Najlepsze rozwiązania do wąskiej kuchni… Sprawdź!

26 marca 2023, In: Artykuły

Budując obecnie nowe domy, kuchnie są w nich najczęściej bardzo przestronne, często połączone w wygodny sposób z salonem. Niestety stare budownictwo, zwłaszcza wielorodzinne (bloki) nie zawsze oferuje tak duże przestrzenie. Wąskie kuchnie to nieraz utrapienie, zwłaszcza, jeśli chcesz je zaaranżować i funkcjonalnie i stylowo. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych i istnieje całkiem sporo sposobów na to jak praktycznie urządzić kuchnię o małym metrażu i podłużnym kształcie. Podpowiemy Wam kilka z najlepszych rozwiązań.

Trzy patenty na wąską kuchnię

Wąska kuchnia to wyzwanie. Jednakże istnieją patenty na to, by urządzić tego typu wnętrze funkcjonalnie i zarazem gustownie. Najważniejszą kwestią jest oczywiście przemyślenie tego jak będą rozlokowane meble i sprzęty w tego typu wąskim wnętrzu. W wąskiej kuchni możemy to zrobić na trzy sposoby:

  1. meble i sprzęty rozmieszczone w kształt litery L – czyli szafki wzdłuż jednej z dłuższych i wzdłuż jednej z krótszych ścian,
  2. meble i sprzęty ulokowane po jednej stronie ściany – można to zrobić, jeśli kuchnia jest odpowiednio długa i wszystko w niej zmieści się na jednej ścianie; to sporo zaoszczędzonego miejsca, które można wykorzystać na swobodne poruszanie się po kuchni lub ustawienie stołu,
  3. meble i sprzęty ustawione w literę U – takie ustawienie wymaga, by kuchnia była odpowiednio szersza, by móc w miarę swobodnie poruszać się pomiędzy blatami po jednej i drugiej stronie.

To propozycje możliwych ustawień, jest to także pierwszy krok, jaki trzeba przemyśleć biorąc się za urządzanie kuchennej przestrzeni. Najważniejszym jest, by posiadając wąską kuchnie nie zabudować jej szafkami od dołu do góry. Taka aranżacja całkowicie przytłoczyłaby przestrzeń, która stałaby się i niefunkcjonalna i mało estetyczna.

 Mając wąską kuchnie, ważnym jest dobry projekt. Warto zwrócić się o pomoc do specjalisty- architekta (w Domino służymy pomocą w tym zakresie). Projekt wykonany przez architekta to sposób na uniknięcie błędów, które mogłyby sprawić, że kuchnia będzie niepraktyczna lub kosztowna w kwestii poprawek. Mając wąską kuchnię warto także dobrze przemyśleć kwestię drzwi do tego pomieszczenia. By zaoszczędzić i tak małą już ilość miejsca, dobrze będzie zdecydować się na drzwi przesuwne lub harmonijkowe.

Jak optycznie powiększyć wąską kuchnię?

Praktyczne rozstawienie mebli i sprzetów to jedno, a druga ważna kwestia to optyczne powiększenie niedużej przestrzeni. W temacie optycznego powiększenia przestrzeni ważną rolę odgrywają kolory. Wąska kuchnia w bloku aż prosi się o jasną kolorystykę. Na szczęście obecne trendy kolorystyczne to odcienie bieli, beżów, jasnych kolorów ziemi. Świetnie sprawdzi się także jasna szarość, np. w połaączeniu z drewnianymi blatami. Wymieniona kolorystyka jest bardzo uniwersalna i ponadczasowa, więc jasna kuchnia będzie się idealnie prezentowała przez długie lata. Jeśli jednak chcesz wkomponować w przestrzeń ciemniejsze kolory – np. modny antracyt czy granat, zrób to w umiarkowanym zakresie, a ciemna kolorystyka niech znajdzie swoje miejsce w dolnej części kuchni.

Ważne są także wszelkie powierzchnie, które będą odbijać światło – powinny być nie tylko jasne, ale i gładkie, najlepiej lakierowane. Można sobie pozwolić na półmat lub mat, ale niech będą to chociaż jasne powierzchnie w takim przypadku. Dobrym wyborem będą wiszące szafki z przeszkleniami, które świetnie odbiją w sobie światło dzienne jak i sztuczne.

Wąska kuchnia – postaw na minimalizm

Oczywiście wąską kuchnię można urządzić według każdego stylu aranżacyjnego, jednak metraż wymagać tu będzie minimalistycznego, okrojonego podejścia. Niezależnie jaki styl aranżacyjny wybierzesz (klasyczny, industrialny, glamour, etc.) staraj się, by cała kuchnia była zabudowana. Zabudowane szafki jak i sprzęty jak lodówka czy zmywarka sprawiają, iż wszystko wygląda harmonijnie, lekko i spójnie. To bardzo istotne, ponieważ niedużą przestrzeń bardzo łatwo jest „przeładować” i sprawić, że będzie się ona prezentowała estetycznie ciasno.

Urządzając niedużą, wąską kuchnie dobrze sprawdzą się także praktyczne dodatki oraz akcesoria. To o czym mowa to wszelkie relingi, haczyki, magnetyczne listwy i inne tego typu elementy, które są świetne by pomiędzy dolnymi, a górnymi szafkami przechowywać łyżki typu chochle, noże, doniczki z ziołami i inne przybory kuchenne. To dobry sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i tym samym ograniczenie zastawiania podobnymi przyborami półek czy parapetów.

A czy w wąskiej kuchni można postawić stół? Najczęściej jest to niemożliwe lub graniczy z cudem. Na szczęście i na to jest rozwiązanie, a mianowicie rozkładany blat, który przykręca się do ściany.

Jak więc widać jest multum sposobów na to, by nawet najbardziej wąska kuchnia była funkcjonalna i stylowa. Jeśli nie maz pomysłu na to, jak urządzić swoją własną kuchnię, zapraszamy do Domino. U nas znajdziesz wiedzę i możliwość wykonania projektu jak i wszelkie materiały wykończeniowe, które pozwolą Ci niemal niezwłocznie przystąpić do prac remontowych.