Podłogi laminowane co to

Podłogi laminowane – co to jest?

17 kwietnia 2019, In: Artykuły

Pewnie część z naszych klientów pamięta jeszcze te czasy, gdy wybierając produkty wykończeniowe do mieszkania lub domu rynek oferował nam kilka jedynie opcji, a nasze domy nie różniły się niemal niczym od siebie nawzajem. Dzisiaj sytuacja jest diametralnie inna – patrząc chociażby na rynek podłóg. Pod stopami możemy mieć dosłownie to, czego zapragniemy. Ogranicza nas często tylko wyobraźnia i budżet, gdyż producenci oferują podłogi nawet z najbardziej wyszukanych kamieni lub z rzadkich okazów egzotycznego drewna. Bardzo rozpowszechnionym rodzajem podłogi, który ceni sobie ogromne grono naszych klientów, jest podłoga laminowana. Co to właściwie takiego i jakie ma ona zalety?

 

Podłoga laminowana to panele podłogowe!

Podłoga laminowana to nic innego jak panele podłogowe, które dzięki zaawansowanej technologii osiągnęły przez lata pułap, dzięki któremu niemal nie można ich odróżnić od podłogi z prawdziwego drewna. Panele takie składają się z kilku warstw płyt połączonych ze sobą w procesie zwanym laminacją. Warstwę wewnętrzną paneli stanowi najczęściej płyta wiórowa – płyta HDF. Płyta taka odznacza się dużą gęstością. Na tejże warstwie znajduje się ozdobna część panela, którą tworzy zadrukowany papier. Warstwa ta imitować może kamień, drewno lub jeszcze inny materiał oferowany przez producenta. Warstwa ozdobna jest oczywiście odpowiednio zabezpieczona, a robi się to przy pomocy tlenku glinu, który pokrywa tą warstwę. Tlenek glinu odznacza się twardością na najwyższym poziomie wśród substancji występujących w naturze, dzięki czemu panele laminowane mają żywotność tak długą jak podłogi z naturalnego drewna.

Ceny podłogi laminowanej są różne

Decydując się na podłogę z paneli laminowanych, często myślimy, że ich ceny są dużo niższe niż ceny parkietu lub deski. Tutaj bywa różnie – najwyższej klasy panele potrafią kosztować niemal tyle samo co drewno. Jednak płacąc adekwatną cenę do jakości mamy pewność, iż kupujemy podłogę na lata. Producenci dają gwarancje na swoje podłogi na 25 lat, a nawet dożywotnio! Panele podłogowe laminowane bez wątpienia mają szereg znaczących zalet, które pokrótce opiszemy.

 

Twardość podłogi laminowanej ma znaczenie

Podstawowa właściwość – twardość paneli. Jak już zostało powiedziane, panel laminowany składa się z twardej i trwałej płyty HDF oraz pokryty jest tlenkiem glinu bardzo mocno zabezpieczającym jego powierzchnię. Podczas produkcji panele poddawane są testowi Tabera, który określa klasę ich ścieralności. Na etykietach należy zwracać uwagę na oznaczenia od AC1 do AC6, im wyższa cyfra, tym penele są bardziej odporne na ścieranie. Do domów wystarczą takie, których klasa ścieralności wynosi AC3 lub AC4.

 

Innym istotnym parametrem jest odporność na odkształcenia. Szczególnie zwracać na to należy uwagę podczas zakupu podłogi do kuchni czy do łazienki, kiedy ważne jest, by podłoga nie była podatna na działanie wilgoci. Kuchnia to także pomieszczenie, w którym podłoga narażona jest na zaplamienia, np gorącymi cieczami czy tłuszczem. Panele laminowane są na takie działanie w 100% odporne i łatwo je usuwać przy pomocy czystej wody, ewentualnie wody z dodatkiem łagodnego środka do mycia paneli. Osoby zastanawiające się nad zakupem paneli laminowanych często boją się tego, iż mogą one „stukać”. To rzeczywiście była przez lata duża bolączka paneli podłogowych. Dziś to już przeszłość, aczkolwiek by być tego pewnym, należy wybierać panele ze średniej lub wyższej półki cenowej. Panele laminowane posiadają dodatkowe warstwy wyciszające, zapewniające bardzo dobą izolację akustyczną.

 

Podłoga laminowana łatwa w konserwacji i czyszczeniu

Panele laminowane są czyste i higieniczne. Podłoga taka nie wymaga zaawansowanych metod czyszczenia ani konserwacji, dlatego łatwo utrzymać ją w czystości. Wystarczy codzienne odkurzanie oraz wycieranie podłogi wilgotnym mopem kilka razy w tygodniu. I ostatnia z zalet – pozostawiona na koniec, ale bardzo istotna – łatwy montaż. Panele laminowane są gotową podłogą, niewymagającą cyklinowania lub lakierowania, a z ich ułożeniem poradzić sobie może każdy. Układanie paneli to praca na jeden dzień.