Płytki jak marmur

11 stycznia 2019, In: Artykuły

Czy wnętrza kojarzące się z luksusem i przepychem raczej Cię przytłaczają czy jednak powodują szybsze bicie serca? Jeżeli wybrałeś odpowiedź numer dwa, marmur i jego imitacje to sposób na wykończenie wnętrza, który będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Niezwykle elegancji, o niepowtarzalnych wzorach, kojarzący się z drogimi apartamentami i bogactwem. Dziś po płytki imitujące marmur sięgnąć może niemal każdy. Każdy więc ma możliwość urządzić swoje domowe wnętrza w najlepszym guście.

 

Jak nie marmur, to co?

Marmur wykorzystywany jest zarówno w budownictwie jak i np. w rzeźbiarstwie od tysięcy lat. Jest o bardzo cenny kamień (dokładnie jest skałą morficzną przeobrażoną), wytrzymały, ale także kruchy. W naturze spotkać można niemal całą paletę odcieni naturalnego marmuru – od bieli, szarości, różu, po zieleń i czerń. Jeżeli decydujesz się na prawdziwy marmur, bardzo prawdopodobne, iż wybierzesz opcję z dwóch jego najbardziej powszechnych odmian – włoskiego Carrara White czy hiszpańskiego Crema Marfil.

Motyw marmuru stosowany jest obecnie w różnych pomieszczeniach – od przedpokoi, przez kuchnie i salony, po łazienki. To sposób na wykończenie wnętrza w niejednej aranżacji. Oczywiście naturalny marmur osiąga nieraz zaporowe ceny. Na rynku znajdziemy jednak wiele jego imitacji – do wyboru są formaty płytek, odcienie, wzory. Dostępnych jest multum płytek zarówno ściennych jak i podłogowych, które do złudzenia naśladują marmur oraz wykonane są z dbałością o szczegół, są wysoko jakościowe oraz trwałe. Klient ma wybór, czy kupić płytkę imitującą marmur, która będzie matowa czy z połyskiem.

 

Gdzie pasują płytki marmuropodobne?

Jak już pisaliśmy wyżej – płytki marmuropodobne znajdują zastosowanie w niemal każdym wnętrzu domu. I tak, jak wszędzie niemal będzie pasował, tak nie będzie dobrze wyglądał w zestawieniu z nieodpowiednimi dodatkami. Co więc pasuje do „marmuru”? Z pewnością wzory marmurowe świetnie odnajdują się w sąsiedztwie szkła, drewna, złota, mosiądzu, a nawet z innymi kamieniami. Bardzo prestiżowo wygląda, gdy zestawiony jest z bielą, czernią, butelkową zielenią oraz z szarościami. Nie ma nic bardziej eleganckiego niż łazienka cała w „marmurowych” płytach – podłoga plus ściany – uzupełniona o złote akcenty w postaci baterii, ram, uchwytów. Płytki imitujące marmur stosowane we wnętrzach świetnie wpisują się w trend zwany Scandi Chic, czyli łączeniem marmuru ze złotem, srebrem bądź miedzią. To niejako „wyższy”, bardziej elegancki poziom stylu skandynawskiego. Liczy się tu monochromatyczność, prostota, pastelowe dodatki, drewno oraz właśnie marmur.

Płytki imitujące marmur to szlachetny sposób na stworzenie wnętrza klasycznego, zdobnego, ale i minimalistycznego. Co jest ich największym atutem, to brak powtarzalności – możemy być pewni, iż każda płytka będzie nieco inna. To aranżacja, która modna będzie przez lata, zdecydowanie warto więc postawić na imitację marmuru w swoim domu.