Płytki jak cegła

27 grudnia 2018, In: Artykuły

Cegła od lat cieszy się uznaniem w aranżacjach wnętrz. Dlaczego? Jest elegancka, nadaje wnętrzu przytulności i charakteru, jest nietuzinkowym sposobem na ozdobę jednej lub kilku ścian. Chętnie wykorzystujemy motywy cegły w niemal każdym pomieszczeniu – od przedpokoi po łazienki. Cegła pasuje zarówno do wnętrz klasycznych jak i industrialnych, jest więc dość uniwersalnym sposobem na ciekawą przestrzeń. Prawdziwa ściana wykonana z cegły to jednak spore koszty i nie całkiem funkcjonalne rozwiązanie. Producenci oferują więc całą gamę imitacji cegły – o strukturze i kolorystyce jaką tylko sobie wymarzysz.

Płytki cegłopodobne – uniwersalne piękno

Płytki cegłopodobne wciąż podbijają nasze serca. Nic bowiem nie dodaje pomieszczeniu takiej przytulności i charakteru jak cegła czy jej imitacja. Kładziemy je zarówno na ściany jak i na kolumny, schody, na elewacje czy murki. Możemy przy jej pomocy osiągnąć klimat loftowy czyli industrialny, ale ma ona także swoje rustykalne oblicze. Wszystko zależy od tego, z czym ją zestawimy i w jakie meble i dodatki ją wkomponujemy. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziemy kilka rodzajów płytek cegłopodobnych. Możemy wybrać płytki wykonane z betonu, z gipsu bądź najlepsze jakościowo – płytki cegłopodobne klinkierowe. Płytki wykonane z gipsu cechują się szybkim montażem, można je swobodnie przycinać, a także malować. Nie ma tu ograniczeń – płytkom gipsowym można nadać każdy kolor. Nie oddają jednak w 100% charakteru cegły. Płytki betonowe są zaś nieporównywalnie cięższe od tych gipsowych, ale są także bardziej odporne oraz twarde. To dobry wybór na ścianę, która narażona jest na zabrudzenia, wilgoć albo wysoką temperaturę. Bardzo dobrze sprawdzą się np. w łazience.

Płytki cegłopodobne klinkierowe – charakterystyka

Jeżeli marzy Ci się imitacja cegły na ścianie, to płytki klinkierowe będą strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Otóż połączone są one z fugą tej samej barwy, a całość prezentuje się dzięki temu estetycznie i spójnie. Ktoś, kto jest laikiem na pewno się nie pozna, czy ma do czynienia z prawdziwą cegłą czy z jej idealną atrapą. Płytki klinkierowe są niezwykle wytrzymałe. Wypalane są z gliny, do której dodany jest piasek wraz z wodą, a ich „skład” jest niezwykle zbliżony do prawdziwej cegły. Płytki te zachowują kolor na wiele lat i nie ulega on zmianie, ponieważ do ich produkcji nie są dodawane żadne sztuczne barwniki. Płytki te charakteryzują się także odpornością na brud oraz na kwasy czy detergenty. Płytki klinkierowe to łatwe w utrzymaniu rozwiązanie, gdyż nie wymagają one ani impregnacji, ani pielęgnacji.

Niektórzy producenci oferują także prawdziwe rarytasy jak płytki wykonane z prawdziwej cegły z rozbiórki – pochodzącej np. z XIX wieku. To świetny sposób na recykling materiału budowlanego jak i na nadanie wnętrzu charakteru i ducha minionej epoki.

Płytki cegłopodobne to jeden z ciekawszych trendów znajdujących zastosowanie w niemal każdym wnętrzu. To także świetny sposób na wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych, które chcemy pokazać. Stanowią idealną obudowę kominków, barków, kolumn, wysp.