Studenckie mieszkanie 30 metrów kw, jak urządzić, by znalazło się w nim wszystko?

14 maja 2020, In: Artykuły

Nie ma za małych mieszkań – są tylko złe sposoby ich aranżacji. Śmiało można postawić taką właśnie tezę, gdyż dzisiejsi producenci, projektanci i architekci są w stanie nawet na najmniejszych przestrzeniach urządzić w pełni wygodne mieszkania, które wyposażone są we wszystko to, co konieczne, a nawet dużo więcej. 30 metrów kwadratowych to wszak wcale nie tak mało- pamiętajmy, iż w centrum Krakowa znajduje się obecnie najmniejszy apartament w Polsce, w którym to na 2,5 metra kwadratowego zmieszczono zarówno antresolę jak i prysznic, i w pełni go urządzono! Ale już nie żartując zastanówmy się jak zgrabnie zagospodarować studenckie 30 metrów do życia i nauki.

Miejsce do spania na 30 metrach kwadratowych?

Przestrzeń dla studenta powinna być możliwie podzielona na trzy funkcje: przestrzeń sypialnianą, miejsce do nauki oraz miejsce do spotkań towarzyskich i do przyrządzania posiłków. Na tak niewielkiej przestrzeni jaką jest 30 metrowa kawalerka, warto pomyśleć o antresoli.

Antresolę najłatwiej jest zbudować w przypadku, gdy mamy wysokie wnętrza (np. w kamienicach), ale da się to zrobić także w standardowych mieszkaniach. Antresola to dodatkowe metry kwadratowe, które dają możliwość, by łóżko do spania nie zabierało podstawowej powierzchni mieszkania. Budowę antresoli najlepiej jest zlecić dobremu stolarzowi, choć jeśli wolimy szybsze rozwiązania, to znajdziemy już gotowe łóżka na antresoli w sklepach meblowych. Jeśli planujemy antresolę umieszczoną pod jakimś skosem, warto wykorzystać cały jej potencjał i odpowiednio zabudować te skosy- tyczy się to zresztą skosów w całym mieszkaniu, nie tylko na antresoli.

Pod ukośnymi ścianami świetnie sprawdzić się mogą wszelkie szafki i regały – chociażby na książki i pomoce naukowe. Takie skosy kradną ograniczony już metraż, dlatego do ich zagospodarowania warto zatrudnić stolarza lub architekta, który sprytnie je zagospodaruje. Innym rozwiązaniem sypialnianym, które także dobrze sprawdza się w małych mieszkaniach, jest łóżko piętrowe- najlepiej takie, które połączone jest modułowo z szafą lub z biurkiem. Trzecie rozwiązanie to łóżko, które się chowa. Bardzo ciekawe meble, łączą w sobie sofę (na dzień) i podwójne lub pojedyncze łóżko (na noc)- jeden ruch ręki i przestrzeń zmienia się w mgnieniu oka.

Przestrzeń wielofunkcyjna to podstawa w małym mieszkaniu

Małe mieszkania muszą być wielofunkcyjne. Czasem kupowana od dewelopera kawalerka to przecież jedna przestrzeń plus łazienka i na tej jednej przestrzeni musimy zorganizować kuchnię, salon i miejsce odpoczynku. Powyższy akapit pokazał, że spać możemy na antresoli, dzięki której zyskujemy trochę więcej przestrzeni życiowej. Reszta wnętrza powinna pomieścić aneks kuchenny oraz część salonową i miejsce do nauki. Aneksy kuchenne mogą przybierać różną formę, mogą być całkowicie otwarte (najlepsze rozwiązanie na małej przestrzeni) lub półotwarte (np. oddzielone od salony blatem kuchennym lub niską ścianką działową).

Aneksy kuchenne są dziś jednymi z najbardziej popularnych typów kuchni, a producenci mebli i sprzętu kuchennego dbają dziś o to, by ich produkty były możliwe do zmieszczenia na każdej, nawet najmniejszej przestrzeni. Małe mieszkanie to brak miejsca na stół, a przecież gdzieś trzeba jeść. Dobrym rozwiązaniem w małej kawalerce może być blat jadalniany. W sytuacji, gdy możemy sobie pozwolić na przedłużenie takim blatem zabudowy kuchennej, warto to zrobić.

Blat jadalniany posłuży nie tylko do spożywania na nim posiłków, ale także może pełnić funkcję biurka – miejsca do pracy lub nauki. Pamiętajmy, że mimo, iż metraż mamy nieduży, mamy przecież ściany. Warto je dobrze zagospodarować nie tylko na obrazy czy dekoracje. Wszelkie książki, podręczniki i pomoce naukowe mogą znaleźć swoje miejsce na stylowych półkach, a naczynia i inne przedmioty kuchenne mogą zgrabnie zajmować miejsce w wiszących szafkach.

Łazienka w malutkim mieszkaniu?

Trudno zakładać, że w 30 metrowej kawalerce będziemy mieć dużą łazienkę. Ale dziś komfortowa aranżacja nawet malutkiej łazienki nie stanowi żadnego problemu. Mała przestrzeń najczęściej pozwala na wstawienie prysznica (najlepiej tylu walk in, czyli bez brodzika, który dodatkowo zabiera sporo przestrzeni). Gdy jednak mamy nieco więcej miejsca, warto pokusić się o kompaktową wannę. Jeżeli zamontujemy do niej parawan, możemy w miarę nastroju brać albo kąpiel, albo prysznic.

Wszędzie, gdzie to możliwe warto wykorzystać przestrzeń na budowę schowków, półek czy szafek- można to zrobić zarówno pod umywalką, pod skosami oraz na ściennej przestrzeni ponad miską wc. Warto wziąć pod uwagę to, że możemy mieć problem w małym mieszkaniu z suszeniem prania- zwłaszcza gdy nie mamy balkonu. Dobrym rozwiązaniem będzie więc zakup pralko suszarki, która wybawi nas od problemu rozkładania wypranych ubrań do suszenia na małej przestrzeni.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni to jedno, a dbałość o jej zagospodarowanie to drugie. Małe metraże wymagają chociaż optycznego powiększenia. Trzeba więc wziąć pod uwagę, że dobrze będzie je pomalować na jasne kolory oraz urządzić w stylu skandynawskim lub minimalistycznym- co akurat studentom i młodym ludziom bardzo się podoba.