Remont w czasie wakacji

REMONT W LIPCU? SPRAWDŹ DLACZEGO TO DOBRY MOMENT!

17 lipca 2020, In: Artykuły

Nikt z nas nie przepada za remontami, choć czasem mamy szczere pragnienie zmian wokoło siebie. Kiedyś w końcu trzeba ten remont zrobić, a decyzja o jego wykonaniu często pada na miesiące letnie. Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, iż z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na odnawianie swoich wnętrz mieszkalnych, prace te wykonujemy zwłaszcza od czerwca do sierpnia. Czy to dobry czas na robienie mniejszych lub większych remontów? Przekonajmy się!

Okoliczności przemawiające za letnim remontem domu lub mieszkania

Dlaczego warto wziąć za odświeżanie przestrzeni wokół siebie? Oczywiście pierwszym powodem jest to, iż lato to czas urlopowy. Chcąc wyremontować kuchnię, łazienkę czy inne pomieszczenie, pewnie nie odpoczniemy, ale będziemy mieć pełne tydzień lub dwa na poświęcenie się tym czynnościom samodzielnie lub nadzorując ekipę remontową.

Lato i czas urlopowy sprzyja nie tylko nam, ale także naszym domownikom i sąsiadom-  dzieci możemy wysłać na kolonię lub do dziadków na wieś, a remont zaplanować sobie w czasie, gdy nasi sąsiedzi przebywają na wakacjach- w ten sposób i my nikomu nie przeszkadzamy i nikt nie przeszkadza nam. Remont to przecież nic przyjemnego- czasem góry gruzu, tabuny kurzu i wszechobecny hałas. Nasze dzieci oraz sąsiedzi będą nam na pewno wdzięczni za to, że oszczędziliśmy im tych przeżyć.

Okazja do tańszych zakupów

Ale żeby nie było, iż wakacyjnym remontem sprzyjamy jedynie innym. Dla nas też może być coś „ekstra”, a są to np. wszechobecne i dość spore promocje jakie latem oferuje wielu producentów oraz marketów budowlanych. Marketingowcy wiedzą dobrze o tym, iż lato jest prawdziwie gorącym czasem remontowym, a każdy producent i sklep chce zachęcić promocjami do tego, by materiały budowlane i wykończeniowe kupić właśnie u niego- stąd promocje, które sięgają niejednokrotnie nawet -70%.

Wszystkie „za” wakacyjnym remontem

Pierwszym powodem, ku temu, by remont robić zwłaszcza latem są oczywiście sprzyjające warunki atmosferyczne – a więc ciepło. Ładna i słoneczna pogoda pozwala niemal przez cały dzień wietrzyć dom lub mieszkanie, a ma to ogromne znaczenie podczas gdy malujemy ściany, używamy podczas remontu różnych klejów czy rozpuszczalników, potrzebujemy, by wszystko sprawnie schło i nie chcemy przesadnie wdychać szkodliwej chemii. Remont latem jest konieczny, gdy zamierzamy brać się za prace dotyczące np. zewnętrznej elewacji budynku, dachu czy tarasu lub balkonu- trudno sobie wyobrazić wykonywanie tego typu prac w okresie zimna, deszczy i zawieruch.

Lato to najlepszy czas na remonty, które chcemy przeprowadzić jak najszybciej – dni są długie, a prace można zaczynać niemalże bladym świtem i kończyć nawet około godziny 21.

Jakie prace wykończeniowe wykonywać w lipcu?

Naturalnie od razu mamy na myśli odpowiadając na to pytanie wymianę pokrycia dachowego oraz wymianę okien. Lipiec to świetny czas na tego typu prace, gdyż producenci okien i dachówek czy blach często kuszą nas w tym okresie bardzo dużymi zniżkami. Zniżki są jeszcze większe, gdy od razu podczas zakupu materiału wybieramy pomoc ekipy od danego producenta lub z danego sklepu budowlanego- letnia wymiana okien czy dachu może się więc bardzo opłacać.

Czas na remont instalacji grzewczej

Lato to też idealny czas na wykonanie wszelkich prac związanych z wymianą czy konserwacją instalacji grzewczej – najlepiej jest zrobić to na długo przed sezonem grzewczym. Takie podejście jest po prostu najwygodniejsze i najbezpieczniejsze- źle prowadzone prace tego typu w okresie jesienno- zimowym mogą sprawić, iż w czasie dużego chłodu zostaniemy z rozebraną instalacją i najzwyczajniej w świecie będziemy marzli i my i nasi domownicy, w tym dzieci. Modernizacja ogrzewania centralnego ponadto wiąże się z brakiem dostępu do ciepłej wody, co nie stanowi tak dużego kłopotu w wakacyjnym okresie.

Zawsze jest czas na remont podłogi

W lecie warto też poświęcić się pracom remontowym dotyczącym podłóg. Tyczy się to zarówno podłóg w domu czy mieszkaniu jak i wszelkich nawierzchni- np. na tarasie. Prace dotyczące układania nowych podłóg czy np. cyklinowania i lakierowania parkietu wiążą się z tym, iż z wnętrza wynieść trzeba wszelkie meble i sprzęty i tym samym odsłonić podłogi – nie ma lepszego czasu brania się za takie prace jak w bezdeszczowe, ciepłe dni. I tutaj też sprzyjającą kwestią są warunki atmosferyczne, dzięki którym możemy wietrzyć wnętrza z oparów klejów lub lakierów.

Lato to też idealna pora na położenie nowych tapet – ogrzewanie centralne zimą ma dość niekorzystny wpływ na świeżo położoną tapetę, dlatego lepiej odnowić swoje ściany właśnie w wakacje.

Więcej brudu i hałasu?

I na koniec naprawdę spory kaliber – wyburzanie ścian. To jeden z najbardziej wymagających zakresów działań remontowych, który wymaga i przestrzeni, i wietrzenia. Wyburzanie ścian to ogromny hałas, a więc warto to robić wtedy, gdy w domu przebywa jak najmniej domowników, a w bloku lub na osiedlu nie ma połowy sąsiadów, który odpoczywają gdzieś na wakacjach. Lato i ciepło sprzyja stawianiu nowych ścian kartonowo- gipsowych, a to dlatego, że szpachla gipsowa dużo szybciej wiąże się w nagrzanym i dobrze wietrzonym wnętrzu.