Minimalizm w pokoju dziecka

31 stycznia 2023, In: Artykuły

Minimalizm i dziecko – czy to w ogóle możliwe? Dziecięce pokoje kojarzą nam się przecież z feerią barw, wieloma zabawkami, dekoracjami. Czy minimalizm jako styl aranżacji może być dla dziecka czymś dobrym? Zastanowimy się czy warto urządzić kilkulatkowi pokój w stylu minimalistycznym i jak się za to zabrać.

Minimalizm, czyli mniej znaczy więcej

W czasach, gdy jesteśmy mocno przebodźcowani oraz nasyceni przedmiotami, dobrami i informacjami, zdajemy się tęsknić za prostotą i oszczędnością wyrazu. Z tęsknoty tej wyrósł minimalizm jako styl aranżacji wnętrz. Obok stylu skandynawskiego jest to najbardziej popularny sposób na urządzenie domu czy mieszkania, zwłaszcza, jeśli nie posiadamy dużego metrażu. Minimalizm to ponadczasowość, subtelność i elegancja. Przy odrobinie zapału i pomysłowości możemy urządzić w jego duchu także przestrzeń dla kilkulatka.

To czego nam potrzeba w dzisiejszych czasach to spokój oraz harmonia. Z tego właśnie wyrasta styl minimalistyczny, który ma całkiem dużo wspólnego z japońską filozofią zen. Chcemy mieszkać i żyć minimalistycznie, a więc nowocześnie, harmonijnie i w sposób jak najbardziej przewidywalny oraz uporządkowany.

Minimalizm jako styl aranżacyjny ma kilka swoich założeń. Wśród nich wyróżnimy z pewnością ponadczasowe i proste formy, dobrej jakości materiały, jasną kolorystykę, przestronność, nienachalną dekoracyjność. Minimalistyczne może być dosłownie każde wnętrze – od przedpokoju, przez kuchnię, salon, na pokoju dziecięcym kończąc. To styl, który pokochają ci, którzy dążą do ograniczenia dóbr materialnych wokół siebie, profesjonaliści i osoby ceniące sobie porządek i ład.

Minimalizm zakłada, iż we wnętrzach znajduje się jedynie to, co niezbędne, a wszystko ma być funkcjonalne i pozwalające mieszkać komfortowo. Ograniczamy paletę barw, nie gromadzimy wielu wzorów w jednym wnętrzu. Odejmujemy tyle, ile możemy – nie ma tu miejsca na zbyteczne gadżety, dekoracje i drobne elementy wyposażenia. Ważny jest efekt dużej, jasnej przestrzeni, w której dominują proste, geometryczne formy, delikatne linie oraz bryły. We wnętrzu ma panować porządek, nie może zabraknąć także nowoczesnych materiałów – warto postawić na drewno, beton, ekologiczne skóry, stal, szkło.

Minimalizm zamiast przepychu

Pokoje dziecięce wciąż kojarzą nam się z żywą kolorystyką, piętrzącymi się zabawkami i dekoracjami, pstrokacizną i często…kiczem. Ale nie musi tak być – w pokoju dziecka także można postawić na minimalizm. To nie tylko sposób na urządzenie dziecku przestrzeni, ale i dobra metoda na uczenie go porządku oraz umiarkowania w kwestii gromadzenia rzeczy materialnych, często bardzo zbytecznych.

Sporą zaletą minimalistycznego pokoju dziecięcego jest również fakt, iż to ponadczasowe, bardzo uniwersalne wnętrze. Nie ma tu żywego różu, wściekłych żółci czy niebieskiego – minimalistyczne wnętrze określić można jako wnętrze basic, które śmiało może „dorastać” wraz z dzieckiem. Gdy dziecko rośnie zmieniamy tylko niektóre elementy wyposażenia, bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu i całkowitej zmiany aranżacji.

Przez przyglądanie się i obcowanie na co dzień z ciekawym, harmonijnym designem dziecko uczy się wyczucia estetyki, widzi jakie materiały są pożądane, a wysokojakościowe produkty i wykończenia stają się dla niego czymś oczywistym. To ma bezpośrednie przełożenie na przyszłościowe podejście dziecka do designu, ale i do rzeczy jako takich. To nauka od najmłodszych lat, że „mniej znaczy więcej”. Dziecko uczy się przez obserwację i przez naśladownictwo. Pokaż mu za pomocą minimalistycznej aranżacji, iż w życiu nie potrzeba nam zbytków i rzeczy niepraktycznych. W końcu – wnętrza minimalistyczne są wręcz wskazane dla dzieci cierpiących na wszelkie alergie, gdyż są to wnętrza pełne ładu, które łatwo uporządkować i gdzie można znacznie ograniczyć gromadzenie się kurzu i innych alergenów. Minimalistyczna przestrzeń to przestrzeń dobrego samopoczucia.

Zasady minimalizmu w pokoju dziecka

Wyposażenie wnętrza to przede wszystkim meble. Jeśli chcesz, by pokój Twojej pociechy był minimalistyczny, oszczędny w formie, ogranicz liczbę mebli do minimum. Kilkuletniemu dziecku wystarczy łóżko, szafa, komoda lub regał i stolik – reszta jest zbyteczna. Zadbaj o to, by meble miały jak najprostszą formę oraz jasną kolorystykę. Idealne będzie lite drewno, które posłuży wiele lat. Dobrej jakości meble posłużą kilkulatkowi nawet do czasów nastoletnich.

Dzieci kochają przestrzeń – nie ograniczaj jej! Wnętrza minimalistyczne to wnętrza pełne wolnej przestrzeni, a ta idealnie służy radosnej, niczym nieskrępowanej zabawie. Nie zagracaj pokoju dziecka. Nawet niewielki metraż można urządzić oszczędnie i przestrzennie. Daj poczuć dziecku swobodę, nie dekoruj mu przestrzeni masą niepotrzebnych bibelotów i innych zbędnych przedmiotów.

Ważna rolę dla stylu minimalistycznego odgrywają kolory. Zerwij z cukierkowymi, tandetnymi różami, niebieskościami i tym podobną, kiczowatą paletą barw. Postaw raczej na odcienie neutralne i gustowne jak jasne odcienie drewna, biel, beże, ewentualnie łagodne pastele. To odcienie bardzo uniwersalne, które także sprawdzą się w pokojach, w których mieszka rodzeństwo – brat i siostra. Takie kolory sprzyjają skupieniu jak i zabawie, koją i nastrajają dzieci pozytywnie.

Stymuluj dziecięcą wyobraźnię

Minimalistyczny pokój to nie pokój nijaki i niepozwalający rozwijać dziecięcej wyobraźni! W tym celu wybieraj dobrej klasy, ciekawe dekoracje, lecz nie nadużywaj ich. To może być ciekawa lampa w formie księżyca, naklejki na ścianę przedstawiające zwierzęta na safari, ciekawe poduszki z motywami postaci z bajek, dywan w kształcie tęczy i zabawki wykonane z przyjaznych środowisku, dobrych materiałów. Ulubione zabawki swojej pociechy przechowuj w pojemnikach na zabawki w postaci np. wiklinowych koszy lub skrzyń. Ucz dziecko, żeby po każdej zabawie porządkować własną przestrzeń.