Aranżacja wnętrz z kwiatami

Rośliny we wnętrzu. (Jak dobierać? Co im zawdzięczamy?)

17 czerwca 2020, In: Artykuły

Wielu z nas na pewno pamięta, jak wyglądały kiedyś domy i mieszkania naszych mam i babć. Były pełne kwiatów, których rozmiary przybierały wręcz monstrualne formy. Wiele osób kojarzy to jeszcze z czasami głębokiego PRLu i tak właśnie w rzeczywistości było. Później na długie lata jakoby zapomnieliśmy o roślinach we wnętrzu- owszem były w naszych domach, ale w symbolicznej ilości. I znów przyszedł ten trend, który często określa się dziś jako „urban jungle„, rośliny znów wróciły do naszych domów i mieszkań i to w ilości ogromnej! Co dają nam rośliny, jakie mamy w swoich domach? Jakie odmiany są obecnie najmodniejsze?

Wpływ roślin na samopoczucie człowieka

Nie jest zaskoczeniem stwierdzenie, iż rośliny (także te domowe, doniczkowe) mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka oraz samo wnętrze. Wnętrze, w którym jest wiele roślin jest bardziej pozytywnie odbierane, a to ma znaczący wpływ przy wielu schorzeniach. Obecność roślin w domu lub w mieszkaniu zdecydowanie poprawia samopoczucie, potrafi dodać sił, redukować stres, a czasem nawet leczyć. Wszystko to dzieje się oczywiście dlatego, iż rośliny wydzielają cały szereg substancji chemicznych, które mają dobre działanie na człowieka, ale już sam ich wygląd i możliwość obcowania w domu z czymś żywym i zielonym, znacząco dobrze wpływa na różne stany związane ze zdrowiem człowieka.

Jakie korzyści dają rośliny we wnętrzu?

Pierwszą korzyścią jest to, iż rośliny to naturalne nawilżacze powietrza, co ma duże znaczenie zwłaszcza zimą, w okresie grzewczym. Obliczono, że do przyrostu 1 g masy zielonej rośliny potrzebują średnio od 200 do 2000 g wody. Po oddaniu energii wyparowuje ona przez liście i poprawia jakość powietrza. Jeśli zależy nam na podnoszeniu wilgotności powietrza w naszym domu, bardzo dobrze jest wybrać takie gatunki jak szaflery lub paprocie.

Oczywiście główną zaletą zielonych roślin w domu jest to, iż dostarczają nam one tlen, jednocześnie same wchłaniają dwutlenek węgla. Jeśli chcemy jak najlepiej pozbyć się wysokiego stężenia dwutlenku węgla, dobrze jest kupić do swojego domu takie kwiaty jak anturium, daktylowiec niski, scindapsus czy skrzydłokwiat. Ciekawostką jest, iż istnieją takie gatunki, które wytwarzają tlen nocą, dlatego też w naszych sypialniach warto ustawić sobie storczyki, kaktusy bożonarodzeniowe (szlumbergery), aloesy oraz sansewierie gwinejskie.

Nawilżają powietrze, produkują tlen i zabierają dwutlenek węgla, ale także mają zdolność zwalczania wirusów, bakterii oraz zarodników grzybów i jest to kolejna bardzo istotna zaleta roślin doniczkowych. Obok tej zalety trzeba także wspomnieć oczywiście o ich ważnej roli w oczyszczaniu domowego powietrza nawet ze smogu- sprawdzą się tu doskonale, wspomagając oczyszczanie powietrza mechanicznymi i elektronicznymi oczyszczaczami. Ciekawostką jest, iż NASA opublikowała kilka lat temu listę gatunków roślin, jakie można spotkać w naszych domach, które najlepiej radzą sobie z zanieczyszczeniami w powietrzu. Do tych gatunków należą między innymi begonie, anturia, skrzydłokwiaty, złocienie, a także palmy, bluszcze, diffenbachie, zielistki, figowce i draceny.

Moda na zielone w aranżacji wnętrz

Po trendzie posiadania roślin doniczkowych w dużej ilości jaki panował do lat 90., znów wraca moda na bardzo roślinne przestrzenie. Miłośnicy wnętrz w duchu urban jungle wypełniają nimi niemal każdą przestrzeń- rośliny stoją na podłogach, zwisają z regałów i makramowych kwietników w stylu boho, pną się po specjalnych podpórkach i drabinkach, ale motywy roślinne, np. liście, są także obecne na dywanach, obrusach, abażurach a nawet na kafelkach i płytkach. Zielone rośliny pięknie prezentują się na tle drewna, ciemnych i nasyconych kolorów farb na ścianie, na tle cegły oraz betonu, który to lekko ocieplają.

Jakie odmiany kwiatów doniczkowych wykorzystać w aranżacji wnętrza?

Jakie odmiany doniczkowych kwiatów domowych są obecnie na topie? Miłośnicy roślin cenią sobie obecnie wszelkie odmiany, które nie są ogólnodostępne, są niszowe. Wciąż w domach i mieszkaniach wielbicieli zieleni znaleźć można monstery, malmy czy różne odmiany storczyków, ale i w tych dość popularnych gatunkach istnieją odmiany mniej dostępne, za które jesteśmy zdolni zapłacą nawet kilkaset złotych. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza rośliny o liściach określanych „variegata”, czyli takie, które są pół zielone, a pół białe lub kremowe.

Do najbardziej pożądanych obecnie roślin doniczkowych należą m.in:

  • Sansewieria Cylindryczna ‘Almond Jade’,
  • Aspidistra,
  • Aloesy,
  • Asplenium Parvati,
  • Dracena Compacta,
  • Ficus Lyrata (must have wszystkich miłośników roślin już od kilku lat),
  • Monstera Variegata,
  • Palma Chamedora,
  • Palma Areka,
  • Strelicja Nikolai.

Aranżując swoje wnętrza roślinami trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by dobierać je pod katem stanowiska. Kupując daną odmianę warto zapytać sprzedawcy, na jakim parapecie najlepiej będzie jej rosnąć, czy powinna mieć dużo światła czy też lubi więcej cienia. Jeśli szukamy roślin do łazienki, warto postawić na gatunki, które lubią wilgoć (np. storczyki), na okno południowe warto wybrać rośliny kaktusowate zaś do kuchni rośliny jadalne oraz zioła.