panele winylowe

Panele winylowe – co to takiego i czy warto się skusić?

15 marca 2020, In: Artykuły

Wiosna to czas, w którym zyskujemy pozytywną energię. Jedni wykorzystują ją na przykład na porządki inni zaś, czerpią z niej zdrowie i decydują się na aktywny wypoczynek na powietrzu. Jeszcze inni planują zrealizować swoje najgłębsze marzenia i plany, które związane są z przemianą swoich czterech kątów. Odświeżenie wnętrza to pomysł idealny, zwłaszcza kiedy za oknem towarzyszy nam piękna pogoda. Panele to jedne z najczęściej wymienianych podmiotów w pomieszczeniach. Ich rodzajów jest wiele, ale dziś skupimy się na jednym z nich – czyli panelach winylowych. W artykule znajdziesz najpotrzebniejsze informacje o tym, gdzie można je układać, jak pielęgnować oraz jak przygotować niezbędne podłoże.

Czym są panele winylowe?

Panel winylowy to jeden z rodzajów panela podłogowego, który zbudowany jest z kilku poziomów winylowej warstwy. Stanowi ona główną bazę panela, ozdobioną drobną, winylową warstwą dekoracyjną. Rozmiar tego typu podłoża nie różni się niczym od ich klasycznej wersji, a jego szerokość równa jest szerokości klasycznej drewnianej deski.

Każdy panel układa się analogicznie do drewnianych desek czy tradycyjnego panela, czyli pojedynczo. Zazwyczaj ich grubość jest mała, głównie zależna od producenta i mieści się w granicach od 3 do 7 minimetrów. Niegdyś mogliśmy spotkać się z opiniami, że tego typu panel to linoleum z lat 80-tych, które zostało precyzyjnie docięte. Na szczęście to tylko pogłoski, systemy produkcji tego typu wykończeń wkroczyły na znacznie wyższy poziom, przez co dziś panel winylowy to produkt ekskluzywny i zaprojektowany według najwyższych standardów.

Do jakiego pomieszczenia użyć paneli winylowych?

Mogłoby się wydawać, że panel podłogowy wykorzystywany jest głównie w pomieszczeniach typu salon czy sypialnia. Tam, gdzie jesteśmy w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo i dość długi żywot. W przypadku paneli winylowych odpowiedz jest dość rozbieżna, a panel można wyłożyć praktycznie w każdym kącie naszego domu. Ten rodzaj wykończenia idealnie odwzorowuje drewno, zarówno wizualnie, jak i sensualnie, co możemy dostrzec przechadzając się po nim, gołą stopą.

Trzeba przyznać, że wiele producentów dąży do idealnej struktury, co przynosi całkiem zadowalające efekty. Panele winylowe charakteryzują się również wodoodpornością oraz dźwiękochłonnością, przez co bez żadnych zawahań można je stosować w kuchni a zależnie od producenta również w łazience. Panele mają możliwość przyklejenia do posadzki, dzięki czemu, podczas chodzenia nie wydają żadnych dźwięków.

Grubość panela to granica między 3 mm a 7 mm, co idealnie współgra z ogrzewaniem podłogowym. Ich właściwości są na tyle dobrze przystosowane do tego typu warunków, że pozwala to na wykorzystywanie ich zarówno na zwykłe, jak i ogrzewane posadzki. Bez wątpienia panele winylowe znacznie lepiej niż płytki czy drewno to ciepło przewodzą. Minusem jest fakt, że to działanie ma również swoją drugą stronę i po wyłączeniu ogrzewania będą to ciepło równie szybko oddawać. Nie oznacza to bowiem, że w domu automatycznie robi się zimno, a że ich bariera jest nieco mniejsza. Problem rozwiązuje się poprzez położenie panela na posadzce, która sama w sobie podtrzymuje ciepło.

Konserwacja i podłoże dla paneli winylowych

Niezaprzeczalnym atutem paneli jest również ochronna warstwa, która posiada właściwości plamoodporne i antyścierne. Oczywiście nie oznacza to, że panel można zostawić bez jakiejkolwiek pielęgnacji. O zewnętrzną warstwę jako tą użytkowa musimy dbać, wykonując codzienne czynności pielęgnacyjne.

Nie można stosować żadnych środków wybielających, płynu do naczyń, silnych środków chemicznych a co dziwniejsze nawet płynów do mycia podłóg. Najlepszą decyzją będzie korzystanie ze środków, które rekomenduje sam producent. W innym przypadku nieodpowiednio dobrany preparat, może uszkodzić zewnętrzną warstwę a w późniejszym etapie każdą kolejną.

Co można powiedzieć o przecięciach i zarysowaniach na panelach? Pomimo wszelkich starań, materiał paneli winylowych to pochodna gumy. Dlatego też wszelkiego rodzaju przetarcia, za pomocą, chociażby dziecięcej zabawki, mogą je uszkodzić. Na szczęście nie na długo, gdyż podczas zakupu można zdecydować się na preparat, którego specjalistyczne właściwości zregenerują warstwę ochronną.

Jak układać panele winylowe?

Jeśli chodzi o podłoże tu również mamy sporo plusów, nie musimy martwić się o to, że jest ono nierówne bądź nie do końca gładkie. Po pozbyciu się posadzki wystarczy wylać niewielką, samopoziomującą się warstwę i ułożyć na niej panele. Ale to nie wszystko! Drugim, mogłoby się wydawać, nieco prostszym sposobem jest wylanie cienkiej wylewki na istniejącą już podłogę i to na niej układać nasze panele. Sposób z pewnością jest mniej inwazyjny, niwelujemy bowiem powstawanie kurzu, zaoszczędzamy troszkę pieniążków, a co najważniejsze kosztuje nas to znaczniej mniej wyrzeczeń.

Jeśli panele kładziemy na nowo powstałej budowli, tu warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy i w miarę możliwości je dopilnować. Pamiętajmy, aby warstwa, na której je kładziemy była w miarę równa, bez dołków, zeschniętych materiałów, falowań czy pęknięć, to znacznie ułatwi pracę, ale pozwoli na dłuższe użytkowanie. Po drugie równe poziomy, na przykład pomiędzy pokojami. Warto o tym pamiętać już na początku wykańczania wnętrza, tak aby w późniejszym etapie między jednym pomieszczeniem a drugim nie powstały żadne różnice poziomów.