Jaki jest styl kolonialny? Poznaj sposób na stylowe wnętrza!

8 kwietnia 2022, In: Artykuły

To, co najbardziej cieszy w aranżowaniu przestrzeni to fakt, iż można to robić na nieskończenie wiele sposobów. W sklepach DOMINO znajdziecie szeroki wybór produktów do wykończenia oraz dekoracji, co pozwala na aranżację mieszkania lub domu w każdym dowolnym stylu – od najpopularniejszego skandynawskiego, przez loftowy i rustykalny, na kolonialnym kończąc. Temu ostatniemu chcemy dziś przyjrzeć się bliżej, ponieważ styl kolonialny to pomysł na bardzo oryginalne i indywidualne wnętrza.

Skąd się wziął styl kolonialny we wnętrzach?

Jak sama nazwa wskazuje, styl kolonialny wziął się bezpośrednio z kolonializmu, a więc zjawiska historycznego, które polega na panowaniu gospodarczym oraz politycznym jednego kraju nad innym. Dokładniej historia stylu kolonialnego sięga czasów Imperium Brytyjskiego, którego zasięgi dwa – trzy wieku temu sięgały aż po Azję, Afrykę oraz Nowy Świat, czyli współcześnie obie Ameryki. Styl kolonialny powstał w wieku XIX w tzw. europejskich koloniach zamorskich na wymienionych powyżej kontynentach. Początki stylu kolonialnego to czasy panowania królowej Wiktorii. Styl kolonialny od początku najściślej kojarzy się z terytoriami indyjskimi i afrykańskimi.

Cechy stylu kolonialnego

Jak każdy styl we wnętrzach, także styl kolonialny ma swoje cechy, które w jego przypadku są bardzo wyraźne i wyróżniające go na tle innych stylów aranżacyjnych. To połączenie klasycznej elegancji ze sporą dozą egzotyki. Wyrazisty, różnorodny, wielokulturowy – widząc mieszkanie urządzone w stylu kolonialnym nie sposób pomylić go z żadnym innym. To, co dla niego charakterystyczne to nuta wiktoriańskiego przepychu, ciężkie, szlachetne meble wykonane z litego drewna oraz zestawienie tego z lekkimi, naturalnymi materiałami jak rattan, bambus, juta czy trawa morska.

Styl kolonialny to styl kojarzący się z najdalszymi podróżami i pięknymi elementami wyposażenia z najodleglejszych lądów. To, czego nie może zabraknąć we wnętrzach urządzonych według tego stylu to meble z ciemnego i egzotycznego drewna jak heban, mahoń czy palisander. Meble takie są chyba najbardziej charakterystyczne dla kolonialnych wnętrz, a dziś można je kupić w każdym dobrze wyposażonym sklepie z antykami i meblami kolonialnymi.

Wnętrze zaaranżowane w tym stylu to także dekory takie jak piękne tkaniny na wzór rękodzieła azjatyckiego czy afrykańskiego, dodatki ze skóry i mnóstwo pamiątek oraz bibelotów jak figurki, rzeźby, wyroby rzemieślnicze, naczynia, maski, etc. Ktoś, kto kocha styl kolonialny, z każdej podróży przywozi przedmioty, które dodatkowo ozdobią jego dom. Na szczęście można je także nabyć na miejscu, ponieważ wszędzie znajdziemy pasjonatów etnicznych motywów we wnętrzach.

Kolorystyka stylu kolonialnego

Kolory w stylu kolonialnym odgrywają dość znaczącą rolę. W największym stopniu kolorystyka tego stylu nawiązuje do kolorystyki ziemi, czyli do bardzo naturalnych, ale i nasyconych barw. Miejsce tu jest dla brązów w każdej możliwej tonacji, beżów, zieleni, nasyconej pomarańczy, a nawet czerwieni. Wchodząc do wnętrz urządzonych w tymże stylu mamy się poczuć jakbyśmy wchodzili do najpiękniejszych rezydencji, które kiedyś należały do Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii i położone były w najpiękniejszych, egzotycznych zakątkach świata. Wnętrza kolonialne to wnętrza naturalne, przestronne, dobrze oświetlone. Dużą rolę odgrywa w nich także roślinność. Śmiało można pokusić się o ustawienie okazałych palm, strelicji, paproci, krotonów, kalatei czy drzewek formowanych w stylu bonsai.

Salon w stylu kolonialnym

Bez wątpienia styl kolonialny najbardziej pasuje do okazałego salonu. Jest to styl na tyle wyrazisty, iż decydując się na niego warto według jego reguł urządzić wszystkie wnętrza w domu. To prezentować będzie się spójnie oraz harmonijnie.

Zacznijmy jednak od salonu. Jak powinno być zaaranżowane to wnętrze w stylu kolonialnym? Bazą dla tak przemyślanego wnętrza jest podłoga, najlepiej czekoladowa lub w średnim, ciepłym odcieniu brązu. Kolor ścian także ma znaczenie – w salonie w stylu kolonialnym najlepiej prezentowały będą się ściany o neutralnej kolorystyce – beżowe, białe, szare lub bardziej intensywne, ale wciąż nawiązujące do natury jak ziemista zieleń. Można pokusić się nawet o tapetę z motywem roślinnym lub zwierzęcym. Najlepiej umieścić ją na jednej ze ścian, by wyrazisty motyw nie przytłaczał całej przestrzeni.

Kolonialny salon można urządzić w oparciu o motywy afrykańskie, indyjskie lub te rodem z wyspy Bali. Wybierając przykładowo wnętrze w balijskim klimacie stawiamy na salon w iście rajskim stylu, w którym dominować będą naturalne materiały jak egzotyczne drewno, rattan, len, bawełna, etc. Bali to morze roślinności, a więc w kolonialnym, balijskim salonie nie może zabraknąć roślin w rozmiarze XL – mogą to być monstery, palmy, duże kaktusy, sukulenty czy rajskie strelicje lub bananowce.

Styl kolonialny to styl pełen nieoczekiwanych, eklektycznych połączeń, które wyglądają spójnie. W DOMINO znajdziecie elementy wyposażenia, które świetnie będą do niego pasować. Grunt, to dobrze sobie przemyśleć dane wnętrze, odnaleźć inspirację odpowiadającą swoim wyobrażeniom i lekko puścić wodze fantazji tworząc eleganckie wnętrze z dużą dawką egzotyki.