dzięki nim w pomieszczeniu będzie można postawić wiele żywych kwiatów. Okno wpłynie również na jakość oraz komfort odczuwany podczas wypoczynku, szczególnie jeśli będzie ono naprawdę spore.

W większych domach wiele osób decyduje się również na połączenie pokoju łazienkowego z tarasem lub balkonem. Podczas letnich dni można na przemian korzystać ze słońca, a następnie zażywać wodnych kąpieli. Oczywiście żadne z tych elementów nie powinno znajdować się bezpośrednio przed domem sąsiada, gdyż z poczucia komfortu będzie ono ciągle zasłonięte.

Wyposażenie pokoju kąpielowego

Żeby z salonu kąpielowego można korzystać z przyjemnością, warto zadbać o jego odpowiednie wyposażenie. Musi ono nie tylko komponować się z wystrojem, ale także zachęcać nas do spędzania w nim wolnego czasu. Pierwszym i niezbędnym elementem musi być więc wanna. Doskonałym wyborem będzie ta wolnostojąca, charakteryzująca się luksusem, a jednocześnie lekkością. Najlepiej ustawić ją w centralnym punkcie, kąpielowej części pomieszczenia. To wokół niej toczy się całe życie i tworzy się charakter salonu.

Dobrym pomysłem, który ułatwi codziennie czynności, będzie wstawienie toaletki. Makijaż będzie się wykonywało zdecydowanie wygodniej, a to właśnie na tym nam zależy. Pokój kąpielowy to miejsce, w którym mamy się zrelaksować i wypocząć. Na przeszkodzie nie stoi więc nic, co uniemożliwi nam wypicie w nim ciepłej herbaty czy kawy. W części wypoczynkowej można więc swobodnie ustawić wygodny fotel czy sofę. Jeśli już zdecydujemy się na te elementy, należy pamiętać o niewielkim stoliku, który zapewni nam praktyczność.

Salon kąpielowy w domu

Podsumowując, wielu z nas uważa, że zorganizowanie pokoju kąpielowego w swoim domu jest niemożliwe. Chociażby ze względu na niewielkie powierzchnie pomieszczenia. Prawda jest taka, że niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu, czy mieszkaniu stworzenie domowego SPA, nie jest problemem. Nieprawdą jest, że wielkość posiadanej powierzchni nie ma znaczenia, od niej głównie zależą nasze możliwości, jednakże nawet najmniejsze lokum można ulepszyć.

Najważniejsze jest znalezienie rozwiązań, które okażą się ciekawe i kompatybilne z posiadaną przestrzenią. Dobranie mebli zwiększających optycznie powierzchnie bądź elementów, które ją rozświetlą. Możliwości jest wiele, warto więc zajrzeć do Internetu i poszukać inspiracji. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, która odpowiednio nakierowana, pozwoli stworzyć przyjemną i relaksującą przestrzeń.