Metamorfoza mieszkania w jeden dzień

Szybka zmiana we wnętrzu – 3 kroki do idealnej metamorfozy

2 października 2020, In: Artykuły

Ileż to razy przychodziły nam do głowy różnorakie pomysły na metamorfozę łazienki, pokoju czy kuchni, a jednocześnie wszystko paliło na panewce, bo brać czasu na większy remont, brak środków finansowych, bo jeszcze nie teraz. I kolejny już miesiąc czy rok żyjemy z takim nieodnowionym wnętrzem, marząc, iż kiedyś będzie ono świeże i odzwierciedli nasze pomysły na ciekawą aranżację. Weźmy dziś pod lupę trzy pomieszczenia – łazienkę, salon i kuchnię i zastanówmy się jak w każdym z tych pomieszczeń dokonać szybkiej i ekonomicznej metamorfozy.

Ekspresowa metamorfoza łazienki w jeden dzień!

Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak – już nawet w 24 godziny jesteśmy w stanie zrobić tyle, by łazienka wyglądała niemal jak nowa. Możemy chociażby zacząć od pomalowania łazienki farbą renowacyjną – idealnie nadaje się ona do łazienkowych płytek, którym nadaje całkiem innego charakteru. Są to odpowiednio tworzone farby, które świetnie pokrywają powierzchnię płytek, sprawiając, iż jednolicie rozprowadzony jest po nich nowy kolor.

Jakie farby do łazienki wybrać?

Będąc w salonie z farbami trzeba więc wybrać taką, jaka jest stworzona do płytek – farba ta musi koniecznie posiadać określony stopień przyczepności. Farby dedykowane do łazienek charakteryzują się posiadaniem powłoki, która nadaje im trwałość i odporność, a także dobrze zabezpiecza ścianę przed nadmierną wilgotnością. Nowopomalowane płytki można z powodzeniem myć i nie obawiać się przy tym, iż farba spłynie wraz z szorowaniem zabrudzeń – farby wiodących producentów są tak dobre jakościowo, iż nie jest to możliwe. Inny sposób na odświeżenie wyglądu łazienki to np. naklejki jakie można przyklejać w łazienkach – odporne na wilgoć i odpowiednie do przyklejenia ich na płytkach.

Naklejki sposobem na szybką metamorfozę łazienki

Naklejki będą świetnym pomysłem na nowy wygląd łazienki tam, gdzie płytki są jeszcze w bardzo dobrym stanie i wyglądają modnie, a jednocześnie chcemy jakiejś odmiany we wnętrzu. Jeśli mamy w łazience kwadratowe płytki, możemy z powodzeniem wybrać wzory kojarzące się z marokańskimi płytkami i nakleić je na każdy kwadrat- w kilkadziesiąt minut stworzymy przestrzeń kojarzącą się z klimatem północnej Afryki, Portugalii czy Hiszpanii.

A może mała ingerencja twórcza w meble łazienkowe? Tutaj także możesz osiągnąć maksi efekt za minimalne pieniądze – czasem wystarczy jedynie wymiana uchwytów w meblach na nowe, bardziej nowoczesne czy wyraziste, czy nawet zawieszenie nowego lustra nad umywalką.

Nowy charakter salonu – jak szybko go odmienić?

Czy salon także da się odnowić jednego dnia? Tutaj także odpowiedź jest twierdząca. Przeanalizuj te pomysły i zacznij działać już jutro! Gdy myślimy „metamorfoza” najczęściej mamy na myśli nowy kolor ścian, nową tapetę lub ciekawe dekoracje np. w postaci galerii plakatów lub zdjęć. Najmodniejsze obecnie kolory farb do salonu to miętowa szarość (nadaje wnętrzu wyrazu elegancji, ale i przytulności), atramentowa – kobaltowy niebieski (kolor przypominający odcień chińskiej porcelany, odważny wybór dla oryginalnej aranżacji salonu) oraz oliwkowa zieleń w ciepłych tonach (barwa kojarząca się z naturą, ziemistością, idealna dla osób szukających równowagi – także we wnętrzach).

Plakaty zawsze wprowadzają ożywienie!

Domowe galerie plakatów np. nad komodą lub nad kanapą czy narożnikiem są także jednym z najmodniejszych sposobów na aranżację wnętrz. Warto więc wybrać 3-5 różnych plakatów (nieparzysta liczba plakatów tworzących galerię będzie wyglądała lepiej niż parzysta) i zestawić je – np. tematycznie czy kolorystycznie. Najmodniejsze obecnie motywy plakatów to plakaty botaniczne, topograficzne (z napisami), a także abstrakcje.

A może jakieś nowe dodatki, które odmienią nudny salon? To także świetny pomysł, byleby pamiętać o tym, by dodatki pasowały do istniejącego stylu. Inna kwestia to to, iż zawsze kupujemy rzeczy większe takie jak lampy, dywany czy zasłony, a dopiero do nich dobieramy drobniejsze detale. Dobrym sposobem na ożywienie wnętrza jest także udekorowanie go roślinami – wśród tych najmodniejszych królują obecnie strelicja Nicolai, fikus lyrata i palma chamedora.

Nowe oblicze kuchni, czyli jak zrobić szybką metamorfozę

Kuchnia to takie wnętrze naszego domu, o którym najczęściej zapominamy – skupiamy się na jej funkcjonalności, a nie pamiętamy często o tym, by zadbać o jej wymiar estetyczny, by ją co jakiś czas odświeżyć. A można to zrobić i szybko i z nakładem niewielkich kosztów. Zastanawialiście się, kiedy ostatnio wymienialiście kuchenne tekstylia jak obrusy czy zasłony? No właśnie – często wiszą one już niemal niezmienione od dekady, ewentualnie odmieniamy je mając 2-3 różne egzemplarze. My zachęcamy, by całkowicie zmienić charakter kuchni montując w niej np. rolety rzymskie zamiast firanek i topornych zasłon.

Rolety rzymskie są niezwykle stylowe, a przy tym świetnie przepuszczają światło. Można je opuszczać lub podnosić w zależności od potrzeb, zajmują dużo miej miejsca w oknie niż firany i zasłony, przez co na parapecie można przy okazji postawić nowe, świeże zioła lub idealną roślinę do kuchni jak np. skrzydłokwiat (bardzo dobrze oczyszcza powietrze) lub jakiś gatunek peperomii.

Jeśli w kuchni macie jadalniany stół, wymieńcie na nim bieżnik lub obrus na całkiem nowy- można także dobrać nowe poduszki na krzesła – niewielkie nakłady finansowe takiej metamorfozy przynoszą ogromny efekt. A może wciąż korzystasz z zastawy stołowej, jaką dostałaś z okazji ślubu od cioci? To także warto zmienić!

Nowe talerze, talerzyki, miski, małe naczynia na dipy, tace do serwowania wędlin lub serów – to wszystko prosty sposób na nowe oblicze stołu jak i całej kuchni. Coraz częściej odwiedzamy pchle targi i inne targowiska staroci – to idealne miejsca, gdzie kupić można oryginalną porcelanę, cukiernice, sztućce, dekoracje – a wszystko oczywiście za grosze.