Jak urządzić taras?

Taras przy domowym ogrodzie – miejsce wypoczynku

12 czerwca 2020, In: Artykuły

Ostatnie miesiące, jak chyba żadne inne, przekonały nas o tym, jakim szczęściem mogą cieszyć się ci, którzy mają swój kawałek ogródka lub taras czy balkon. Przymusowa kwarantanna i zamknięcie w domach spowodowały w nas tęsknotę za własnym skrawkiem świeżego powietrza, miejscem pełnym roślin i słońca. Dlatego też tym bardziej doceniliśmy przez to fakt, iż wielu z nas może poszczycić się posiadaniem własnego tarasu, który chętnie traktujemy jako przedłużenie naszego salonu, miejsce relaksu i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jaki powinien być ten wymarzony taras? Czego nie może na nim zabraknąć?

Po co nam taras?

Zanim zaczniemy planować wygląd swojego tarasu, trzeba nam dobrze sobie przemyśleć jakie ma on mieć przeznaczenie. Czy ma to być przestrzeń do zabawy dla dzieci? A może miejsce biesiad i grillowania z przyjaciółmi? Lub ani jedno czy drugie- taras ma być moim prywatnym azylem, gdzie zażywam kąpieli słonecznych, sącząc drinka i czytając książki. Może to być oczywiście też przestrzeń multifunkcyjna, łącząca wszystkie powyższe wymagania względem tarasu.

Jeśli już określimy po co nam taras, łatwiej będzie wyznaczyć na niego odpowiednie miejsce – jeśli naszym głównym celem jest opalanie się, dobrze by znajdował się on od południowej strony domu. Jeśli ma to być przestrzeń dla dzieci, warto jednak pomyśleć o bardziej zacienionym miejscu, w którym najlepiej, gdyby panował półcień. Funkcja także określi, ile przestrzeni wymagamy dla naszego tarasu – relaks we dwoje nie wymaga wiele miejsca, ale już wspólne rodzinne biesiady przy grillu zdecydowanie wymagają sporej przestrzeni, na której ustawić trzeba stół, krzesła czy parasol.

Przydomowy taras jako przedłużenie salonu

Kiedy już określimy do czego potrzebny jest nam taras, warto zastanowić się jak chcemy go wyposażyć. Wszystko powinno oczywiście wyglądać elegancko i z klasą, dlatego lepiej nie robić misz maszu przestrzennego. Projektanci zalecają więc, by potraktować przydomowy taras jako przedłużenie salonu- w 99% to właśnie z salonu wychodzimy na tę przestrzeń. Spójrz więc jak wygląda Twój salon i w tym samym duchu i klimacie próbuj tworzyć taras. By taras cieszył nasze oko długi czas, a także by długo spełniał swoją funkcję warto wykończyć go materiałami lepszej jakości. Jeśli nasz salon jest urządzony w duchu nowoczesności czy w klimacie industrialnym, na tarasie dobrze sprawdzą się elementy wykończenia z zastosowaniem aluminium.

Aluminium odporne jest na działanie wilgoci, a do tego jest bardzo lekkie. Jeśli jednak nasz salon zaaranżowany jest klasycznie, rustykalnie czy w każdy podobny sposób, warto wybrać drewniane wykończenia tarasowe- oczywiście niezbędne jest dobre ich zabezpieczenie. Dobrym rozwiązaniem jest dziś technorattan. Technorattan idealnie imituje plecionkę naturalnego rattanu, a przy tym jest odporny na warunki atmosferyczne i nie przysparzający tylu problemów co naturalne drewno.

Jakie trendy panują obecnie w umeblowaniu tarasowym? Dużym zainteresowaniem cieszy się już od wielu sezonów wspomniany technorattan – prezentuje się gustownie, a przy tym jest wysoce funkcjonalny. Wciąż obecnym i modnym trendem są także meble z naturalnego drewna, zwłaszcza z drewna egzotycznego. Drewno tekowe czy inne drewno egzotyczne kojarzy się z najwyższą jakością i odznacza się wysoką odpornością na wilgoć, grzyby oraz insekty, dlatego warto w nie zainwestować choć meble tarasowe z drewna egzotycznego nie należą do najtańszych.

Wśród ulubionych elementów wyposażenia tarasu znajdują się bez wątpienia obecnie tzw. hamaki brazylijskie– najczęściej można je kupić w klasycznej kolorystyce, która pięknie prezentuje się wraz z cała formą takiego hama na tarasach urządzonych w stylu boho czy skandynawskim. Z roku na rok inwestujemy też coraz częściej we wszelkiego rodzaju wiszące fotele, idealne, gdy lubimy czytać na tarasie. No i oczywiście klasyka- zestawy wypoczynkowe, które pozwalają stworzyć spójną i jednorodną tarasową aranżację.

Podłoga na taras – jaką wybrać?

Absolutną podstawą każdego tarasu jest oczywiście to, co pod nogami, czyli podłoga. Wybór odpowiedniej podłogi w tym przypadku to kwestia kluczowa, gdyż musi to być podłoga odporna na szereg warunków atmosferycznych- na nasłonecznienie, na deszcz, na mrozy, na wszelkie zawilgocenia (np. z basenu). Jednymi z najpopularniejszych i najbardziej polecanych podłóg na tarasy są te wykonane z desek WPC, czyli podłoża kompozytowe.

Jakie mają zalety? Przykładem takich podłóg są chociażby deski WILD WOOD, które są połączeniem drewna z bambusa oraz pochodzącego z recyklingu polietylenu wysokiej jakości HDPE. Deski kompozytowe są tworzone w głównej mierze właśnie z polietylenu, a drewno jest ich wypełnieniem- wyglądają więc elegancko jak naturalne drewno, a przy tym są dużo bardziej wytrzymałe i odporne. Ważną cechą desek kompozytowych jest to, iż nie wymagają one konserwacji, dlatego taras, gdy mamy je ułożone wymaga jedynie regularnego ich zamiatania lub odkurzania. Nie potrzeba w tym przypadku żadnej impregnacji, barwienie lub olejowania, a deski dostępne są w wielu wariantach (także kolorystycznych), co sprawia, że można z łatwością wybrać podłogę idealnie pasującą do danego domu.