Kabiny prysznicowe

Na co zwrócić uwagę wybierając kabinę prysznicową?

28 października 2019, In: Artykuły

Kabiny prysznicowe to dziś w przeważającej liczbie przypadków prawdziwy majstersztyk minimalizmu, klasy i funkcjonalności. Najczęściej wybieramy obecnie kabiny typu walk in, czyli takie, do których wchodzi się z poziomu podłogi. Nie mają one brodzika, a od reszty łazienki odgradza je jedynie tafla eleganckiego szkła. Kabiny takie optycznie powiększają łazienkę, która wydaje się od razu przestrzenna i niezagracona. To idealny typ kabin zwłaszcza dla dzieci oraz dla osób w starszym wieku czy z niepełnosprawnościami, gdyż wejście do nich nie jest niczym ograniczone. A na co zwrócić uwagę zanim zaczniemy wybierać i instalować kabinę prysznicową w swojej łazience?

Kryteria wyboru kabiny prysznicowej

Możemy założyć, iż idealna kabina do łazienki będzie spełniała kryteria takie jak – będzie zajmowała niedużo miejsca, korzystanie z niej będzie łatwe i funkcjonalne, łatwo będzie utrzymać ją w czystości. W salonach wyposażenia łazienek możemy spotkać różne rodzaje kabin: kabiny narożne, kabiny wolnostojące, kabiny trójścienne, kabiny typu walk in.

Kabiny narożne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są w rogu łazienki. Najczęściej wyposażone są one w brodzik. To wciąż najpopularniejszy rodzaj kabin prysznicowych w naszych domach. Z pewnością dużą zaletą kabin narożnych jest mała przestrzeń jaką zajmują, są więc polecane do niewielkich łazienek.

Co z kabiną prysznicową wolnostojącą?

Kabina prysznicowa wolnostojąca wymaga z kolei więcej przestrzeni, dlatego zalecana jest do dużych łazienek w typie salonów kąpielowych. Najczęściej kabiny takie posiadają okrągły kształt i są dosyć drogie. To sposób na prysznic, który ma być bardzo efektowną dekoracyjnie częścią łazienki.

Kabina trójścienna to kabina, która przylega jedynie do jednej ściany. Pozwala to na zaaranżowanie jej na wiele sposobów, jednak nadaje się ona najczęściej do średnich lub dużych łazienek.

Kabinę typu walk in opisaliśmy już pokrótce na wstępie tego artykułu. To najbardziej minimalistyczna forma kabiny, idealna do nowoczesnych wnętrz. By kabinę taką jeszcze bardziej uatrakcyjnić, montuje się w niej czasem panel prysznicowy wyposażony w radio czy dysze z hydromasażem.

Do niedużych łazienek wybierzmy kabinę prysznicową typu walk in lub narożną. Ważnym jest, by kabina w małej łazience miała przesuwne drzwi, które nie zajmują przestrzeni. Drzwi otwierające się do wewnątrz lub na zewnątrz kabiny zostawmy jako ciekawy element dużej, przestronnej łazienki.

Wybierając kabinę prysznicową warto ocenić, czy będzie ona trudna do utrzymania jej w czystości czy nie będzie z tym najmniejszego problemu. Minimalistyczne kabiny bez brodzika są najprostsze w czyszczeniu, choć trzeba o nieregularnie dbać, by na tafli szkła nie zalegały nieestetyczne zacieki z mydła czy wody. Kabiny z brodzikami czy z różnego rodzaju uchwytami będą wymagały więcej wysiłku włożonego w ich mycie. Dostępne obecnie na rynku profile dają nam możliwość bardzo estetycznego montażu, który ukryje wszelkie śruby, wkręty czy łączniki. To także wpływa na późniejszą łatwość czyszczenia takowej kabiny. Ważne są także uszczelki – zwróćmy uwagę na ich rodzaj. Szczególnie polecane są te wykonane z elastomerów. Nie kruszą się, nie zmieniają barwy i są odporne na zanieczyszczenia.

Łatwy montaż kabin w prawie każdej łazience

Istotną kwestią jest łatwość montażu kabiny prysznicowej – nie tylko dlatego, żeby było prosto i aby się „nie narobić”, ale także, dlatego, by w przypadku skomplikowanego sposobu montażu nie powstały jakieś nieszczelności czy inne problemy z późniejszym użytkowaniem kabiny. Poprawnie przeprowadzony montaż ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w długoterminowej perspektywie, a przecież kabina ma nam służyć minimum kilka lat. Poprawny i prosty montaż to gwarancja dobrego doszczelnienia kabiny, które niweluje do zera przeciekanie wody.

Ważna specyfikacja

Jak w przypadku każdego asortymentu, na rynku znajdziemy kabiny o lepszej i gorszej jakości – całkiem dobre jak i bardzo kiepskie. Dlatego kupując kabinę zawsze sprawdzajmy specyfikację. Na pierwszym miejscu sprawdzić należy szkło, z jakiego wykonana jest kabina. Najlepsze będzie szkło hartowane o grubości minimum 5 milimetrów. To ważne chociażby ze względu na bezpieczeństwo – takie szkło jest bezpieczne podczas użytkowania kabiny. Bądźmy na to czuli, zwłaszcza gdy z prysznica korzystać mają dzieci.

Jeżeli nie chcemy mieć problemów z rdzewieniem i zaśniedzeniem, wybierzmy kabinę, której profile wykonane są z aluminium. Aluminium jest odporny na powyższe reakcje i wygląda bardzo estetycznie. Kabina powinna być także pokryta powierzchnią ochronną, która będzie chronić szkło chociażby przed działaniem środków chemicznych stosowanych do jej mycia. Powłoka ochronna ma najczęściej właściwości hydrofobowe, a więc woda będzie spływać po kabinie usuwając z niej wszelki brud. Wybierając kabinę do swojej łazienki weź także pod uwagę, czy jej części wymienne są łatwo dostępne – usterka może zdarzyć się zawsze.