oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienki

12 lipca 2019, In: Artykuły

Odpowiednio oświetlona łazienka to duży komfort. Mając dobre światło, perfekcyjnie wykonamy makijaż już ogolimy zarost, ale także zrelaksujemy się w blasku dziennego lub przygaszonego, sztucznego światło – zależnie od upodobań. Łazienka z oknem to rarytas, który nie wszyscy posiadają, jednak i w takiej łazience wymagane jest oświetlenie pomocnicze także za dnia oraz dobre oświetlenie wieczorami. Jakie są sposoby na prawidłowe oświetlenie łazienki i czy jesteśmy skazani jedynie na kinkiety?

Jakie lampy do łazienki?

Łazienki najczęściej kojarzą nam się z kinkietami i oczywiście jest to dobry sposób jej oświetlenia – zwłaszcza przy lustrze – ale nie jedyny możliwy. Coraz częściej montujemy w swoich łazienkach designerskie i rzucające się w oczy lampy sufitowe, które dają dużo światła ogólnego. Producenci dają nam szeroki wybór odpowiedniego oświetlenia, które urzeknie nie tylko wyglądem i funkcjonalnością, ale także pozwoli na montaż na wymaganej wysokości. W salonach możemy kupić lampy o krótszym lub dłuższym mocowaniu. Wybierając lampę do łazienki należy wziąć pod uwagę, czy jest ona dobrze izolowana od wilgoci, to przecież łazienka. Niezależnie od tego czy lampa jest dobrze izolowana, zasada jest taka, by nie montować jej zbyt blisko np. kabiny prysznicowej. Lampa nie powinna być narażona na bezpośrednie skraplanie się na niej pary wodnej.

Lampa sufitowa w łazience

Lampy sufitowe to źródła ogólnego światła, które ma za zadanie równomiernie oświetlić łazienkową przestrzeń. Wśród lamp sufitowych do łazienki najczęściej wybieramy modne lampy wiszące lub plafony łazienkowe. Plafony są idealnym sposobem na oświetlenie łazienki, w której zależy nam na oszczędzeniu miejsca, ale także na ciekawym, minimalistycznym źródle światła, a taką właśnie formę najczęściej posiadają plafony. Myśląc o oświetleniu sufitowym, mamy na myśli także bardzo często tzw. oczka stropowe.

Oczka te to świetny sposób na zrekompensowanie braku światła dziennego w łazience. W bardzo dużym stopniu ułatwiają wykonywanie codziennych czynności higienicznych, a także są dyskretnym, ale i dekoracyjnym źródłem światła. Oczka stropowe dobrze sprawdzają się chociażby jako oświetlenie kabin prysznicowych. Wiele osób wybiera też technologię LED w celu oświetlenia łazienki. To dobre rozwiązanie, gdyż oświetlenie takie jest wysoce odporne na wilgoć, a także dekoracyjne.

Oświetlenie lustra

Poza ogólnym źródłem światła jakim jest oświetlenie sufitowe, potrzebujemy też w łazience oświetlenia funkcyjnego, czyli tego, które montowane jest najczęściej po obu stronach lustra. Głównym zadaniem tego oświetlenia jest dobre i równomierne oświetlenie naszej twarzy, co pomagać ma nam w czynnościach wymagających precyzji – chociażby przy robieniu makijażu.

Do wyboru mamy bardzo efektowne lustra z zamontowanymi żarówkami wpuszczonymi w ramę lub nieśmiertelne kinkiety – dostępne w ogromnej ilości wzorów dostosowanych do stylu łazienki. Dopierając żarówki do kinkietów warto wybierać takie, które emitują jak najbardziej jasne światło. Kinkiety powinny być zamontowane mniej więcej na wysokości oczu osób korzystających z lustra. Ułatwi to wykonywanie szeregu czynności kosmetycznych, zapobiegając powstawaniu cieni na twarzy.

Barwa światła w łazience

Do wyboru mamy żarówki i świetlówki, które emitują barwy światła zimną, neutralną oraz ciepłą. Jaką wybrać do łazienki? Barwa neutralna jest najbardziej zbliżona do barwy jaką posiada światło dzienne. Wybierając światło o neutralnej barwie tworzymy wnętrze, które wygląda bardzo czysto i sterylnie. W chwili, gdy chcemy jednak, by nasza łazienka wyglądała nastrojowo, zdecydujmy się na żarówki dające ciepłą barwę światła. Zimna barwa światła jest rzadkością w łazienkach – dużo lepiej sprawdzi się we wnętrzach, w których wykonujemy jakąś pracę. Wybierając odpowiednią barwę światła, trzeba także zwrócić baczną uwagę na współczynnik oddawania barw i wybrać ten wysoki. Właściwość ta (CRI 80 -90) pozwoli wiarygodnie przedstawić w świetle wygląd naszej twarzy i skóry.