Lustra w mieszkaniu – gdzie najlepiej je zawiesić?

22 kwietnia 2022, In: Artykuły

Lustra to elementy wyposażenia wnętrz, które zyskały ostatnio na dużej popularności. Ich rola jest zarówno dekoracyjna jak i praktyczna. Za pomocą luster i odpowiedniego ich rozmieszczenia, można odmienić wizerunek danej przestrzeni, nadać jej świeżości, a nawet optycznie ją powiększyć. Jakie lustra będą modne i jak dobrze wkomponować je w przestrzeń?

Lustro tylko w łazience i w przedpokoju?

Zdecydowanie nie. Choć to właśnie w przedpokojach i w łazienkach najczęściej wieszamy lustra, dziś z powodzeniem można je zawiesić także w salonie czy w sypialni. Podobnie jak ścienne plakaty, obrazy czy grafiki, tak i lustra spełniać mogą w tych wnętrzach swoją dekoracyjną rolę. Najważniejszym jest, by dobrać dany styl lustra do przestrzeni w jakiej ma być ono zawieszone. Wybierając lustro do salonu zwracamy więc uwagę na jego kształt, wygląd ramy czy wielkość – wszystko powinno dobrze komponować się z aranżacją, według której urządzony jest salon. Stylistyka luster jest dziś przeróżna – od form minimalistycznych, przez rustykalne, postarzane ramy, aż po zdobione i błyszczące lustra w stylu glamour. Dlatego też każdy ma możliwość doboru dodatku jakim jest lustro do własnego wnętrza.

Lustra w sypialni lub w salonie możemy też wieszać ze względów praktycznych. Sprawdzą się one zwłaszcza w niedużych oraz w słabo oświetlonych wnętrzach. Jeśli więc masz mały salon lub sypialnię, a dodatkowo ich ekspozycja jest północna, możesz optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń wieszając lustro na ścianie. By ciemny spokój był jaśniejszy, powieś spore lustro naprzeciwko okna. Lustro świetnie prezentować będzie się nad komodą w salonie lub w sypialni, a także nad sofą, nad kominkiem lub nad stołem jadalnianym. Warto zawiesić je tak, by odbijało coś, na co miło jest popatrzeć – ogród lub park za oknem, a może rodzinne pamiątki z podróży umieszczone na przeciwległej ścianie.

O tym jak wieszać lustra mówi także starożytna praktyka planowania przestrzeni jaką jest feng shui. Zgodnie z założeniami tejże praktyki, lustra wieszamy tak, by odbijały to co piękne, dobre i pożądane. Lustro zawieszone w salonie dodaje temu pomieszczeniu dobrej energii. Wieszając lustro w sypialni trzeba uważać, by nie odbijało ono śpiących w niej osób – może to zakłócać sen, powodować bezsenność, a nawet ból głowy. By zachować harmonię pomieszczenia, lustro musi być zawieszone tak, by móc swobodnie się w nim przejrzeć.

Lustro w łazience

Łazienka to wnętrze, w którym lustro odgrywa bardzo znaczącą rolę. Jest tutaj elementem wyposażenia o bardzo praktycznym charakterze, ale także dekoruje przestrzeń. Lustra, zwłaszcza te duże, są bardzo pożądane w niewielkich łazienkach. W łazience o małym metrażu można śmiało pokusić się o lustro ścienne, nawet w rozmiarze XXL. Tego typu tafla lustra sprawi, iż wnętrze wyda się dwa razy większe, a to dzięki iluzji podwójnej przestrzeni.

Wybierając lustro do łazienki warto postawić na egzemplarz podświetlany – to bardzo ułatwia chociażby wykonywanie makijażu. Lustro podświetlanie ledowo to także dobre rozwiązanie dla panów, którzy mogą się w przy nim precyzyjnie ogolić.  Bardzo wygodne są również lustra wysuwane – prosty stelaż i wysięgnik pozwolą przysunąć zwierciadło znad umywalki i precyzyjnie wykonać makijaż czy włożyć szkła kontaktowe. Takie wysuwane lustra będą świetnym uzupełnieniem lustra „głównego”. Coraz bardziej popularnymi są także lustra, które nie zaparowują. Jest to możliwe dzięki grzałce umieszczonej w ich konstrukcji. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala raz na zawsze pożegnać się z mało estetycznymi smugami oraz zaciekami na tafli lustra.

Gdzie nie wieszać luster?

Istnieją takie miejsca w mieszkaniu, gdzie lustro jest zbyteczne, a jego wieszanie jest nawet niewskazane. Jednym z takich miejsc jest przestrzeń nad biurkiem. Wieszając nad nim lustro robimy spory błąd, ponieważ własne odbicie lub każdy ruch odbijający się w lustrze nie pomaga w skupieniu się i w pracy. Wspomniana już praktyka feng shui mówi także o tym, by luster nie wieszać naprzeciwko drzwi wejściowych – mogłoby to spowodować ucieczkę szczęścia z domu. Ale lustro według zasad feng shui może także pomnażać dobrobyt, zwłaszcza, gdy zawiesi się je w jadalni tak, by odbijało suto zastawiony stół.

Niezbyt korzystnym pomysłem jest także umieszczanie lustra w kuchni, a więc w przestrzeni, gdzie może ono zaparowywać lub być narażone na liczne zachlapania.

Jeśli marzysz o wyjątkowym lustrze i jesteś na etapie aranżowania swojego domu, zapraszamy do salonów Domino. Nasi projektanci z chęcią podpowiedzą jakie lustro dobrać do danego wnętrza, by spełniało dobrze swoją rolę dekoracyjną jak i praktyczną.