Płytki jak parkiet

19 lutego 2019, In: Artykuły

Drewniana podłoga to prestiż dla wnętrza. Podnosi jego wizerunkową wartość, przykuwa wzrok, budzi zachwyt i daje poczucie posiadania prawdziwie eleganckiego wykończenia. Parkiet to podłoga na bardzo długie lata – oczywiście w sytuacji, gdy odpowiednio o niego dbamy pamiętając o zasadach pielęgnacji drewna. A gdyby tak zachować te zalety, ale wykorzystać na podłodze materiał, który nie jest prawdziwym drewnem, lecz idealnie je imituje – czyli płytki ceramiczne jak parkiet? W dobie, gdy drewno jest tak chętnie wykorzystywane w przeróżnych aranżacjach, mamy ogromnie dużo produktów, które świetnie je naśladują, a są przy tym tańsze oraz dużo łatwiejsze w utrzymaniu. Dziś słów kilka o podłogach z płytek imitujących parkiet.

Płytki ceramiczne jako alternatywa dla drewna

Czym więc zastąpić drewno na podłodze? Coraz częściej sięgamy po materiały, które są tańsze, dużo łatwiejsze w układaniu, niewymagające specjalistycznej konserwacji i dbałości. Podłogi drewniane świetnie naśladują drewnopodobne panele laminowane lub płytki ceramiczne. Niemal identyczne są tutaj wzory, faktura oraz rozmiar paneli drewnianych. Na pierwszy rzut oka niemal niemożliwym jest rozpoznanie drewna naturalnego i jego odwzorowania w formie płytki.

Płytki jak parkiet

Ceramika w roli drewna

Przyjrzyjmy się na początek ceramice. Technologie są obecnie tak zaawansowane, iż może ona z powodzeniem naśladować ciepłe drewno, odwzorowywać gatunki jasnego i ciemnego drewna, gatunki rodzime i egzotyczne, imitować sęki oraz słoje. Z płytek ceramicznych można z powodzeniem stworzyć aranżacje w stylu nowoczesnym, rustykalnym, klasycznym, kolonialnym jak i każdym innym. Ten, kto ma prawdziwie duże wymagania i szuka awangardowych rozwiązań, także się nie zawiedzie na tymże produkcie. A to dlatego, iż producenci oferują także płytki naśladujące wyrafinowane pałacowe drewniane posadzki z efektem wysokiego połysku.

Jeżeli szukasz ceramicznych płytek drewnopodobnych do danego stylu wnętrza, radzimy:

  • do wnętrza nowoczesnego wybierz podłogę jasną lub ciemną według uznania, z połyskiem; we wnętrzach takich świetnie wygląda podłoga imitująca bambus nadając mu lekkości i egzotyki,
  • wnętrze rustykalne nabierze charakteru, gdy na podłodze ułożysz płytki strukturalne o nierównomiernej powierzchni; bardzo dobrze będą tu wyglądały wszelkie pęknięcia, rowki czy zarysowania, ale pamiętać trzeba, by wyglądało to rzeczywiście naturalnie,
  • wnętrze klasyczne to przestrzeń, gdzie dobrze wpasują się płytki układane w jodełkę, które podkreślą jego ponadczasowość i dodadzą prestiżu, w takim wnętrzu sprawdzą się też idealnie wszelkie płytki ułożone według wzorów pałacowych posadzek – taka podłoga jest niezwykle ciekawa i pozwala uniknąć monotonii.

 

Jak nie płytki jak parkiet to co?

Również panele laminowane świetnie naśladują prawdziwie drewnianą podłogę. Obecnie jest nawet możliwe, by imitowały odgłos wydawany przez podłogę z litego drewna. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej budowie płyty nośnej zespolonej z podkładem wyciszającym. Jako pierwsi panele zaczęli produkować oraz układać Szwedzi – znani ze swojego zamiłowania do prostych rozwiązań i dobrego wzornictwa. Panele laminowane znane są nam od lat 80. Wykonane są one z osadzonej i ustabilizowanej płyty HDF lub wiórowej oraz pokrycia warstwą dekoracyjną. Panele laminowane cieszą się równie dużą sympatią co podłogi z prawdziwego drewna, a jedną z ich przewag nad podłogą drewnianą jest bardzo konkurencyjna cena. Inne zalety to bez wątpienia walory estetyczne oraz łatwy montaż bez użycia kleju.

Jak wybierać odpowiedni materiał na podłogę?

Wybierając panele do danego pomieszczenia, zawsze trzeba sprawdzić, czy są one odpowiednie właśnie do tego wnętrza pod względem intensywności użytkowania. Przy zakupach paneli sprawdzić zatem należy klasę ścieralności oznaczaną AC oraz cyfrą (im większa cyfra, tym panele nadają się do pomieszczenia intensywniej wykorzystywanego) oraz klasę użyteczności. Panele laminowane wybierane są także dlatego, iż są niekłopotliwe w dbaniu o nie – wystarczy jedynie odkurzanie i zmywanie delikatnie działającym środkiem do paneli – bez potrzeby cyklinowania czy lakierowania jak w przypadku podłogi z drewna. Decydując się na panele laminowane, które mają imitować nam drewnianą podłogę jak najwierniej, nie wybierajmy tych najtańszych. Jedynie optymalna ich cena gwarantuje, że będą one odpowiednio skonstruowane akustycznie i nie będą wydawały nieprzyjemnych stuknięć, co jest cechą paneli. Dobra trwałość i odporność także są możliwe do osiągnięcia jedynie w przypadku produktu o niezaniżonej cenie.